Autor Wątek: Komunizm  (Przeczytany 54640 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pabloo

  • Gość
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #100 dnia: 13 Lipiec 2009, 16:07:50 »
A niby kogo wina że Polska za czasów komunizmu była biedna? przez Komuchów Polska była wtedy biedna bo ją okradali.

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #101 dnia: 13 Lipiec 2009, 19:15:38 »
Cytuj
przez Komuchów Polska była wtedy biedna bo ją okradali.
Acha, bo Polska była bogata po wojnie od razu, żeby można było z niej kraść? No fakt, wojna w Polsce nie zniszczyła nic, a wręcz przeciwnie - przecież naziści budowali i rozwijali polską gospodarkę!

Forum Tawerny Gothic

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #101 dnia: 13 Lipiec 2009, 19:15:38 »

Pabloo

  • Gość
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #102 dnia: 13 Lipiec 2009, 19:18:56 »
Acha, bo Polska była bogata po wojnie od razu, żeby można było z niej kraść? No fakt, wojna w Polsce nie zniszczyła nic, a wręcz przeciwnie - przecież naziści budowali i rozwijali polską gospodarkę!
Nie była bogata zaraz po wojnie chodzi mi o lata 60,70,80.Wtedy Polska była rozkradana przez komunistów.A to co tu piszesz że "No fakt, wojna w Polsce nie zniszczyła nic, a wręcz przeciwnie - przecież naziści budowali i rozwijali polską gospodarkę!" jest idiotyzmem.

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #103 dnia: 13 Lipiec 2009, 20:49:45 »
Cytuj
Nie była bogata zaraz po wojnie chodzi mi o lata 60,70,80.Wtedy Polska była rozkradana przez komunistów.A to co tu piszesz że "No fakt, wojna w Polsce nie zniszczyła nic, a wręcz przeciwnie - przecież naziści budowali i rozwijali polską gospodarkę!" jest idiotyzmem.

Dlaczego, ach dlaczego nikt nie umie wyczuwać ironii!

Poza tym - zgodzę się, po Bierucie rozpoczęła się degeneracja i rozkradanie. Chociaż nadal robiono różne inicjatywy dla ludzi. Rewizjonizm to tak bardzo nieznane ludziom zjawisko w historii komunizmu.

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #104 dnia: 14 Lipiec 2009, 01:04:40 »
Cytuj
Dyskusja jak widzę dotyczy pośrednio własności prywatnej, otóż oświecę cię komuniści w swoim słowniku nie mieli pojęcia „własność prywatna”. Dotyczyło to oczywiście: sektora przemysłowego, rolnego, usługowego jak również zwykłych ludzi, a nie tylko jak ty twierdzisz szeroko pojętego przemysłu.

Własność dla komunistów to posiadanie jakiejś rzeczy (logiczne?). Własność prywatna oznacza, że rzecz posiada jedna osoba. I zauważ panie truebezi, że Marks/Engels/Lenin/Stalin/Mao piszą w swoich pracach (których na oczy nie widziałeś zapewne) o zniesieniu własności prywatnej w kontekście zniesienia własności prywatnej środków produkcji. A nie zupełnie zniesienia własności prywatnej, co usiłujesz wmawiać.

Cytuj
Naturalną wykładnią komuszków była ingerencja w każdy sektor, jak i własność, jaką mieli ludzie jak również w życie prywatne.

Niesamowite, że to samo robią liberałowie. Tylko sprytniej i perfidniej. Ingerują w każdy sektor gospodarki, prywatyzując co się da, ingerują w ludzkie życie, a nawet je sobie układają - poprzez to, czego komuniści nigdy nie mieli - telewizor. Rozsądza tu kryterium klasowe - komuniści w tych działaniach ujmowali się za większością - za klasą robotniczą i chłopską (ZSRR), a liberałowie ujmują się za klasą kapitalistów, do której zresztą sami częstokroć należą.

Cytuj
To, co napisałeś Serail świadczy, że nie masz bladego pojęcia o rzeczywistym pojmowaniu własności przez komunistów. Pewnie niedługo zaczniesz brać na poważnie dyrektywy Kominternu, który przecież miał takie szczytne hasła.

Ktoś tu zaś bierze na poważnie Czarną Księgę Komunizmu i jego nick zaczyna się na "true" (jakże sarkastycznie!)

Cytuj
Szarzy obywatele nawet jeżeli dostali mieszkanie nie byli jego właścicielami ( była nim spółdzielnia, a jak cię z tej spółdzielni partyjniacy za namową esbeków wypisali bez twojej zgody, zaczynały się problemy )
Dzisiaj zaś właścicielem nie jest spółdzielnia (chociaż czasami nadal jest), a deweloperzy. Przejedź się po Warszawie - ostatnio wisiały na balkonach w długim ciągu nowowybudowanych bloków transparenty: "Deweloper nas oszukał!" itp.

Cytuj
ciekawe jest to że ludzie nie mogli posiadać dolarów
A co nam dzisiaj daje ich posiadanie?

Cytuj
Zabawne jest to że pozbawiono zwykłych  ludzi możliwości inwestowania.
Dzisiaj mają tę możliwość, JEÂŚLI (i jest to ogromnie ważne "jeśli") mają pieniądze. To jakby dano nam złoto, a jesteśmy na środku pustyni bez wody.

Cytuj
W styczniu 1948 r. wprowadzono obowiązek oszczędzania wszystkich obywateli w formie Społecznego Funduszu Oszczędzania, rodzaju przymusowej pożyczki państwowej bez oprocentowania i orżnięto ludzi.
By tą forsę przeznaczyć na budowę 1000 szkół (tysiąclatki) i wielkiej liczby osiedli mieszkaniowych, rozwinięcia przemysłu, budowy fabryk, w których ludzie później dostali mieszkania, edukację i pracę. Ale co tam, ludzie przecież lepiej by zagospodarowali tą kasą. Marnotrawiąc ją na wódkę albo tym podobne rzeczy w zniszczonym po wojnie państwie polskim.

Cytuj
Reforma rolna to w ogóle typowe pojmowanie własności prywatnej przez komunistów. Poczytaj sobie jak w chamski sposób przejęto Spółdzielnie „Społem” która była tworzona przez zwykłych ludzi i jakie metody stosowali komuniści żeby pozbyć się ich pierwotnych właścicieli i przejąć „biznes”.  Niezłe poszanowanie własności prywatnej, co nie Serail?
Zarzucasz komunistom, że nie szanują własności prywatnej. I racja! Bo nie szanują jej i nie trawią, niszczą i budują własność społeczną. Ale to przecież gorzej jak zysk z wspólnej pracy idzie do wszystkich i na wszystkich a nie do jednej osoby i na jedną osobę.

Cytuj
Ciekawe dlaczego przez cały okres PRL-u sektor usługowy ( w krajach kapitalistycznych jest to dominujący sektor gospodarki ) leżał i kwiczał, bardzo ciekawe dlaczego, pewnie dlatego, że komuniści ingerowali tylko w sektory bezpośrednio związane z przemysłem, co nie Serail ?
Zechciej przyjąć do wiadomości, że kraje kapitalistyczne zachodu były 500 lat naprzód w rozwoju - gdy u nas jeszcze magnaci rżnęli kasę (własność prywatna) z folwarków, tam już (na zachodzie) istniały fabryki. Pojmij też, że ta proporcja rozwija się od rolnictwa do usług, w zacofanej Polsce należało przeprowadzić rewolucję przemysłową, byśmy doszli do usług. I to robiono. Logika boli, co nie?

Cytuj
wolność słowa nie była ograniczana, ona była z całą stanowczością tępiona, nie było mowy żeby w oficjalnym obiegu coś było publikowane (prasa, książki, programy telewizyjne, spektakle itp. ) bez podpisu cenzora.
Wolność słowa dzisiaj - "you have money = you can write, you haven't money = fuck off bitch" Czy zwykły szary obywatel może napisać artykuł do gazety ze swoimi poglądami? Absolutnie nie.
Ja zaś mam sprawę za poglądy w państwie wolności słowa. Zeskanować wezwanie na komendę?

Cytuj
Zakazywano ujawniania wiadomości o planowanych zmianach cen i płac, czy zakupie nowych licencji w krajach kapitalistycznych. Blokowano wieści o masowych zatruciach, narastającym problemie alkoholizmu, wypadkach przy pracy, morderstwach itp. Socjalistyczne państwo miało wyglądać na idealne.
Tak, bo lepsze jest ujawnianie wieści o masowych zatruciach, lepsze jest ciągłe powtarzanie o morderstwach i zamachach, o śmierci i wojnach. Najlepsza jest psychologia strachu. Idealna wręcz dla liberałów i kapitalizmu.

A problem alkoholizmu - za PRL-u żulików nie było widać, a wódka była ograniczana do sprzedaży (bo gorzelnie były państwowo regulowane). Dzisiaj? Wódek masz w chuja i jeszcze więcej, a żulików widać pod każdym sklepem.

Cytuj
zabraniały m.in. zbyt pozytywnie oceniać II RP i polityków nią rządzących.
A spróbuj dzisiaj oficjalnie ocenić pozytywnie Bieruta czy Gierka :D:D Udanej zabawy z IPN-em i prokuraturą.

Cytuj
W „Księdze” Strzyżewski doliczył się aż 158 nazwisk ludzi sztuki objętych zakazem publikowania dzieł.
Zawrotnie dużo. Zresztą w kraju, w którym kwitła kultura, teatralne spektakle były uznanymi w świecie, i w którym to kraju swe najlepsze filmy porobili Machulski czy Zanussi a rozwinęli się w genialnych aktorów Witold Pyrkosz, Ewa Ziętek czy Piotr Fronczewski. W Opolu wylansował się znakomity piosenkarz Połomski czy Irenka Santor. A no i mnogość różnych patriotycznych spektakli i filmów adaptujących takie dzieła jak "Wesele", "Potop" czy "Lalkę" też Ci nie pasuje?

Cytuj
Ubawiłem się teraz, według ciebie, co mieli innego wspominać: kapitalizm? Ludzie w większości wypadków dobrze wspominają swoją młodość, często skupiając się na tym, co było dobre zapominając, jaka była trudna sytuacja. Jak psioczyli stojąc w kolejce po owoce dla dzieciaka itd. Często nawet swój pobyt w więzieniu czy przesłuchania przez esb-eka, potrafią zamieniać w żart, mimo że wtedy było im nie do śmiechu, ot i cała tajemnica.

Ludzie to jednym słowem idioci, którzy mimo iż pamiętają, że było lepiej niż teraz, to i tak to jest ubarwienie i oczywiście nieprawda, bo co ludzie tam wiedzą o swoim życiu, przecież więcej wiedzą o nim IPN-owscy historycy.

Cytuj
Dotąd u mnie w ÂŁodzi na Dąbrowie są pozostałości po niedokończonych przez komunistów zakładach, które najlepiej symbolizują jak wykorzystywano pieniądze.
Zapraszam na Podlasie. Hektary skończonych przez komunistów, ale opustoszałych i zniszczonych PGR-ów, zapraszam do tzw. "Bawełnianki" w moim mieście (Zambrów), z której 7/8 hal fabrycznych stoi pustych. One najlepiej symbolizują odzyskaną wolność. Wolność od dobrobytu.

Cytuj
PRL był tworem ateistyczno-antyklerykalnym, którego głównym celem było wyplenienie ze świadomości religii i kościoła, komuniści kilkakrotnie tworzyli wielkie projekty stworzenia społeczeństwa ateistycznego, takim projektem była Nowa Huta.
Co do złego "mienia się" kościoła w PRL-u polecam artykuł "Kłamstwa polskie" z 24 numeru "Faktów i Mitów" (18 czerwca 2009). Ciekawie opisuje właśnie urośnięcie Kościoła w siłę właśnie za PRL-u. A wyplenienia religii nie uważam za złe posunięcie. Odwrotnie - bardzo dobre. A Nowa Huta była w ogóle niesamowicie nowatorska w tym względzie.

Cytuj
Oczywiście można się rozpisywać o eliminacjach fizycznych księży choćby ks. Zycha, Niedzielaka, Popiełuszki, Gurgacza, Kotlarza
Słabo, w ZSRR rozwalano cerkwie i zamieniano na magazyny i budynki użyteczności publicznej.

Cytuj
Co do tych partyjniaków, na chodzenie do kościoła nie było przyzwolenia, dochodziło do wyrzucania z szeregów partyjnych takich delikwentów, w czasach stalinowskich jeszcze gorzej się mogło skończyć, jeżeli się było nie z tego obozu który aktualnie dominował w partii.
Dobre! Bierut sam siebie miał wyrzucić z partii? Wszakże chadzał na msze, panie truebezi ^^

Cytuj
Kiszczak napisał: "nieprzydatność do służby ze względu na światopogląd klerykalny”.
Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego - Zbigniew Wiktor - wysoko ceniony politolog - poseł LPR Janusz Dobrosz napisał list do władz UWr, by wyrzucono go z Uniwersytetu, bo jest komunistą, członkiem KPP. Podobna sytuacja, nie? Studenci Wydziału Nauk Społecznych UWr zbierali podpisy w jego obronie. A i wyobraź sobie sytuację dzisiaj, że przychodzisz na rozmowę o pracę i mówisz, że jesteś komunistą - ktoś Cię przyjmie?

Cytuj
organizacjach ateistycznych walczących z komunizmem
Wojujący ateizm był wzorcem. To w ZSRR miało się w końcu urzeczywistnić tak dawno upragnione państwo bez religii.



Mi naprawdę nie zbraknie argumentów. Nigdy, panie i panowie.

Kozłowski.

Offline Bomba

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #105 dnia: 14 Lipiec 2009, 12:57:04 »
Jeżeli komunizm taki dobry do popatrz co się dzieje w Korei Północnej ludzie umierają z głodu, napisałeś że gdyby komunizm był zły to by go w Polsce nie było tylko że władza komunistyczna została narzucona Polsce przez ZSRR. Ludzie przed komunizmem się bronili przykład Bitwa Warszawska inaczej zwany cud nad Wisłą uznawany za jedną z bitew która zaważyła o losach świata gdyby Polacy nie pokonali komunistów to bez problemu podbili by całą Europę ale na szczęście do tego nie doszło inaczej byłby tylko jeden syf i ubóstwo.

Offline Vesten_123

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #106 dnia: 27 Lipiec 2009, 12:19:53 »
Zacznijmy od początku. Pełny komunizm NIGDY nie został wprowadzony. Równość? W "komunistycznym" Związku Sowieckim nie było równości, tak jak i we wszystkich innych krajach gdzie rządzili i rządzą "komuniści". Panowała czy panuje  tam dyktatura partii lub wodza.

Ja osobićie jestem zafascynowany komunizmem chrześcijańskim. Piękny ustrój. Sprawiedliwy, uczciwy... Jakaś jego forma została wprowadzona w pierwszych gminach chrześcijańskich, z zaznaczeniem tylko, że tam istniała wasność prywatna, chociaż wszyscy dzielili się prawie wszystkim.
Coś pięknego - zgoda, uczciwość, pokój, sprawiedliwość, a to wszystko przesiąknięte wiarą, wartościami chrześcijańskimi... Rozmarzyłem się.

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #107 dnia: 27 Lipiec 2009, 15:35:14 »
Ja osobićie jestem zafascynowany komunizmem chrześcijańskim. Piękny ustrój. Sprawiedliwy, uczciwy... Jakaś jego forma została wprowadzona w pierwszych gminach chrześcijańskich, z zaznaczeniem tylko, że tam istniała wasność prywatna, chociaż wszyscy dzielili się prawie wszystkim.
Coś pięknego - zgoda, uczciwość, pokój, sprawiedliwość, a to wszystko przesiąknięte wiarą, wartościami chrześcijańskimi... Rozmarzyłem się.
W sumie jak w komunach hipisowskich. :P

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #108 dnia: 27 Lipiec 2009, 23:06:52 »
Cytuj
W sumie jak w komunach hipisowskich.
Albo jak w komunie Owen'owskiej, czy Komunie pierwotnej :]

Tyle, że bez chrześcijańskich pierdół.

Offline Vesten_123

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #109 dnia: 29 Lipiec 2009, 11:42:54 »
Albo jak w komunie Owen'owskiej, czy Komunie pierwotnej :]

Tyle, że bez chrześcijańskich pierdół.




A czy komunizm jako ideologia równości nie powinna godzić się na tolerancję dla innych poglądów niż ateistyczno - antyteistyczne?

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #110 dnia: 29 Lipiec 2009, 11:56:00 »
Cytuj
A czy komunizm jako ideologia równości nie powinna godzić się na tolerancję dla innych poglądów niż ateistyczno - antyteistyczne?
Komunizm postuluje równość największą jaka się da, a nie absolutną równość (wbrew mniemaniom niektórych hasła nie odzwierciedlają nigdy w żadnej ideologii tego, czego ta ideologia naprawdę chce. Hasła są tylko uogólnieniem) i to tylko w przypadku ekonomii. Komunizm nie jest ideologią tolerancji wszelkich poglądów, bynajmniej, sam Lenin w "Socjalizm a religia" pisze:

Cytuj
W stosunku do partii socjalistycznego proletariatu religia nie jest sprawą prywatną. Partia nasza jest związkiem świadomych, czołowych bojowników o wyzwolenie klasy robotniczej. Taki związek nie może i nie powinien być obojętny w stosunku do braku uświadomienia, ciemnoty czy obskurantyzmu w postaci wierzeń religijnych. ÂŻądamy całkowitego rozdziału kościoła od państwa, ażeby walczyć z otumanieniem religijnym za pomocą czysto ideowego i wyłącznie ideowego oręża, za pomocą naszej prasy, naszego słowa. Przecież założyliśmy swój związek, SDPRR, między innymi właśnie w celu takiej walki przeciwko wszelkiemu religijnemu ogłupianiu robotników. Dla nas zaś walka idei nie jest sprawą prywatną, lecz sprawą ogólnopartyjną, ogólnoproletariacką.

W ogóle polecam tę pracę dla zrozumienia kontekstu.
Można ją przeczytać tutaj: http://marxistsfr.org/polski/lenin/1905/12/soc_a_rel.htm

Offline Vesten_123

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #111 dnia: 29 Lipiec 2009, 12:15:15 »
Cytuj
W stosunku do partii socjalistycznego proletariatu religia nie jest sprawą prywatną. Partia nasza jest związkiem świadomych, czołowych bojowników o wyzwolenie klasy robotniczej. Taki związek nie może i nie powinien być obojętny w stosunku do braku uświadomienia, ciemnoty czy obskurantyzmu w postaci wierzeń religijnych. ÂŻądamy całkowitego rozdziału kościoła od państwa, ażeby walczyć z otumanieniem religijnym za pomocą czysto ideowego i wyłącznie ideowego oręża, za pomocą naszej prasy, naszego słowa. Przecież założyliśmy swój związek, SDPRR, między innymi właśnie w celu takiej walki przeciwko wszelkiemu religijnemu ogłupianiu robotników. Dla nas zaś walka idei nie jest sprawą prywatną, lecz sprawą ogólnopartyjną, ogólnoproletariacką.



Ogólnie nie zgadzam się tutaj z Leninem, ponieważ wiara jest jak dla mnie sprawą całkowicie prywatną. Czym innym jest oderwanie Kościoła od państwa, a czym innym powszechny ateizm, który najbardziej mnie zniechęca do innych form komunizmu niż komunizm chrześcijański.

Marks i Engels w "Manifeście partii Komunistycznej" piszą:


Cytuj
„Ale” – powiedzą – „idee religijne, moralne, filozoficzne, polityczne, prawne itp. przeobrażały się
oczywiście w przebiegu rozwoju historycznego. Religia, moralność, filozofia, polityka, prawo ostawały się
jednak zawsze mimo tych przeobrażeń.
Istnieją nadto prawdy wieczyste, jak wolność, sprawiedliwość itp., wspólne wszystkim ustrojom
społecznym. A komunizm znosi wieczyste prawdy, znosi religię, moralność, zamiast nadać im nową formę,
staje więc w sprzeczności z całym dotychczasowym rozwojem historycznym”.
Do czego się sprowadza to oskarżenie? Cała dotychczasowa historia społeczeństwa przebiegała w
przeciwieństwach klasowych, przybierających w różnych okresach różne formy.

Chcąc jednak zlikwidować nierówność pomiędzy wiarą i ateizmem nie dość, że raczej pogłębią wiarę, to jeszcze nie zdołają zlikwidować nierówności między wolnością a jej brakiem, bo prawo do swobody wyznania jest jednym z podstawowych praw wolności.

Co nie zmienia faktu, że poza tym szczegółem filozofia Marksa i Engelsa jest nawet fascynująca, więc po skończeniu "Manifestu partii komunistycznej" chyba zabieram się za "Kapitał".

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #112 dnia: 29 Lipiec 2009, 17:49:52 »
Cytuj
Ogólnie nie zgadzam się tutaj z Leninem, ponieważ wiara jest jak dla mnie sprawą całkowicie prywatną.
Jakkolwiek sama wiara zrodziła się i rozwijała jako sprawa absolutnie kolektywna, jako zjawisko nie prywatne, lecz społeczne.

Cytuj
Chcąc jednak zlikwidować nierówność pomiędzy wiarą i ateizmem nie dość, że raczej pogłębią wiarę, to jeszcze nie zdołają zlikwidować nierówności między wolnością a jej brakiem, bo prawo do swobody wyznania jest jednym z podstawowych praw wolności.
Nie chcą zlikwidować tejże nierówności, oni chcą znieść religię, doprowadzić rzeczywistość, której odbiciem jest religia do takiego stanu, w której religia potrzebna już nie będzie. A zanegowanie wolności, sprawiedliwości, moralności to nic innego jak dialektyczne podejście do sprawy i zauważenie, że wolność, sprawiedliwość, moralność to pojęcia absolutnie względne i nie należy się nimi kierować w formułowaniu ideologii.

Cytuj
Co nie zmienia faktu, że poza tym szczegółem filozofia Marksa i Engelsa jest nawet fascynująca, więc po skończeniu "Manifestu partii komunistycznej" chyba zabieram się za "Kapitał".
Jeśli interesują Cię sprawy traktowania religii w ideologii komunizmu, polecam gorąco pracę Marksa pt. "Przyczynek do krytyki heglowskiej filozofii prawa".

"Kapitał" dzieło trudne - i raczej dla ekonomistów, aczkolwiek fascynujące, skupia się na aspektach ekonomicznych socjalizmu i komunizmu przez krytykę - miażdżącą krytykę - kapitalizmu.

Co zaś się tyczy komunizmu jak to nazywasz - "chrześcijańskiego", to wybacz, to byłaby osobista obraza dla Marksa, który uważał, że "Krytyka nieba przeobraża się w ten sposób w krytykę ziemi, krytyka religii - w krytykę prawa, krytyka teologii - w krytykę polityki." Jak tu łączyć komunizm z chrześcijaństwem? Chyba tylko nazewnictwowo, stereotypowo ujmując komunizm, nie takim, jakim on jest naprawdę.

« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2009, 18:41:46 wysłana przez Komuchnista »

Offline Vesten_123

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #113 dnia: 29 Lipiec 2009, 19:59:27 »
Komunizm chrześcijański to dla mnie odmiana tejże ideologii, z zaznaczeniem, że jest ona związana bardziej z chrzeąścijaństwem niż z ateizmem.

Marks nie stworzył komunizmu jako takiego. Pewna jego forma istniała już w pierwszych gminach chrześcijańskich, więc korzenie komunizmu sięgają właśnie tam.


Cytuj
"Kapitał" dzieło trudne - i raczej dla ekonomistów, aczkolwiek fascynujące, skupia się na aspektach ekonomicznych socjalizmu i komunizmu przez krytykę - miażdżącą krytykę - kapitalizmu.

Ale kapitalizm to sprawa całkiem aktualna, więc sądzę, iż powinienem poznać komunistyczny punkt widzenia na gospodarkę.

Cytuj
Jeśli interesują Cię sprawy traktowania religii w ideologii komunizmu, polecam gorąco pracę Marksa pt. "Przyczynek do krytyki heglowskiej filozofii prawa".

Hm... Zapamiętam.

Cytuj
Jakkolwiek sama wiara zrodziła się i rozwijała jako sprawa absolutnie kolektywna, jako zjawisko nie prywatne, lecz społeczne.

Powszechnie występująca sprawa prywatna staje się sprawą społeczną. Sama wiara jest sprawą prywatną, ale należy zauważyć, że Polska jest krajem zamieszkanym głąwnie przez katolików. Teraz pozostaje tylko problem: czy dlatego, że ktoś jest w większości powinien mieć z tejże przyczyny przywilej, czy go nie mieć, ponieważ byłaby to pewna forma nietolerancji? Odwieczne zagadnienie, niełatwe i chyba każdy ma osobiste zdanie na ten temat, któe objawia się głównie w sprawie oderwania Kościoła od państwa: są głosy popierające ten proses, a są głosy przeciwne.

Cytuj
wolność, sprawiedliwość, moralność to pojęcia absolutnie względne i nie należy się nimi kierować w formułowaniu ideologii.

Ponoć wszystko jest względne. Ale te pojęcia najbardziej. Kierując się tymi przekonaniami w budowie ideologii należy pamiętać, że dla każdego mogą oznaczać co innego, co prawdopodobnie naszą ideologię zatrzyma na niskim poziomie. Cóż, że ktoś powie: "Popieram wolność"; skoro nikt nie wie, czym jest dla niego wolność? Są jednak sprecyzowane systemy wolnościowe, moralne etc. Jeżeli ktoś powie: "Kieruję się zasadami moralności katolickiej" można już ściślej sprecyzować o co mu chodzi, co sprawia, że nie jest to już tak względne, chociaż wiele osób różnie atrzy na sprecyzowane systemy. Zresztą nie ma sensu pisać tego tutaj, jako, że jest to temat, który może stać się motywem przewodnim wielkiej rozprawy filozoficznej.

Komunistą nie jestem. Ale komunizm to jedna z ideologii, które bardzo mnie interesują i chętnie rozmawiam na ich temat. Tak dla ścisłości.

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #114 dnia: 30 Lipiec 2009, 00:18:32 »
Cytuj
Marks nie stworzył komunizmu jako takiego.
Tu wychodzi nam rozmycie pojęcia "komunizm". Uczyniono je tak wieloznacznym. Komunizm figuruje zarówno jako system i jako ideologia, która ten system zakłada. Ja sugerowałbym używanie na określenie ideologii słowa "marksizm". Marks nie stworzył komunizmu (chyba, że w sensie ideologii) - fakt, on tylko dialektycznie go wywnioskował.

Cytuj
Ale kapitalizm to sprawa całkiem aktualna, więc sądzę, iż powinienem poznać komunistyczny punkt widzenia na gospodarkę.
Ooo a tego Tobie nie zabraniam, wręcz zachęcam ^^ Aczkolwiek "Kapitał" jest w pewnej części zdezaktualizowany w stosunku do dzisiejszego kapitalizmu w Europie i Ameryce N.

Cytuj
Powszechnie występująca sprawa prywatna staje się sprawą społeczną.
Zgodnie z prawem przemiany ilości w jakość.
Sęk w tym, że zjawisko uwydatnia się w pełni dopiero społecznie.

Cytuj
Zresztą nie ma sensu pisać tego tutaj, jako, że jest to temat, który może stać się motywem przewodnim wielkiej rozprawy filozoficznej.
Załóżmy więc takowy :}

Offline Vesten_123

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #115 dnia: 30 Lipiec 2009, 12:10:02 »
Cytuj
Tu wychodzi nam rozmycie pojęcia "komunizm". Uczyniono je tak wieloznacznym. Komunizm figuruje zarówno jako system i jako ideologia, która ten system zakłada. Ja sugerowałbym używanie na określenie ideologii słowa "marksizm". Marks nie stworzył komunizmu (chyba, że w sensie ideologii) - fakt, on tylko dialektycznie go wywnioskował.

Cóż - komunizm wywodzi się z kultur pierwotnych, w starośytności istniał w pierwszych gminach chrześcijańskich, ma wiele odłamów, więc ciężko sprecyzować to pojęcie. Mówimy więc raczej o jego marksistowskiej formie.

Cytuj
Aczkolwiek "Kapitał" jest w pewnej części zdezaktualizowany w stosunku do dzisiejszego kapitalizmu w Europie i Ameryce N.

To wiem. Zresztą Marks popełnił kilka błędów w swoich przewidywaniach ekonomicznych, co jednak nie zmienia jego opisów kapitalizmu, który wprawdzie wyszedł z tej epoki wysysku, jaką przedstawiał w czasach Marksa i Engelsa, lecz dalej rządzi światem, coraz bardziej rozprzestrzeniając się po nim.

Cytuj
Zgodnie z prawem przemiany ilości w jakość.
Sęk w tym, że zjawisko uwydatnia się w pełni dopiero społecznie.

Zgadzam się.

Cytuj
Załóżmy więc takowy :}

Nie mam nic przeciwko, chociaż niedawno zacząłem pisać własny traktat filozoficzny mówiący o obyczajach i moralności, więc teraz pochłania on większość mojej uwagi w chwili, gdy mam czas na przemyślenia. Jednak chętnie porozmiawiam na temat względności pojęć.

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #116 dnia: 30 Lipiec 2009, 20:20:27 »
Cytuj
Cóż - komunizm wywodzi się z kultur pierwotnych, w starośytności istniał w pierwszych gminach chrześcijańskich, ma wiele odłamów, więc ciężko sprecyzować to pojęcie. Mówimy więc raczej o jego marksistowskiej formie.

Ideologię komunizmu obmyślił Marks, panie Vesten. To, że nazwano "komunistycznymi" system ekonomiczny przed niewolnictwem i system gmin chrześcijańskich to zawdzięczamy w 1 przypadku - samemu Marksowi, w drugim zaś twórcy komunizmu pierwotnego. Ciągle rozmywasz pan różnicę między ideologią a systemem ekonomicznym.

Cytuj
chociaż niedawno zacząłem pisać własny traktat filozoficzny mówiący o obyczajach i moralności
Podrzuć, jak skończysz, chętnie przeczytam.

Offline Vesten_123

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #117 dnia: 31 Lipiec 2009, 11:16:07 »
Ideologię komunizmu obmyślił Marks, panie Vesten. To, że nazwano "komunistycznymi" system ekonomiczny przed niewolnictwem i system gmin chrześcijańskich to zawdzięczamy w 1 przypadku - samemu Marksowi, w drugim zaś twórcy komunizmu pierwotnego. Ciągle rozmywasz pan różnicę między ideologią a systemem ekonomicznym.

Ooo, zgadzam się, mówię tylko, że sam Mars nie stworzył komunizmu z niczego, ale czerpał ze źródeł, tworząc go takiego, jakim go wszyscy znamy.

Cytuj
Podrzuć, jak skończysz, chętnie przeczytam.

Trochę to zejdzie, dopiero zacząłem pierwszą część (z trzech).

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Komunizm
« Odpowiedź #118 dnia: 31 Lipiec 2009, 11:32:46 »
Cytuj
komunizmu z niczego, ale czerpał ze źródeł, tworząc go takiego, jakim go wszyscy znamy.
Socjalizm naukowy, który stworzył Marks wziął się generalnie od 3 osób: Fouriera, Owena i Hegla.
Heglowi zawdzięcza on najwięcej, wszakże Hegel "wynalazł" dialektykę, którą Marks sprowadził na ziemię, połączył z materializmem. Na prawie sprzeczności oparł całą swoją ideologię.
Nie znaczy to, że Marks nie czerpał od innych - jak Saint-Simon czy Robespierre.   

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #119 dnia: 20 Październik 2009, 20:38:07 »
Komuch, bój się.

Cytuj

Poprawka do kodeksu karnego, która zakaże rozpowszechniania w Polsce symboli komunizmu, przeszła już przez Sejm. Czeka teraz na głosowanie w Senacie i na ewentualny podpis prezydenta. SLD, choć nie ma w tej izbie ani jednego przedstawiciela, za wszelką cenę chce przekonać senatorów do odrzucenia nowelizacji.

Poseł Tadeusz Iwiński złożył w Biurze Analiz Sejmowych wniosek o zbadanie konstytucyjności zakazu stosowania symboli komunistycznych - dowiedział się portal tvp.info.

>>>Masz koszulkę z Che? Pójdziesz do więzienia

"Nie znam innego kraju europejskiego, w którym funkcjonowałoby takie kuriozum. Za to w wielu europejskich państwach funkcjonują partie komunistyczne" - tłumaczy Iwiński. "W dodatku nie sprecyzowano, co dokładnie jest symbolem komunistycznym. Czy oznacza to, że dwa lata więzienia grożą za noszenie koszulki z Che Guevarą albo sprzedaż dzieł Marksa?" - pyta w rozmowie z tvp.info.

Przy okazji poseł SLD nie szczędzi ostrych słów pod adresem parlamentarzysty PiS, który wprowadził poprawkę do kodeksu. "Zmiana prawa czyni z Polski ciemnogród, a poseł Stanisław Pięta jest prowincjuszem i dyletantem w dziedzinie historii” - mówi Tadeusz Iwiński.

>>>Komunista z KPP: Swastyka to znak radości

"Nie będzie mi prawił morałów jakiś komunistyczny profesorek" - odpowiada mu Stanisław Pięta. "Dla każdego średnio inteligentnego człowieka jest jasne, że komunizm był systemem zbrodniczym. Jeśli profesor Iwiński tego nie rozumie, to szkoda słów" - komentuje poseł PiS.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Komunizm
« Odpowiedź #119 dnia: 20 Październik 2009, 20:38:07 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything