Autor Wątek: Komunizm  (Przeczytany 54653 razy)

Description:

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Elrond Ñoldor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 17213
  • Reputacja: 14987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #140 dnia: 26 Styczeń 2011, 21:34:53 »
Nie musisz cytować moich słów. Wystarczy, że każesz wyryć je na swoim grobie.

Offline Patty

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7406
  • Reputacja: 7093
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wszechwiedzy nie mam, lecz wiem różne rzeczy
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #141 dnia: 26 Styczeń 2011, 21:35:33 »
Niezłe epitafium, tak swoją drogą.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #141 dnia: 26 Styczeń 2011, 21:35:33 »

Offline Elrond Ñoldor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 17213
  • Reputacja: 14987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #142 dnia: 26 Styczeń 2011, 21:59:19 »
Tylko zamiast "jestem" wpisało by się "byłem". :D

Offline Patty

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7406
  • Reputacja: 7093
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wszechwiedzy nie mam, lecz wiem różne rzeczy
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #143 dnia: 26 Styczeń 2011, 22:04:49 »
Mina rodziny, która zobaczy taki nagrobek byłaby bezcenna :)

Offline Elrond Ñoldor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 17213
  • Reputacja: 14987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #144 dnia: 26 Styczeń 2011, 22:30:37 »
Kurcze. Gdyby nie to że po śmierci chcę by moje ciało spalono rozwiano na wiatr, to bym sobie coś takie wyrył na nagrobku :)

Offline Anette Du'Monteau

  • Zakon Keitai
  • ***
  • Wiadomości: 9809
  • Reputacja: 12877
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ktoś i każdy, to moje imię.
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #145 dnia: 27 Styczeń 2011, 15:32:12 »
Nic straconego, zawsze możesz odpuścić sobie rozrzucenie na wietrze i kazać złożyć prochy w grobie :)

Offline Sado

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 5477
  • Reputacja: 2172
  • Płeć: Mężczyzna
  • So long, gay boys.
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #146 dnia: 30 Lipiec 2011, 14:23:16 »
Ten tego, Kozłow, ja wiem, że komunizm, o którym ja myślę, to nie jest ten komunizm, jaki jest naprawdę, więc prosiłbym, byś mi wytłumaczył łopatologicznie, na jakich zasadach opiera się ten prawdziwy komunizm, w który Ty wierzysz i wyznajesz.

Offline Elrond Ñoldor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 17213
  • Reputacja: 14987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #147 dnia: 30 Lipiec 2011, 17:25:52 »
I opowiedz własnymi słowami, w miarę zrozumiałymi, byśmy nie musieli ślęczeć nad słownikiem pół dnia. Dobrze by było gdybyś nie powoływał się na ludzi którzy dawno nie żyją i ich w ogóle nie znamy. Linki też są niemile widziane...

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #148 dnia: 31 Lipiec 2011, 13:16:03 »
Trudno nie powoływać się na "dawno umarłych ludzi", kiedy się opowiada o ideologii, którą oni wymyślili, a która - co ciekawe i niepojęte dla wielu - ewoluuje, zmienia się wraz ze światem, bo takie jest jej założenie, że wszystko się zmienia, wszystko płynie - i nie wyłącza z tej zmiany i płynięcia siebie samej. Duch jest jednak jeden i streścił go Mao Tse-tung:

"Marksizm zawiera w sobie tysiące prawd, które można streścić słowami: bunt jest usprawiedliwiony"

Kilka podstaw na początek.

Komunizm - to system polityczno-kulturalno-ekonomiczny, czy jak zwykli to nazywać dawniejsi marksiści (za Marksem zresztą): "formacja społeczno-ekonomiczna", który następuje po okresie socjalizmu, czyli okresie przejściowym od kapitalizmu. Wizja komunizmu (bo komunizm to nie kwestia 50 lat) została sformułowana w ogólnym zarysie, nigdy komuniści nie roszczą sobie umiejętności dokładnego przewidywania przeszłości odległej. Dlatego też skupiamy się na pierwszym okresie, okresie socjalizmu. Warunki przejścia do socjalizmu (czyli rewolucji) i kontynuowania rewolucji w socjalizmie - opracowują komuniści na podstawie nauki marksizmu.

Marksizm - to nauka. Nauka o warunkach wyzwolenia proletariatu, co de facto oznacza naukę o wyzwoleniu się człowieka w ogóle. I nie idzie tutaj o wyzwolenie anarchistyczne, czyli "róbcie co chcecie". To nie szlachecka złota wolność. Wolność jest zawsze dla kogoś w warunkach społeczeństwa klasowego, w warunkach społeczeństwa bezklasowego pojęcie wolności nie istnieje, bo nie jest potrzebne, kiedy wszyscy są wolni - nie ma wolności.

Marksizm składa się z 3 części składowych: materializmu dialektycznego, ekonomii politycznej i naukowego socjalizmu.

Materializm dialektyczny - zakłada, że wszystko da się wytłumaczyć w sposób racjonalny, posługując się rozumem, a jeżeli nie da się wytłumaczyć, to należy do takiego wytłumaczenia dążyć, nie zaś dawać wiary wytłumaczeniom nadprzyrodzonym. Materializm dialektyczny zakłada, że cała jesteśmy częścią obiektywnej rzeczywistości, która istnieje poza naszą głową, do której należymy. Materializm dialektyczny posługuje się metodą dialektyczną, która bada rzeczywistość, zakładając, że wszystko jej wewnętrznie sprzeczne i w stanie permanentnej walki. Rzeczywistość składa się ze sprzeczności, począwszy od poziomu atomu: plus i minus, do poziomu kosmosu: siła grawitacji i siła odpychania. Dialektyka zakłada także, że wszystko jest wzajemnie uwarunkowane i wpływa na siebie. Najlepszy wykład dialektyki dał Mao Tse-tung w pracy "W sprawie sprzeczności".

Ekonomia polityczna - jest to nauka ekonomiczna, badająca różnego rodzaju zależności pomiędzy podmiotami ekonomicznymi. Ekonomia polityczna bada czym jest towar, czym jest wartość, co to jest wyzysk, co to jest kapitał, kim jest robotnik, jakie są rodzaje pracy itd. itp. Posługuje się danymi matematycznymi, jednak nie to jest w niej najważniejsze. Najważniejsze jest badanie, w jaki sposób stosunek pomiędzy rzeczami jest odbiciem stosunku społecznego - stosunku pomiędzy ludźmi. Ekonomia polityczna posługuje się w swojej analizie ekonomicznej metodą dialektyczną, opisaną wyżej. Najwybitniejszą pracą w tej dziedzinie jest "Kapitał", Marksa.

Naukowy socjalizm - to socjalizm, który jest pozbawiony sentymentalnej czy mistycznej otoczki, to odkrywanie praw, rządzących społeczeństwem, których znajomość pozwala doprowadzić do rewolucji, a więc radykalnej zmiany społeczeństwa, postawienia go na głowie. Socjalizm naukowy jest więc nauką o klasach społecznych i roli w rewolucji, nauką o walce klasowej.

O ile więc materializm dialektyczny jest metodą badania, a ekonomia polityczna jest nauką o abstrakcie, to naukowy socjalizm jest najbardziej konkretny, odnosi się najmocniej do praktyki życia. 

Przepraszam, jeżeli ktoś nie rozumie powyższego słownictwa, ale jeżeli tak jest, to jest jego problem, a nie mój. Jeżeli ktoś nie rozumie, co piszę, to jego zadaniem jest poznać temat i wtedy podjąć krytykę. Nie da się mówić o architekturze, nie używając nazw stylów (barok, rokoko, gotyk czy romańszczyzna) albo nazw poszczególnych elementów zdobniczych (pilastry, spływy, putto, tondo etc. itd.), tak samo nie można mówić o marksizmie nie używając słownictwa, dla marksizmu charakterystycznego.

Pytania mile widziane.   
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2011, 13:18:09 wysłana przez Kozłow »

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #149 dnia: 31 Lipiec 2011, 14:03:14 »
Jak wyobrażasz sobie przejście do socjalizmu skoro socjalizm w Polsce nieprzerwanie istnieje od PRL? I wiesz co. To się nie sprawdza. Przedstaw mi proszę realne odwzorowanie planów Twej marksistowskiej ideologii w praktyce. Wyniosłe hasła mnie nużą i nie dają odpowiedzi. Ponownie dałeś przykład tylko temu, że marksizm pięknie brzmi na papierze. I służy wyłącznie do megalomańskich dysput.

Offline Elrond Ñoldor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 17213
  • Reputacja: 14987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #150 dnia: 31 Lipiec 2011, 16:27:17 »
Zrozumiałem wszystkie słowa idealnie. Ale nadal jest to mowa-trawa. ÂŻadnych konkretów. Jak to niby ma funkcjonować?

Offline Sado

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 5477
  • Reputacja: 2172
  • Płeć: Mężczyzna
  • So long, gay boys.
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #151 dnia: 31 Lipiec 2011, 16:54:07 »
Zrozumiałem wszystkie słowa idealnie. Ale nadal jest to mowa-trawa. ÂŻadnych konkretów. Jak to niby ma funkcjonować?

+1. ÂŻadnych konkretów, nic nie wyjaśnione, prócz tego, jak to powinno wyglądać. Ja chce typowych przykładów - zmiany w szkolnictwie, kulturze, gospodarce, etc.

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #152 dnia: 31 Lipiec 2011, 17:03:20 »
Sado zaraz się okaże, że tego Marks nie wymyślił a komuniści sami nie potrafią.

Offline Sado

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 5477
  • Reputacja: 2172
  • Płeć: Mężczyzna
  • So long, gay boys.
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #153 dnia: 04 Sierpień 2011, 11:11:15 »
+1. ÂŻadnych konkretów, nic nie wyjaśnione, prócz tego, jak to powinno wyglądać. Ja chce typowych przykładów - zmiany w szkolnictwie, kulturze, gospodarce, etc.

Re.

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #154 dnia: 06 Sierpień 2011, 08:49:16 »
Przepraszam, na woodstocku byłem, odpiszę dzisiaj.

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #155 dnia: 06 Sierpień 2011, 10:59:46 »
Kozłow ale jak to tak bezcelowo i bezproduktywnie bawić się, tańce, hulanka, swawola. Oj papcio Lenin rzuca na Ciebie pogardę.

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #156 dnia: 06 Sierpień 2011, 16:01:25 »
Praktyka? Wszystko, co służy ludowi. I nie mogę niestety przewidzieć, co będzie służyło ludowi akurat w danym momencie, gdyż jasnowidzem nie jestem.

Ale ogólny wektor zmian to następujące rzeczy w następujących dziedzinach, gdyż rewolucja przebiega właśnie w 3 głównych dziedzinach: ekonomicznej, politycznej, kulturowej. Społeczeństwo w ogóle jako takie odbywa się w tych 3 dziedzinach. O czym można tutaj: http://trzeciswiat.wordpress.com/2010/10/18/michal-rakulski-trzy-twierdze/

Ekonomia.
Zmiany w ekonomii są zmianami podstawowymi, bez nich nie może być mowy o socjalizmie i każda próba podczepiania różnych państwowych kapitalizmów (gdzie państwo posługuje się kategoriami kapitalistycznymi i stanowi po prostu zbiorowego, największego kapitalistę) pod socjalizm mijają się absolutnie z celem i stanowią o sentymentalnym, a nie naukowym podejściu do rzeczy (jak to zrobił powyżej korwinista Isek). Engels już dawno obalał podobne poglądy dogmatyków, którzy wszelkie państwo samo w sobie uznają za socjalistyczne (idąc tym tokiem rozumowania socjalizm istniał także więc w Republice Rzymskiej w postaci ager publicus...), pisząc o nacjonalizacji przemysłu w Prusiech przez Otto von Bismarcka. Socjalizm nie oznacza więc prosto rozumianego dzisiaj upaństwowienia. Upaństwowienie nie jest uniwersalne. Jest albo burżuazyjne albo socjalistyczne. Jaka jest różnica pomiędzy gospodarką kapitalistyczną a socjalistyczną? Podmiot, główny podmiot. Kapitalizm stawia na zysk, zysk jest alfą i omegą kapitalizmu. Generowanie zysku, jak największego zysku. A jak osiąga się coraz większy zysk? Poprzez wy(ciągnanie)zysk(ku). Lub poprzez postęp technologiczny, gdzie produkuje się coraz więcej za coraz mniej. Konsumpcjonizm szaleje. Czy jest on dla człowieka? Czy kapitalistę interesuje w jakikolwiek sposób sam człowiek, sama jego potrzeba? Nie, interesuje go ona tylko o tyle, o ile można osiągnąć zysk. Nikt chyba z nas nie powie, że przedsiębiorca kieruje się altruizmem. Kieruje się egoizmem, zyskiem. Nie ważne, że mnóstwo ludzi na świecie potrzebuje chleba, na chlebie zarobi się mało. Więcej zarobi się na bzdurach, drogich ponadto siłą marki - butach, torbach, kubkach, dezodorantach, biżuterii, grach etc. - wszystko w setkach rodzajów, setkach kolorów i setkach odmian. W kapitalizmie człowiek istnieje dla towaru, a nie towar dla człowieka. Wszak kto nie ma pieniędzy, aby móc być kupcem - umiera, jak mnóstwo na całym świecie.   

Jaki jest zaś podmiot socjalizmu? Odwrotnie - człowiek. I jego potrzeba. Zysk, dotrzymywanie norm - to tylko rzecz, która ma służyć człowiekowi. Reformy Denga Xiaopinga w Chińskiej Republice Ludowej (1978) czy Nikity Chruszczowa (a właściwie Aleksieja Kosygina) w Związku Radzieckim (1956) stawiały dotrzymywanie norm na 1 miejscu i za pomocą Teorii Sił Produkcji przywracały stosunki zysku, stosunki kapitalistyczne. Argument, że "a przecież w PRL-u to dążyli do norm a był socjalizm!" - nie mają racji bytu. Fakt, że coś się nazywa socjalistycznym, nie oznacza, że takim jest. "Podnoszą czerwony sztandar, ażeby zhańbić czerwony sztandar" - jak określano w okresie Rewolucji Kulturalnej (1966-1976) rewizjonistów w rodzaju Denga.

Tak czy inaczej - oto jest główna różnica pomiędzy ekonomiką socjalizmu a kapitalizmu. Podmiot. Konkretne formy gospodarcze, w jakich objawia się orientacja na zysk i orientacja na człowieka - są formami, których nie sposób dokładnie przewidzieć. Kapitalizm może być państwowy, a może być równie dobrze wolnorynkowy. Może być rewizjonistyczny (ZSRR i PRL po '56, ChRL po 1978). Może być korporacyjny, socjalny etc. etc. Taka sama różnorodność występuje w formach socjalizmu. Socjalizm może jawić się jako organizacja komun ludowych (jak w ChRL - http://trzeciswiat.wordpress.com/2010/11/25/niech-zyja-komuny-ludowe/) lub jako państwowa organizacja planowania dyktatury proletariatu (jak w ZSRR).

Główna różnica, wypływająca z powyższego to prywatna i kolektywna własność środków produkcji. Przy tym prywatna ma różne formy i kolektywna ma różne formy. Zbadajcie historię ZSRR do 56 i ChRL do 1976-78 - i będziecie wiedzieli jak wygląda socjalizm w sferze gospodarczej.

Napierdala mnie oko, więc odchodzę od komputera, ale żeby nie być gołosłownym napiszę: koniec części pierwszej.

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #157 dnia: 06 Sierpień 2011, 21:50:54 »
Kozłow nie chce być nie miły ale to nadal do mnie nie przemawia. Doceniam te ideologiczne gdybania ale jestem praktykiem. Nadal na pytanie. Co dziś jemy na obiad? Odpowiadasz mi twierdząco - jedzenie. Podaj potrawy.

Offline Elrond Ñoldor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 17213
  • Reputacja: 14987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #158 dnia: 06 Sierpień 2011, 22:15:23 »
Sory Winetu. Mało mamy chleba? No i zamierzasz rozdać je biednym krajom? -,-'

I nie zgadzam się jakoby człowiek istniał dla towaru. Jak nie chcesz czegoś kupić, po prostu tego nie kupuj. Ostatnio czytałem artykuł o dwójce muzułmanach z Anglii, którzy zamalowali plakaty kobiet w bieliźnie. W sądzie tłumaczyli się że im religia nie pozwala tego oglądać. Mogli przecież nie patrzeć.
To produkt nie może istnieć bez człowieka. To my kształtujemy owy produkt wedle własnego widzimisię. Gdyby bylo tak jak ty myślisz. Telewizory nadal były by czarno białe z drewnianą obudową, przecież jak tanio taki było wyprodukować, a jak wiemy zysk jest najważniejszy. To samo tyczy się wszystkiego.

Twierdzisz że kto nie jest kupcem umiera. Oczywiście, by być kupcem trzeba mieć pieniądze, one z kolei biorą się z pracy. A jak nie chce się komuś dupy ruszyć... To najlepiej mu dać. Ale "wedle jego zasług", no ale jak nie ma żadnych zasług to też umrze...

PS. Głosowałem na Korwina w wyborach prezydenckich <ignorant>


Forum Tawerny Gothic

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #158 dnia: 06 Sierpień 2011, 22:15:23 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top