Autor Wątek: Terder  (Przeczytany 3980 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Boba Fett

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1566
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wolność jest nieśmiertelna
Terder
« dnia: 07 Listopad 2006, 17:37:15 »
Jest to bardzo króciutkie opowiadanie napisane przeze mnie dla przyjemności. Proszę nie oceniać go za fabułę itp., bowiem tej zasadzie nie ma. Bardziej jednak powinniście zwrócić uwagę na pomysł i stylistykę opowiadania. Jednakże uczynicie jak będziecie chcieli.
Dodam, że zdarzenie ma miejsce w Górniczej Dolinie zaraz przed pojawieniem się tam Bezimiennego.
Jak zawsze życzę miłej lektury.


   Czarny mag po raz wtóry podszedł do wieczystej księgi o tytule ,,Mity i legendy” umieszczonej na równie starym piedestale i ją otworzył. Jego ręka odruchowo przewracała stronnice i nieomylnie zatrzymała się na stronie osiemdziesiąt trzy. Już siódmy raz Xardas zagłębiał się w tym tekście próbując perfekcyjnie zrozumieć to, co tam napisano. Jednak zanim przystąpił do czytania wybranego Terdera, spojrzał na wcześniejszy.

Terder 38

   Ale Beliar nie znosił widoku światła i niszczył wszystko, co Innos stworzył. Ujrzał tedy Adanos, że w ten sposób nic nie może istnieć na świecie: ani jasność, ani mrok. Stanął, więc między swymi braćmi i próbował pojednać ich między sobą. Jednakże bez skutku. Ale tam, gdzie stanął Adanos, ani Innos, ani Beliar nie mieli żadnej władzy. W miejscu tym ład i chaos współistniały w harmonii.Tak o to powstało morze. A z morza wyłonił się ląd, a na lądzie powstało wszystko to, co żywe: rośliny i zwierzęta, wilki i owce, a na samym końcu powstali ludzie. Adanos cieszył się, ze wszystkiego, co wówczas powstało, a swą miłością darzył jednakowo wszystkie rzeczy. Ale gniew Beliara był tak wielki, że przemierzył on całą Ziemię, by znaleźć bestię. A gdy do niej przemówił, stała się ona jego sługą. Beliar tchnął w nią część swej boskiej mocy, by mogła zniszczyć całą Ziemię. Ale Innos podpatrzył czyn Beliara i przemierzył Ziemię, by znaleźć człowieka. A gdy do niego przemówił, ten stał się jego sługą. Innos tchnął w niego część swojej boskiej mocy, by mógł on naprawić szkody wyrządzone przez Beliara. Tedy zwrócił się Beliar do innej istoty, ale Adanos zesłał potężną falę, która zmyła ją z powierzchni Ziemi. Ale wraz z nią odeszły także drzewa i zwierzęta, więc Adanos wielce się zasmucił. I rzekł wreszcie do swych braci: nigdy więcej nie postanie wasza noga na mojej Ziemi, bo jest ona święta i pozostanie taka na wieki. Ale człowiek i bestia nie zaprzestali wojny na Ziemi Adanosa i płonął w nich gniew ich bogów. A człowiek pokonał bestię, która wróciła do królestwa Beliara. I zobaczył Adanos, że prysła równowaga między ładem a chaosem i zaklął Innos, by ten odebrał człowiekowi swą boską moc. A Innos w swej mądrości tak uczynił. Ale Adanos obawiał się, że pewnego dnia bestia powróci na Ziemię. Dlatego uprosił Innos, by ten zostawił część swojej mocy na Ziemi, aby pewnego dnia przywrócić ją człowiekowi. A Innos w swej mądrości tak uczynił.

Autor nieznany



   Tekst ten był bardzo powszechny wśród magów w całej Myrtanie. Czarodzieje są zbyt bogobojni i przesądni, dlatego podczas przystępowania do szóstego kręgu magii jest wymagane znanie tego Terdera na pamięć. Problem był jedynie w tym, że istniało tylko pięć wydań tej księgi. Jedna znajdowała się na Khorinis, która znana jest z Górniczej Doliny i jej Magicznej Rudy. Kolejna była na południowych wyspach. Dwie następne na samym kontynencie... a piąty tomik jest w jego posiadaniu... Kupił go dawno temu od bardzo starego człowieka, który najwyraźniej chciał się go pozbyć. Tak czy inaczej, czarny mag był rad, że ją nabył. Teraz jego zadaniem było nauczenie się na pamięć Terderu 39, co już dawno zrobił, oraz rozszyfrowanie w pełni jego treści. A więc, jak zamierzał przedtem, zagłębił się w lekturze...

Terder 39

Póki zło próbuje wyprzeć dobro,
Tako dobro próbuje wyprzeć zło.
Pierwej powstanie bestia,
Później zaś człowiek.
Zmora powstanie z pięciu,
Nie zlęknie się niczego.
Zaś człowiek z połowy,
I lęka się wszystkiego.
Tak oto magia tknie głęboko siedlisko zła,
Bowiem to nie człek, lecz bestia winna pozostanie.
ÂŚwiat w świecie kontynentu zostanie zachwiany,
A to On ma wszystko odmienić.
Dobro przymierzy się ze złem,
Zło będzie uczyć dobro.
I tak siedlisko bestii przepadnie wraz z nią samą,
A jednostka uratuje setki.
Ostatnim tchnieniem przybędą zastępy,
Którym przewodzić będą zmory pod władzą Beliara.
Tak oto nastanie chaos,
A siedlisko zła stanie się miejscem krwi i pożogi.
Człowiek znów powstanie
Na rozkaz zła i dobra.
Zło kazać dobru będzie,
By zło wypędził.
A zło wypędzone zło przygarnie,
By złem siać większe zło.
Tak oto nastaną ciemne dni
Pod jeszcze ciemniejszym niebem.
Gdyż z siedliska zła wypłyną wszyscy,
A wśród nich kolejny.
Sprzymierzony tylko z najwyższym,
Potężniejszy niż niegdyś.
A wraz z nim kamień,
Który niechybną śmierć będzie zadawał.
Sługa szpony na dobro wystawi,
Dobro na zło okiem popatrzy.
Oko zaś w niemoc weźmie zło
I uratuje od zagłady Wybrańca.
Ale nic nie uratuje tego,
Co ma się wydarzyć niebawem.
Bowiem to, co miało się spełnić w świątyni ÂŚniącego,
Spełniło się w świątyni nieumarłego.

Autor nieznany




To już koniec. Opowiadanie napisałem specjalnie dla tego drugiego Terderu. Jak wiecie, Xardas mówi nam wiele ciekawych rzeczy, a my nie mamy głowy skąd się tego dowiedział (np. o armii ciemności).
Dlatego mam zadanie.   Kto spróbuje przetłumaczyć na ,,ludzki" i zrozumiały język zdanie po zdaniu z Terderu 39? Pogratuluję komuś, jeśli domyśli się wszystkiego.
Tylko to tłumaczenie proszę pisać w stylu, jakim jest napisany ten Terder (czyli kawałek zdania, a po przecinku dalsza część pod spodem, itd.)

Pozdrawiam  

Boba Fett

Ps. Racja, nie wspomniałem nic tam o Jarkendarze, ale już to poprawiłem. Oto oryginalny i pełny tekst.  
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec 2007, 17:36:29 wysłana przez Boba Fett »

Offline Vetinari

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Terder
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Listopad 2006, 19:23:42 »
Póki zło próbuje wyprzeć dobro,  << Wnioskuję, że zło to orkowie, a dobro ludzie...
Tako dobro próbuje wyprzeć zło.
Pierwej powstanie bestia,  << Ten wers i kolejny są dla mnie troche niejasne... Czyżby chodziło o ÂŚniącego i Bezimiennego?
Później zaś człowiek.
Zmora powstanie z pięciu, << Pięciu szamanów stworzyło ÂŚniącego
Nie zlęknie się niczego.
Zaś człowiek z połowy, << Zagwostka... Może Bezimienny miał tylko jednego rodzica :P Nie, doprawdy nie wiem o co chodzi z połową...
I lęka się wszystkiego.
Tak oto magia tknie głęboko siedlisko zła,  << ?
Bowiem to nie człek, lecz bestia winna pozostanie.  << ?
ÂŚwiat w świecie kontynentu zostanie zachwiany, << ÂŚwiat w świecie -> Odizolowany świat wewnątrz bariery
A to On ma wszystko odmienić. << dot. Bezimiennego
Dobro przymierzy się ze złem, << Dobro - Bezimienny, Xardas - zło
Zło będzie uczyć dobro. << j/w
I tak siedlisko bestii przepadnie wraz z nią samą, << ÂŚwiątynia upadła? A może chodzi o upadek bariery?
A jednostka uratuje setki. << Bezimienny 'uwolnił' świat od ÂŚniącego
Ostatnim tchnieniem przybędą zastępy,  << odniesienie do ostatniego wezwania ÂŚniącego.
Którym przewodzić będą zmory pod władzą Beliara. << Smoki
Tak oto nastanie chaos,
A siedlisko zła stanie się miejscem krwi i pożogi.  << Panowanie orków w Górniczej Dolinie
Człowiek znów powstanie << Powrót bezimiennego
Na rozkaz zła i dobra. << Na wezwanie Xardasa i ... to mnie akurat przerasta...
Zło kazać dobru będzie,
By zło wypędził. << X każe B zniszczyć smoki.
A zło wypędzone zło przygarnie, << Jak wszyscy dobrze wiemy Xardas wchłonął energię smoka ożywieńca.
By złem siać większe zło.
Tak oto nastaną ciemne dni
Pod jeszcze ciemniejszym niebem.
Bowiem to, co miało się spełnić w świątyni ÂŚniącego, << Xardasowi nie udało się wchłonąć energii ÂŚniącego
Spełniło się w świątyni największego zła.  << tj. w świątyni beliara na Idorath

Wszystko... W opowiadaniu nie ma czego oceniać. W paru słowach podsumowałeś to co się stało w obu częściach Gothic'a. Pominęłeś za to wydarzenia w Jarkendarze... Ogólnie rzecz biorąc przedstawiłeś Xardasa przed tym jak wpadł na szatański plan zdobycia energii Beliara i dorobiłeś źródło z którego czerpał wiedzę i pomysły.

Forum Tawerny Gothic

Terder
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Listopad 2006, 19:23:42 »

Offline Arthas

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 756
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Terder
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Listopad 2006, 13:16:23 »
Cóż, dość nietypowe opowiadanie. W zasadzie ocenić można jedynie Terder 39, gdyż reszta(t. 38) pochodzi od oryginalnego tekstu, który opowiada Vatras w Khorinis. Całkiem ciekawie to skomponowałeś i dość dobrze wplotłeś historię Xardasa, opowieść o Bogach w przedstawiony przez ciebie terder 39. Co do samego terdera, jest on napisany wciągającym i interesującym tekstem, z którego wiele możemy się dowiedzieć, choć nie wszystko jest od razu jasne. Szkoda, iż nie wspomniane jest w nim nic o Jarkendarze. Mimo, iż wszystko jest oparte na historii przedstawionej w Gothicu, bardzo mi się podoba.
Ocena: +8/10
Gwiazdki: 4/5
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2006, 16:28:28 wysłana przez Arthas »

Offline Boba Fett

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1566
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wolność jest nieśmiertelna
Terder
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Listopad 2006, 20:06:06 »
Dziękuję, Vetinari za ocenę i chęć przetłumaczenia Terdera. Zawiodłem się lekko, bo miałem cichą nadzieje, że Arthas też spróbuje swoich sił.   Ok, więc ja już wyjaśniam cały Terder:

___________________________________________________

Póki zło próbuje wyprzeć dobro,
Tako dobro próbuje wyprzeć zło. << Myślałem nad tym, że mogłoby tu chodzić o orków i ludzi, ale uznałem ostatecznie, że te dwa wersy będą mowić o odwiecznej walce Innosa z Beliarem.

Pierwej powstanie bestia,
Później zaś człowiek. << Tutaj chodzi o to, że pierw powstanie ÂŚniący, a potem Bezimienny.

Zmora powstanie z pięciu,
Nie zlęknie się niczego. << Tak, tu chodziło o pięciu szamanów orków.

Zaś człowiek z połowy,
I lęka się wszystkiego. << Tu zaś chodziło w tej połowie o moc, którą dał Innos Wybrańcowi (czyli połowę).

Tak oto magia tknie głęboko siedlisko zła, << Chodzi o powstanie Bariery.

Bowiem to nie człek, lecz bestia winna pozostanie. << W końcu to przez ÂŚniącego Bariera przybrała większe rozmiary.

ÂŚwiat w świecie kontynentu zostanie zachwiany, <<Czyli o zmianę, jaka zaszła w Górniaczej Dolinie przejęcie władzy przez skazańców).

A to On ma wszystko odmienić. <<Sławne słowa Xardasa z intra.

Dobro przymierzy się ze złem, <<Tak, chodzi o przymierze, jakie nawiązujemy z Xardasem.

Zło będzie uczyć dobro. <<Chodzi o nauki, jakie przekazał Xardas Bezimiennemu.

I tak siedlisko bestii przepadnie wraz z nią samą, <<Chodzi o to, że ÂŚwiątynia ÂŚniącego zawala się, a sam ÂŚniący zostaje wysłany do innego wymiaru (nie pisze nic, że zginie!).

A jednostka uratuje setki. << Tu raczej chodzi, że Bezimienny uwaloni spod Bariery wszystkich skazańców.

Ostatnim tchnieniem przybędą zastępy,  <<Tak, chodzi o ostatni krzyk ÂŚniącego.

Którym przewodzić będą zmory pod władzą Beliara. <<Smoki.

Tak oto nastanie chaos,
A siedlisko zła stanie się miejscem krwi i pożogi. <<Chodzi ogólem o Górniczą Dolinę.

Człowiek znów powstanie <<Zmartwychwstanie Bezimiennego..

Na rozkaz zła i dobra. <<Ożywienie Bezia przez Xardasa. Warto też zwrócić fakt, że Innosowi (czyli dobro) też zależy, żeby wrócił i wypełnił swoje przeznaczenie.

Zło kazać dobru będzie, <<Czyli np. zdobycie Oka, lub pokonanie Smoków.

By zło wypędził. <<Chodzi ogólem o smoki.

A zło wypędzone zło przygarnie, <<Tak, chodzi o wchłonięcie przez Xardasa mocy Smoka Ożywieńca.

By złem siać większe zło. <<W końcu Xardas to zły człowiek i można się chyba o tym przekonać w G3...  

Tak oto nastaną ciemne dni
Pod jeszcze ciemniejszym niebem. <<Chodzi o pochmurne niebo nad Górniczą Doliną. Oraz cienie Smoków.

Gdyż z siedliska zła wypłyną wszyscy, <<Czyli ucieczka skazańców po obaleniu Bariery.

A wśród nich kolejny. <<Czyli Kruk - nowy wysłannik Beliara.

Sprzymierzony tylko z najwyższym, <<Warto zwrócić uwagę na słowo ,,Tylko". jak wiemy, Kruk nie sprzymierzył się ze Smokami, działa na własną odpowiedzialność na polecenie Beliara.

Potężniejszy niż niegdyś. <<Jako Magnat był potężny, ale gdy zdobył Szpon Beliara...

A wraz z nim kamień, <<Kamienni Strażnicy.

Który niechybną śmierć będzie zadawał. <<W końcu Kamienni Strażnicy atakują wszystkich.

Sługa szpony na dobro wystawi, <<Chodzi o Szpon Beliara.

Dobro na zło okiem popatrzy. <<Chodzi o Oko Innosa.

Oko zaś w niemoc weźmie zło <<Czyli chodzi o to, że będziemy mogli np. porozmawiać przed walką ze Smokami.

I uratuje od zagłady Wybrańca. <<No jakoś tam nam podobno pomaga...

Ale nic nie uratuje tego,
Co ma się wydarzyć niebawem. <<Wchłonięcie mocy Smoka Ożywieńca i wiele innych rzeczy, które zapewne mają miejsce w G3.

Bowiem to, co miało się spełnić w świątyni ÂŚniącego, <<Także znane słowa Xardasa.

Spełniło się w świątyni największego zła. <<Tak, chodzi tutaj o Dwór Irdorath.

__________________________________________

Specjalnie dałem tekst, który mówi Vatras w G2, by móc się domyślić niektórych wersów.
Mam nadzieję, że Terder 39 spodobał się wam.  

Offline Jodelko

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Terder
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudzień 2006, 13:55:28 »
Hmmm, no i znowu powtórze że masz talent :P.
Terder 39 jest ubrany w wspaniałą "okładke" jaką jest opowiadanie. A sam terder jest napisany umiejętnie, tajemniczo... I znów aż chce sie czytać ;].
Prawie cały terder zrozumiałem, prócz tego o kruku (nie grałem w nk:P) i o świecie w świecie ;d. Kolejne twoje dzieło które bardzo mi się podoba, tylko jedno małe zastrzeżenie:
Cytuj
Bowiem to, co miało się spełnić w świątyni ÂŚniącego,
Spełniło się w świątyni największego zła.
Jakoś dziwnie brzmi...
Lepiej by brzmiało:
Cytuj
Bowiem to, co miało się spełnić w świątyni ÂŚniącego,
Spełniło się w świątyni nieumarłego.
I by się rymowało ;d.

ocena: 9+/10
gwiazdki: 5/5

Offline Trivet

  • Myśliwy
  • ***
  • Wiadomości: 228
  • Reputacja: 1
Terder
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudzień 2006, 18:43:30 »
Tak jak wspomnieli już poprzednicy "opowiadanie" dzieli się na dwie części. "Terder 38" to w całości mowa Vatrasa, którą zapewne wysłuchałeś i spisałeś(swoją drogą nigdy tego nie słuchałem...mag troche tego teksu wypowiadał). Nie ma, więc co się na ten temat dłużej rozwodzić. "Terder 39", który jest twoją twórczą interpretacją wydarzeń ze świata Myrtany są już dużo ciekawsze. Stwierdzić muszę, że czyta mi się go troche nierówno. Niektóre zdania są dziwnie napisane(rozumiem, iż taki był twój zamiar, ale niekiedy wszyło to średnio), ale całość zachowała ten specyficzny Gothicowy klimat. Naprawde sprytnie udało ci się spisać wszystko to, co najważniejsze się działo w ciągu pobytu Bezimiennego w Górniczej Dolinie i okolicach Khorinis. Tekst wzbogacony o wydarzenia z Jarkendaru nie traci na spójności. Przyglądałem sie również z nadzieją na odnalezienie literówek, ale widać, że o wszystko starannie zadbałeś.

Tak, więc.
Ocena: 8/10
Gwiazdki: 4/5

PS. A za interpretacje tekstu się nie zabiore, gdyż sam to wszystko zrobiłeś(a szkoda, bo mogła by być przy tym fajna zabawa  ).

Pozdrawiam
Triv

Offline Sado

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 5477
  • Reputacja: 2172
  • Płeć: Mężczyzna
  • So long, gay boys.
Terder
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Styczeń 2007, 21:02:00 »
Cytuj

Gwiazdki 1/5

Uh, według mnie to opo nie zasługuje na taką ocenę, ale ja się nie mieszam. Pamiętam jak pisałeś na G. upie Boba (ÂŁowca Smoków - chyba, czy twój pamiętnik). Moż enie znam się na literaturze, ale to mi się niezmiernie podobało. użyłeś bardzo ciekawego słownictwa. Terder 38 mozna ocenić na 1,5/10 (za przepisanie). Ale jego nie wliczam, chodzi o Terder 39. Muszę ci pogratulować. To było wspaniałe, poprostu wczytywałem się  w to próbując zrozumieć nie zrozumiane texty   . Ocena 9-/10 Gwiazdki 5


Forum Tawerny Gothic

Terder
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Styczeń 2007, 21:02:00 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top