Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Patty

Strony: [1] 2 3 ... 284
1
Pałac / Odp: Sala Tronowa [audiencje, skargi, propozycje]
« dnia: 17 Luty 2020, 08:12:19 »
W sali tronowej zjawiła się Sara.
- Dzień dobry, jestem Sara, służka hetman koronnej Patricii Drake, przybywam po jej pensję.

15 240 + 280 = 15 520 grzywien

2
Stare miasto / Odp: Herold [wypłaty z tytułu posiadania ziem]
« dnia: 16 Luty 2020, 10:51:52 »
- Dzień dobry, nazywam się Sara, jestem służką Patricii Drake, przychodzę po należne jej grzywny za ziemie Aqtos i Nakas, to będą 202 grzywny.


15 063 + 202 = 15 265 grzywien

3
Samir wrócił na uniwersytet, dzierżąc dumnie w dłoni zaświadczenie o ukończeniu praktyk. Czuł się jak student który właśnie zaliczył sesję na piątkach.
- Dzień dobry znów, udało mi się odbyć wymagane cztery godziny pracy w szpitalu, mam też zaświadczenie - wręczył wykładowcy kwit.
- Dobra robota, od dziś możesz się nazywać ortopedą - pochwalił studenta Hink.

Samir nauczony: Ortopedia, tracisz 1 złoty talent.

4
Centrum / Odp: Szpital [praca, leczenie]
« dnia: 14 Luty 2020, 17:55:48 »
- Dobra robota - powiedział lekarz i wypisał ci zaświadczenie o odbytych praktykach.

5
Centrum / Odp: Szpital [praca, leczenie]
« dnia: 14 Luty 2020, 13:20:00 »
Do szpitala w Atusel przybył Samir. Przywiązał konia na zewnątrz, do wygodnie umieszczonego koniowiązu i przystawił mu wiado z wodą by rumak mógł się nasycić chłodnym płynem. Broń zostawił przy siodle, wolał nie straszyć bogom ducha winnych pacjentów i wszedł do środka. Wzrokiem odnalazł pielęgniarkę.
- Dzień dobry, ja na praktyki z ortopedii.
Pielęgniarka otaksowała cię zdziwionym wzrokiem. Najwyraźniej nie co dzień na praktyki przychodzą ludzie o aparycji bandyty i mordercy.
- Proszę tędy - odpowiedziała i zaprowadziła cię do skrzydła gdzie zajmowano się ludźmi którzy właśnie przybyli do szpitala w celu uzyskania pomocy - Jak ktoś się zgłosi to prosze działać, doktor Dragan będzie nadzorował - wskazała na lekarza i poszła w swoją stronę.

6
Wykład był prowadzony w dość interesujący sposób toteż mauren wysłuchał z zainteresowaniem, wynotował wszystko to co najważniejsze, co ważniejsze rzeczy opatrując odpowiednimi rycinami. Kajet studenta był zaskakująco schludny, a Samir rysował z zaskakującą wprawą. Gdy już wykład zakończył sie Samir wstał i podszedł do profesora.
- Zatem jeśli to wszystko udam się na praktyki do szpitala.
- Dokładnie tak studencie, niech ci Zewola przyświeca - powiedział dobrodusznie niziołek i wrócił do swoich zajęć, rad w duchu iż ciągle odwiedzają go chętni wiedzy młodzi ludzie.

7
Na wydziale medycznym ponownie zjawił się mauren, emanujący wręcz pragnieniem zyskania nowej wiedzy.
- Dzień dobry, chciałbym nauczyć się ortopedii.

- Ortopedia | Koszt: 400 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i przepracowaniu 4 godzin w szpitalu)

400 * 0,7 = 280
869 - 280 = 589 grzywien

1 - 1 = 0 złotych talentów


Hink stał w pracowni ortopedycznej. Dało się tam zauważyć kilka modeli szkieletów, plansze z rozrysowaną budową kości czy szyny i usztywniacze.
- Na układzie kostnym opiera się reszta ciała. Dzięki niemu możliwy jest ruch. Osłania też niektóre ważne narządy. Jednak jeśli jakaś kość zostanie uszkodzona, wtedy większość funkcji staje się niemożliwa. Nauczę cię, jak zająć się złamanymi kośćmi czy zerwaniem stawów, zwanych potocznie zwichnięciem. I właśnie nimi się najpierw zajmiemy.
Niziołek podszedł do modelu układu kostnego i wskazywał najważniejsze stawy za pomocą wskaźnika i po kolei je omawiał.
- Skoro już zaczerpnąłeś trochę ogółu powiem ci jak rozpoznać zwichnięcie. Otóż w miejscu stawu powstaje obrzęk. Zdarza się, że źle ułożona kość naciska na układ krwionośny i powstaje przez to krwiak. Dodatkowo pacjent skarży się na ból i ograniczenie ruchu. O zniekształceniu chyba nie muszę wspominać, gdyż to oczywiste. Leczenie tego nie jest skomplikowane, lecz wymaga dużej dokładności. Jeśli zdiagnozujesz ranę i dowiesz się w jaki sposób staw zmienił położenie, a zrobisz to najłatwiej za pomocą wyczucia i porównania z przeciwległym stawem, możesz brać się za nastawianie. Mianowicie musisz wepchnąć kość na właściwe miejsce. Uważając przy tym, by nie przestawić za bardzo. Gdy już nam się uda to za pomocą szyny, lub prowizorycznego usztywnienia, unieruchamiamy wyleczony staw. Opatrunek zdejmujemy po upływie 24 godzin. Po zdjęciu badamy, czy wszystko prawidłowo się zrosło.
Niziołek podszedł do stołu, gdzie położone były modele kończyn. Wszystkie jednak był uszkodzone, co miało symbolizować złamania.
- Tu widzisz jakie złamania mogą nastąpić. O złamaniu może świadczyć: ostry ból w miejscu urazu, niemożność poruszenia uszkodzoną ręką czy nogą, dziwny wygląd kończyny, widać na niej wyraźne zgrubienie, jest krótsza lub skrzywiona pod dziwnym kątem. Jeśli minęło trochę czasu pojawia się opuchlizna i zasinienie. Można porównać wygląd uszkodzonej kończyny ze zdrową. Gdy już zdiagnozujemy rodzaj złamania możemy zabrać się za nastawienie odłamów kości. Gdy jest to niemożliwe, konieczna jest interwencja chirurga, który łączy odłamy za pomocą gwoździ, wkrętów lub metalowych płytek. Potem unieruchamiamy je do czasu powstania zrostu kostnego za pomocą włożenie w szynę. Dobrze jest potem zamontować opatrzoną kończynę w wysięgniku, lub temblaku. Ważne, żeby była powyżej serca. Unieruchomienie musi trwać co najmniej dwie doby. Można się wspomóc maściami lub miksturkami. Jednak o wiele trudniej jest ze złamaniami otwartymi. Tutaj potrzeba też umiejętności chirurga. Jako ortopeda możesz jedynie nastawić kość, jak poprzednio.

8
- No jakoś szczególnie trudne to nie jest - mruknął mauren i zabrał się do pracy. Zaczął od maści na odmrożenia, wzrokiem odnalazł poroże jelenia i sięgnął po tarkę. Podstawił pod nią naczynie i zabrał się do tarcia, niczym rasowy szef kuchni za tarcie sera. Szybko starł na proszek całe poroże, sypki pył leżał bezpiecznie w misce, a Samir sięgnął po krew jelonka i zalał całość. Wywar wymagał oczywiście zmieszania, toteż student złapał za mieszadełko i zabełtał zawartością naczynia. Starannie rozmieszał swój półprodukt, który wkrótce zaczął nabierać cech maści. Wkrótce też była już gotowa. Samir nabrał na palec nieco ciemnoczerwonej substancji i okazał niziołkowi.
Potem zabrał się za maść na rany. Sekwencja była bliźniaczo podobna, na tarce roztarł starannie na proszek kły niedźwiedzia, po czym dolał krwi i wszystko starannie rozmieszał. Nie pachniało to za pięknie, ale miało przecież leczyć, a Samir za dziecka jeszcze usłyszał że dobre lekarstwo nie pachnie ani nie smakuje najlepiej, uznał zatem że gotowe i okazał drugą maść nauczycielowi.
- Ufam że się udało.
- Bardzo dobrze.

Samir nauczony: farmakologia, tracisz 1 złoty talent.

9
Pałac / Odp: Sala Tronowa [audiencje, skargi, propozycje]
« dnia: 10 Luty 2020, 15:37:15 »
W sali tronowej zjawiła się Sara.
- Dzień dobry, jestem Sara, służka hetman koronnej Patricii Drake, przybywam po jej pensję.

14 953 + 280 = 15 223 grzywien
10
- Chcę zatem podejść do egzaminu, profesorze, myślę że opanowałem to co przerobiliśmy na wykładzie.
Niziołek zaprowadził cię do stołu na którym były rozstawione przyrządy oraz składniki potrzebne do pracy.
- Do dzieła więc, przygotuj dwie maści o których słuchałeś na wykładzie.

11
Dzielnica obywateli / Odp: Dom Szeklana z Tihios
« dnia: 10 Luty 2020, 08:19:55 »
- Z chęcią, niestety obowiązki wzywają - powiedziała przepraszająco anielica i skinęła głową na pancernych - Niemniej, polecam się na przyszłość, gdyby było trzeba wykonać coś nowego albo naprawić to zapraszam. Bywaj zatem Lornie i pozdrów Szeklana jak wróci z wojaży.

12
Na uniwersytet przybył Samir. Odnalazł znany mu już wydział medycyny i zagaił nauczyciela.
- Dzień dobry, chcę poznać tajniki farmakologii.

- Farmakologia | Koszt: 500 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i zdaniu egzaminu)

500 * 0,7 = 350 grzywien

1219 - 350 = 869 grzywien
2 - 1 = 1 złoty talent

Hink du'Agara zaprowadził Cię do stołu, gdzie leżały różne przyrządy do sporządzania leków; miseczki, moździerze, fiolki. Obok nich znajdowały się różne zioła lecznicze.
- Na początek zajmiemy się przygotowaniem naparu z maku leczniczego. Po upływie pięciu minut od podania uaktywnia on swoje działanie przeciwbólowe na okres pół godziny. Po tym czasie możemy podać drugą dawkę. Trzecia to ostateczność, gdyż przy większych ilościach może powodować utratę przytomności, niewydolności oddechowej czy nawet śpiączki. Zajmijmy się przygotowaniem.
Niziołek wyłuskał nasiona z leżącego obok kwiatu i wrzucił je do miseczki. Całość zalał wodą źródlaną i zaczął podgrzewać nad palnikiem. Nasiona puściły sok i woda zmieniła barwę na białą. Gdy temperatura zbliżała się do wrzenia, zdjął naczynie z ognia i za pomocą sitka odcedził niepotrzebne elementy.
- Gotowe. Ważne jest aby nie zagotować tego, gdyż napar straci swe właściwości lecznicze. Przejdźmy do naparu z mandragory. Po podaniu przez godzinę stymuluje akcję serca i stabilizuje krążenie. Podawany zazwyczaj przed operacją. Podajemy tylko jedną dawkę. Większa ilość zagraża prawidłowemu krążeniu, kiedy skończy się czas działania. I nie wolno go używać kiedy mamy do czynienia z uszkodzonymi głównymi tętnicami lub sercem. Skutkiem ubocznym jest pobudzenie seksualne.
Po skończonym wykładzie wziął korzeń i zaczął go kroić na plasterki. Gdy już to zrobił, wrzucił całość do miseczki i zaczął rozcierać moździerzem. Kiedy korzeń zaczął przypominać papkę, zalał go wodą i podgrzał. Czekaliście tak aż do wrzenia. Korzeń wypuścił wszystkie soki i zmieszał się z wodą. Hink zgasił płomień i czekał, aż wystygnie. Po tym odcedził wszystko i uzyskał zielonkawy napar, gotowy do podania.
- To wszystko o naparach. Mam nadzieję, że zapamiętałeś, bo teraz czeka cię nauka wytwarzania maści. Po pierwsze: maść na oparzenia i odmrożenia. Dzięki swoim właściwościom wspomaga odtwarzanie uszkodzonego naskórka. Potrzebujesz jeleniego poroża i jeleniej krwi.
Niziołek wziął poroże i zaczął ścierać je na tarce. Do moździerza zaczął sypać się proszek.
- Maść musisz nałożyć na uszkodzoną skórę. Przyspiesza regenerację, jak już wspomniałem, oraz uśmierza ból. Jedna dawka tak mniej więcej co 12 godzin.
Gdy poroże było już odpowiednio starte, dolał do niego krwi i zaczął wszystko mieszać ze sobą.
- Należy stosować jedną dawkę dziennie, nie więcej.
Skończył wytwarzanie maści. Umoczył w niej palec i wyciągnął go w twoją stronę ukazując ci prawidłową konsystencję. Odłożył naczynie i wytarł dłoń o chusteczkę. Wziął drugą miskę i parę kłów niedźwiedzia.
- Teraz maść na rany. Dwa kły niedźwiedzia i dziesięć mililitrów niedźwiedziej krwi. Czyli podobnie jak w poprzednim wypadu. ÂŁagodzi obrzęk i przyspiesza gojenie tkanek.
Chwycił za kły i podobnie, jak poprzednio, zaczął je ścierać na tarce. W ten sposób w misce pojawiało się coraz więcej proszku potrzebnego do preparatu.
- Ma właściwości bardzo podobne co maść na odmrożenia. Tylko, że smaruje się nią zranione miejsca. Najlepiej na odkażone już rany. Znaczy na miejsca wokół ran. Nie nakłada się tego bezpośrednio na rozerwany naskórek, bo może jeszcze zaszkodzić. Więc smarujemy wokół rany. Skraca to czas gojenia o 12 godzin. Stosować tylko raz na dobę.
Dolał krwi niedźwiedzia i wszystko wymieszał. Uzyskał identyczną konsystencję jak poprzednio.
- Przekazałem ci całą niezbędną wiedzę. Jesteś gotów na egzamin.

13
Dzielnica obywateli / Odp: Dom Szeklana z Tihios
« dnia: 07 Luty 2020, 18:22:50 »
- Witaj Lorn - przywitała się anielica i weszła do środka, a za nią podążyli pancerni. Na pierwszej wolnej przestrzeni rozłożyli pakunki - Przynoszę wykonany pancerz. Mam nadzieję że się spodoba.


Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

14
Dzielnica obywateli / Odp: Dom Szeklana z Tihios
« dnia: 05 Luty 2020, 19:13:40 »
Do drzwi zastukał jeden z pancernych anielicy. Sama hetman stała nieco z boku, w towarzystwie obciążonych owiniętymi w materiał pakunkami pozostałych gwardzistów. 

15
Stare miasto / Odp: Warsztat Mistrzyni Cechu Patricii Drake
« dnia: 05 Luty 2020, 15:00:22 »
Wykuwam:

Nazwa odzienia: Prawa rękawica
Rodzaj: zahartowana rękawica
Typ: zbroja niepłytowa
Wytrzymałość: 34
Opis: Wykuta z 0,28kg stali valfdeńskiej, zahartowany.

2,25 - 0,3 = 1,95 stali

16
Stare miasto / Odp: Warsztat Mistrzyni Cechu Patricii Drake
« dnia: 05 Luty 2020, 08:42:16 »
Wykuwam:

Nazwa odzienia: Prawy naramiennik
Rodzaj: zahartowany naramiennik
Typ: zbroja niepłytowa
Wytrzymałość: 34
Opis: Wykuty z 0,95kg stali valfdeńskiej, zahartowany.

3,25 - 1 = 2,25 stali


17
Stare miasto / Odp: Warsztat Mistrzyni Cechu Patricii Drake
« dnia: 04 Luty 2020, 14:19:43 »
Wykuwam:

Nazwa odzienia: Napierśnik
Rodzaj: zahartowany napierśnik
Typ: zbroja niepłytowa
Wytrzymałość: 34
Opis: Wykuty z 9,5kg stali valfdeńskiej, zahartowany.

13,25 - 10 = 3,25 stali

18
Stare miasto / Odp: Warsztat Mistrzyni Cechu Patricii Drake
« dnia: 04 Luty 2020, 08:09:50 »
Wykuwam:

Nazwa odzienia: Nagolenniki
Rodzaj: zahartowane nagolenniki
Typ: zbroja niepłytowa
Wytrzymałość: 34
Opis: Wykute z 5,22kg stali valfdeńskiej, zahartowane.

18.75 - 5,5 = 13,25 stali

19
Stare miasto / Odp: Warsztat Mistrzyni Cechu Patricii Drake
« dnia: 03 Luty 2020, 14:26:41 »
Wykuwam:

Nazwa odzienia: Hełm
Rodzaj: zahartowany hełm
Typ: zbroja niepłytowa
Wytrzymałość: 34
Opis: Wykuty z 1,66kg stali valfdeńskiej, zahartowany.

20,5 - 1,75 = 18,75 stali

20
Pałac / Odp: Sala Tronowa [audiencje, skargi, propozycje]
« dnia: 03 Luty 2020, 08:17:39 »
W sali tronowej zjawiła się Sara.
- Dzień dobry, jestem Sara, służka hetman koronnej Patricii Drake, przybywam po jej pensję.

14 673 + 280 = 14 953 grzywien

Strony: [1] 2 3 ... 284
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
Enotify by CreateAForum.com

DarkBreak by DzinerStudio
Copyright 2005-2014 Tawerna Gothic - Oficjalny Polski serwis o grach z serii Gothic. Wszelkie prawa zastrzezone.