Autor Wątek: Mroczna Prowincja  (Przeczytany 4018 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Smok Finkregh

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
  • Yzush Ek Aulash Detr Shiqua!
Mroczna Prowincja
« dnia: 28 Wrzesień 2008, 20:08:01 »
Królestwo Tiszri, prowincja Skeris. Wielka wyspa, posiadająca kilkanaście miast i wiosek, a ziemię bardzo żyzną. Prowincja ta to oczko w głowie króla Adama III Kościanego, ósmego władcy z dynastii Kościanych.
 Nasza Historia zaczyna się w niewielkiej wiosce rybackiej Kilar. Miejscowość utrzymywała się ze sprzedaży ryb innym wioskom i miastom, a za środek transporu służą tu łodzie rybackie. Nasz bohater, mroczny elf Melgard, jest synem rybaka, u którego uczył się rybołóstwa. Dzisiaj, 14 dnia miesiąca terris, jest ÂŚwięto Królestwa. W tym właśnie dniu, 100 lat temu książe Edward Kościany założył królestwo Tiszri i został wtedy koronowany na króla Edwarda I Kościanego. Dziś wszyscy mieszkańcy królestwa ozdabiają swoje domy cennymi kamieniami, wkładają na siebie swoje najlepsze ubrania i gotują wykwitne dania.
 Melgard zwykle był ubrany w szare, nieznacznie obszarpane spodnie, bawełnianą brązową koszulkę z krótkim rękawem i buty z ćwiekowanej skóry wilka. Dziś założył na siebie schludne, jedwabne spodnie koloru niebieskiego, również niebieską, lnianą koszulkę z żółtymi końcami rękawów i czyste, czarne buty ze skóry niedźwiedzia czarnego. Bogatsi mieszkańcy Kilar, a Melgard i jego tata do nich należeli, zebrali się w ekskluzywnej karczmie "Pod srebrym dzbanem". Nasza dwójka zamówiła zupę z zębacza i steki z cieniostwora.
-Tato, jednego w tym wszystkim nie rozumiem. - powiedział Melgard do taty.
-Czego, synku?
-Po co ta cała krzątanina?
-Melgard, chłopcze. Ten dzień jest tak ważny dla królestwa, jak dla ciebie urodziny. To święto, którego przypada dzisiaj setna rocznica, to są właśnie takie urodziny królestwa. - ojciec starał się wytłumaczyć synowi.
 Wtem do stolika podeszła wysoka, i szczupła jasnowłosa elfka imieniem Miranda. Była ona dziewczyną taty Melgarda. Rozpoczęła rozmowę ze swoim ukochanym:
-Witaj, Millfif. Jak tam moja rybka?
-Och, Mirando. Nawet nie wiesz, jak dobrze.
Natychmiast po tych słowach wtrącił się Melgard:
-Przepraszam was, ale pójdę na dwór.
Melgard wstał od stołu i wyszedł z hucznej karczmy. Usiadł na ławce po drugiej stronie ulicy i rozmyślał, co by tutaj zrobić.
 Nagle do miasteczka wbiegł strażnik z trąbą i zatrąbał, po czym krzyknął:
-Proszę wszystkich mieszkańców do wyjścia z domów i karczm, wróg napada na Kilar! Ci, którzy potrafią walczyć, proszeni są zebrać się w dwuszeregu w porcie przed statkiem "Ryba Wojenna". Pozostali niech wejdą na pokład statków.
Wszyscy mieszkańcy opuścili w huku budynki i część z nich, w tym Millfif udali się do portu. Reszta mieszkańców udała się na statek. Melgard stanął przy burcie i wpatrywał się w horyzont. Statek nie wypłynął od razu z zatoki. Miał wypłynąć opuszczoną jaskinią, aby ominąć statki nieprzyjaciela. Około godziny 12.45 marynarze podnieśi żagle i statek wypłynął w morze. Melgard machał chustką ojcu na pożegnanie. Nie minęło wiele czasu po wypłynięciu, a w porcie dał się słyszeć świst strzał, zderzenia ostrzy i metaliczne dźwięki celnych trafień w pancerz przeciwnika.
-Chlip...Chyba już nigdy nie zobaczę ojca. - powiedział Melgard sam do siebie.
Statek płynął spokojnie w kierunku centrum królestwa. Kilka dni później, ciemną, aczkolwiek spokojną nocą, Melgard nie spał. Cicho niczym mysz wymknął się ze swojej kajuty i był na pokładzie. Rozejrzał się tu i ówdzie, jakby czegoś szukał. Podszedł do prawej burty i wyciągnął ukrytą z boku szalupę. Wziął ją na plecy (tak, że przykrywa mu głowę) i zrzucił na wodę. Był plusk, to prawda, ale nikt się nie obudził. Młody mroczny elf zeszedł na dolny pokład, do kambuza. Wziął kila bochenków chleba, dwa jabłka i trzy butelki mleka. Spakował to wszystko do swojego plecaka i wrócił na górny pokład.
-Dobra, jeszcze tylko wiosła oraz mapa i zmykam. Wszedł jeszcze do jednego z pomieszczeń i wziął jedną z kopii mapy najbliższych prowincji oraz kompas. Wrócił na pokład i wziął wiosła zza schodów. Wskoczył do łodzi i zaczął wiosłować.

Tekst będzie ciągle uzupełniany, aż do zakończenia.
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2008, 09:08:43 wysłana przez Smok Finkregh »

Offline Alfeim

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 0
Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Wrzesień 2008, 21:08:42 »
Widzę ze poczyniłeś wiele postępów od twojego ostatniego opowiadania. ÂŚwiat wymyślony przez samego siebie (o ile mi wiadomo, nigdy o takim czymś nie słyszałem), co jest dużym plusem. Nazwy nie są jakieś za dziwaczne, powiedzmy ze trzymają klimat. Jedyne co mi w nich przeszkadza, to to że raz używasz imion współczesnych, a raz wymyślonych/fantastycznych. Więcej opisów wzbogaciłoby opowiadanie. Błędów ortograficznych nie dostrzegłem. Machanie chustkami na pożegnanie było zwyczajem płci pięknej. Na Eru, nie pisz "chlip" w dialogu. 5 gwiazdkowa tawerna - zbyt duże nawiązanie do współczesności. Nazwy miesięcy piszemy dużymi literami. Jest dużo mniejszych błędów, ale nie będę Ci tu ich wytykał cytatami. Jak na swój wiek i poprzednią prace to odwaliłeś kawał dobrej roboty !
7+/10

PS: Tak z ciekawości, ile czasu zajęło Ci napisanie tego?
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2008, 21:10:27 wysłana przez Alfeim »

Forum Tawerny Gothic

Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Wrzesień 2008, 21:08:42 »

Offline Smok Finkregh

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
  • Yzush Ek Aulash Detr Shiqua!
Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Wrzesień 2008, 14:14:39 »
Cytuj
PS: Tak z ciekawości, ile czasu zajęło Ci napisanie tego?

A, pisałem to jakąś godzinkę.

Dzięki za dobrą ocenę i zapraszam do czytania.

Offline Pawel Najemnik z Farmy

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 389
  • Reputacja: -6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Wrzesień 2008, 14:39:01 »
Zacznijmy od teorii. Zrobiłeś dobrą pracę ale jest w niej tylko/aż (niepotrzebne skreślić) błędów. Jest ponad jedna strona w Wordzie. Trochę ilość linijek przeraża (mogłeś zrobić odstępy żeby zaciekawić ludzi), ale wynagradza to fabuła. A teraz praktyka. Nie pisze się "ukochankiem" tylko ukochanym. Powód jest ten że nie wiadomo czy to ukochany, kochanek. Jaka ocena? Ze względu na wiek dam ci 8/10. Opowiadasz ciekawie ale wciąż robisz błędy. To niema być któryś tom jakiejś epiki tylko to ma być dramat.

Offline Serail

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 2637
  • Reputacja: -231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wyczesana opowieść, wodzu
Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Wrzesień 2008, 14:42:52 »
A więc:
Cytuj
Prowincja ta to oczko w głowie króla Adama III Kościanego, ósmego władcy z dynastii Kościanych.
Osobiscie niezyt lubię takie polsko brzmiace imion a w opowieściach fantasy, tak więc czuję takie wewnętrzne fuj.
Cytuj
zebrali się w 5-gwiazdkowej karczmie "Pod srebrym dzbanem".
Czy w dawnych czasach tudzież czasach z opowieści fantastycznych lokale dzieliło się na gwiazdki? Myślę, że nie.
Cytuj
To święto, którego przypada dzisiaj około setna rocznica
Zaraz, przed chwilą było, że dokłądnie setna. O co chodzi?

Dobrze, dalej nie będę wymieniał, ale przyznam rację Alfelimowi, ponieważ poczyniłeś postępy, chociaz nie jest to jeszcze mistrzostwo.

Podsumowując całą pracę uważam, że opowiadanie jest na 7/10. pomijając różne drobne błędy praca nie porwała mnie fabularnie, chociaż nie umiem tego określić. pracuj nad fachem, bo widać gołym okiem twoje postępy.  Wiekszych błędów, które raziłyby oczy nie odnotowałem.


« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2008, 19:53:03 wysłana przez Serail »

Offline Dragosani

  • Król
  • ***
  • Wiadomości: 13737
  • Reputacja: 11794
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chwalmy Tawernę!
    • Karta postaci

Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Wrzesień 2008, 15:09:15 »
No to jedziemy... Zaczniemy od formy opowiadania. Jest ich trochę. w większości sytlistyczne, jak choćby to...

Cytuj
Wielka wyspa, posiadająca kilkanaście miast i wiosek, a ziemia bardzo żyzna

Winno być "a ziemię bardzo żyzną".

Są jeszcze inne. Zarówno podobne do tego, jak i nie. Do tych nie podobnych zalicza się choćby używanie bądź nie używanie wielkich liter w odpowiednim momencie.

Teraz przejdźmy do fabuły... Cóż, tu nie jest najlepiej, przynajmniej według mnie. Ale zaczniemy od początku. Głównym bohaterem swojego opowiadania uczyniłeś mrocznego elfa. Nie byłoby w tym nic złego, gdybyś nie zrobił z niego cukierkowego dzieciaka, pokroju zakompleksionego Drizzta Do'Urdena. Mroczny elf powinien być chaotyczna kwintesencją czystego zła. Stworzeniem zdolnym do wbicia noża w plecy brata, dla własnej korzyści. Melgard zaś niczym nie różni się od zwykłego elfa. Ba! Nawet niczym nie różni się od człowieka. Ponadto jakoś nie widzi mi się by mroczne elfy zajmowały się połowem ryb. To zazwyczaj wojownicy, zabójcy, magowie lub kapłani. Więc radziłbym Ci zmienić jego rasę. Nawet możesz edytować pierwszą część by pasowała do reszty. To lecimy dalej. Pisałeś że ojciec Melgarda był rybakiem. Więc dlaczego zaraz potem stwierdzasz, ze należał do bogatych mieszkańców? Wątpię by rybak mógł sobie pozwolić na wizytę w, jak to określiłeś, "5-gwiazdkowej karczmie". O i tu kolejny błąd. W świecie fantasy takie "gwiazdki" dla karczm kompletnie nie pasują. Jak już to mogłeś napisać "ekskluzywna karcz", czy jakoś w tym stylu. Dalej nie będę opisywał, bowiem nie chce mi się (choć ten "ukochanek" wprawił mnie w osłupienie), ale napisze jeszcze że fabułę wymyśliłeś nawet dobrą, ale dzieje się nieco za szybko. Tak więc mam nadzieję że moje rady nieco Ci pomogą... Ocenę dam 3/5.

Offline Smok Finkregh

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
  • Yzush Ek Aulash Detr Shiqua!
Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Wrzesień 2008, 19:34:22 »
Drago, zrobię poprawki od ciebie, a w ogóle, to na co się dzieliło lokale w tamtych czasach? Mogę wam też coś zdradzić: Melgard wkrótce zostanie zmuszony do zabicia kilku osób, bo sam zginie.

Offline N'tho 'Sraom

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Wrzesień 2008, 20:24:30 »
Całkiem ciekawe chociaż posiada parę błędów jest dość dobre :D
błędów ortograficznych  nie widzę zbyt wiele.

ocena całkowita .

7/10
 * Wypowiedź tego typu powinna zawierać odpowiednio uzasadnione argumenty, dotyczące danej pracy.

Offline Smok Finkregh

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
  • Yzush Ek Aulash Detr Shiqua!
Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Październik 2008, 09:06:03 »
Dobra, odpowiem na to pytanie związane z "bogatym rybakiem". Mogli być bogatymi obywatelami, bo łapaliby dużo dużych ryb i sprzedawali je jak najęci. Tamtejsze mroczne elfy miały zakaz prowadzenia JAKICHKOLWIEK bójek, więc nie dziwcie się, czemu Melgard jest spokojny - co się wkrótce zmieni, jak wyżej napisałem.
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2008, 09:07:35 wysłana przez Smok Finkregh »

Offline Anv

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 4006
  • Reputacja: 4143
  • Płeć: Mężczyzna
  • I am Iron man.
    • Karta postaci

Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Październik 2008, 11:16:07 »
No jedziemy... A więc tak. jeżeli chodzi o fabułę była taka sobie. Świat przedstawiony wymyśliłeś sam (chyba), to dobrze. Lecz imiona bohaterów są jakieś dziwne. niektórym nadawałeś współczesne, a niektórym typowo fantastyczne. No i sam bohater. Melgard był, jak juz zauważył Dragosani, Mroczny elfem, a więc kojarzył mi się raczej z czarnymi charakterami. Natomiast twój jest bardziej człowiekiem, niż elfem, praktycznie w ogóle nie ma on cech przypisanych jego rasie. A machanie chustką i płacz były już gwoździem do trumny. Chłopiec stał się wylewny i zbyt uczuciowy. No i to co poruszył Drago, (znowu!) że mroczny elf był rybakiem i to należącym do elity miasta. ;/ WTF? Widziałeś w jakiejś grze bogatego rybaka, raczej rzadko.

A teraz błędy, nie będe wymieniał tych które wymienili moi poprzednicy, bo to oczywiste:

Cytuj
Nagle do miasteczka wbiegł strażnik z trąbą i zatrąbał 

Powinno być: Nagle do miasteczka wpadł strażnik z trąbą i zatrąbił, albo począł dąć w nią ile sił w płucach :D

Jak na razie to tyle, a i ocena ogólna 6+/10
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2008, 11:16:44 wysłana przez Anvarunis »

Offline Deniho

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Październik 2008, 14:44:29 »
Nie jest takie złe wiec dam 7/10
A jezeli chodzi ci o tamto to prosze napisze co chcesz
Ja po prostu lubie fantastyke a tu troche malo fantastyki,zreszta gdybym ja to pisal to bym nie pisal ze nikt sie nie obudzil tylko ze nie wiadomo czy ktos sie obudzil bo wtedy historia staje sie ciekawsza i jest wiecej napiecia
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2008, 15:11:56 wysłana przez Deniho »

Offline Smok Finkregh

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
  • Yzush Ek Aulash Detr Shiqua!
Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Październik 2008, 14:59:08 »
Deniho, mogłeś to uzasadnić - co złego, co dobrego, co dziwnego, te rzeczy. Pisz bardziej wyrafinowane posty, bo osta jeszcze zarobisz.
 I jak tu nie upomnieć po raz drugi? Raz, że odpisywanie na każdy post w temacie ze swoim opowiadaniem (zrobić to raz a dobrze, a nie co wypowiedź wcinać się w opinie ludzi). No i zamiast zgłosić moderatorowi wszelkie uwagi bądź też samemu userowi na PW, odpisujesz robiąc przy tym off-topic.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Mroczna Prowincja
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Październik 2008, 14:59:08 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything