Autor Wątek: Zasady Interpunkcji  (Przeczytany 2363 razy)

Description:

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Sir_William

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 771
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • I tak w koło, Macieju...
Zasady Interpunkcji
« dnia: 28 Listopad 2006, 10:11:48 »
Witajcie!
Chciałbym, aby ten temat przeczytał każdy user mający jakiś problem z interpunkcją. Na początek dopowiem tylko tyle, iż jest to rozwinięcie punktu: Interpunkcja w temacie założonym przez Thoro.

Zasady Interpunkcji

KROPKA

a) Po wypowiedziach
Kropką, zakykamy wypowiedzenia , tj. zdania lub ich równoważniki, pojedyńcze lub złożone, stanowiące całośći samoistne:
Skończył. Czekają wszyscy Macieja wyroku. Maciej głowy nie ruszył ani podniósł wzroku, tylko ręką kilkakroć uderzył po boku jak gdyby szabli szukał.
(A. Mickiewicz)

b) Po tytułach

Główne tytuły książek i czasopism pisze się na karcie tytułowej bez końcowej kropki:

Jarosław Iwaszkiewicz
SZOPEN
1949
Państwowy Instytyt Wydawniczy


Natomiast inne znaki stosuje się na karcie tytułowej zupełnie normalnie:

Co czytać?
Walczymy z analfabetyzmem!


W innych tytułach (rozdziałów, paragrafów itd.) kropka jest niepotrzebna, jeśli nie ma odróżnienia wielkich i małych liter:

NAUKA O ODMIANIE WYRAZÓW
kto, co, nikt, nic


Można jednak umieścić kropkę, gdy początek tytułu jest wyróżniony wielką literą:

Górnictwo i przemysł w Polsce.

c) Po żywej paginie

Po tzw. żywej paginie kropki się nie umieszcza. Jeżeli żywa pagina zawiera kilka tytułów, które by należało oddzielić kropką zamiast kropki umieszczamy między tytułami pauzę (myślnik):

Zmiama wody w lód- Własności lodu

d) Po liczbach

Po liczebnikach porządkowych wyrażonych cyframi rzymskimi nie trzeba kropki, np.: Pałac ten został zbudowany w XVII w. przez Jana III; na III piętrze; seria II; tom V
Po liczebnikach porządkowych wyrażonych cyframi arabskimi zasadniczo stosuje się końcówkę deklinacyjną, np.: pod numerem 5. na 3. piętrze, w 2. półroczu osoba 3. liczby pojedyńczej, w numerze 10., w 1. tomie. Kropka ta odróżnia liczebniki porządkowe od głównych; określenie: w 1. tomie (= w pierwszym tomie) z braku kropki mógłby ktoś przeczytać: w jednym tomie. Nie potrzeba kropki w wyrażeniach, w których  wartość cyfry jako liczebnika porządkowego nie ulega wątpliwości. Wyrażeniami takimi są daty (o, których mowa w pkt. e) oraz określenia podające godzinę, jeśli wyraz "godzina" jest zaznaczony, np.: o godzinie 9 rano, od godziny 6 do 8 itp.
Ponadto bywa też opuszczana kropka przy oznaczaniu tomów i stron w takich informacjach, jak np.: seria II, tom 3, strona 176 lub seria III, t. II, s. 176 lub poprostu III 17 (= tom III, strona 17).
W wyjątkowych wypadkach, gdy liczebnik stoi z dala od rzeczownika, na końcu zdania należy wypisać liczebnik słowem, np.: Jest to w jednym z dalszych zeszytów, zdaje się, że w dziesiątym.

Uwaga 1. Wobec powyżsych zasad nie należy do cyfr dodawać końcówek przypadkowych: -ego, -go, -ej, giej, --ciej itp.

Uwaga 2. Po liczbach głównych kropek się nie stosuje. Piszemy np.: Polska ma 497 kilometrów granicy morskiej w linii prostej.Zasady przecinka dodam jutro - muszę zdobyć odpowiednią pomoc naukową :)[/font]

Forum Tawerny Gothic

Zasady Interpunkcji
« dnia: 28 Listopad 2006, 10:11:48 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top