Autor Wątek: Goniec Valfdeński (Wieści krajowe i ze świata)  (Przeczytany 2366 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Narrator

  • NPC
  • ***
  • Wiadomości: 1435
  • Reputacja: 1193
Goniec Valfdeński (Wieści krajowe i ze świata)
« dnia: 22 Styczeń 2022, 17:19:42 »

21.Veris.01 IV Ery

Witajcie ponownie ludu Valfden!

Nawet nie wiemy jak długo nie było nas na rynku. NAS, najbardziej rzetelnej gazety w kraju. No cóż… po prostu skończył nam się budżet i kawa, a i ołówki. Bez nich ani rusz. No ale teraz mamy nowego wydawcę, oraz nową redakcję w Ombros. I budżet taki że wolimy nie wiedzieć skąd pochodzi. I ochronę! Tak, o Was mówię świry z Zar-kaidy.  Postaramy się też by kolejne numery wychodziły częściej. A co w numerze? Sami przeczytajcie

Lelkior Citatus - Redaktor Naczelny


Aktualności
I po co im to było?

10 Hemis 1 roku IV Ery. Dzień w którym Melkior Tacticus po wygranych wyborach został koronowany na króla. I byłby to piękny dzień, gdyby na bankiecie po koronacji Ghurucki zamachowiec nie odstrzelił Jego Wysokości szczęki. Szczęśliwie obecny król jest arcyliszem - czego nigdy nie krył - i ten “incydent” tylko go rozzłościł. Najwyższy Wódz Ghuruk Ementaler Sesotishisss musiał być naprawdę zdesperowany. Pytanie po co to było? Po tym jak Ementaler zdobył władzę mordując Erteler Rodtalash, włada krajem który się rozpada. Bunty podbitych po upadku asteroidy ludów, ataki hord z Ignis Terra… Po co więc szopka z zamachem. Melkior Tacticus przez ostatnie 50 lat pełnił funkcję Kanclerza. Przez cały ten okres - także jako margrabia Vrih - nie dał się sprowokować. Publicznie mówił o swej wątpliwej moralnie nieśmiertelności i Ghuruk miałoby to zignorować? Ta sprawa śmierdzi, Rzecznik Valfdeńskiego wywiadu milczy zapytany o co może chodzić. Jaszczury tylko na tym straciły, Valfden wprowadziło embargo na import i eksport towarów do Ghuruk, Elanoi i Ilusmir także. Jaszczury mogą teraz tylko handlować drogą morską bądź przez rejon Moczar. A że wydano listy kaperskie pozwalające na atakowanie Ghuruckich statków na wodach Morza Orathu… Życzymy powodzenia i liczymy na przeprosiny Wodzu Sesotishis.

Warcisław Owcowyjski
Wybory…

Nadszedł ten czas by wybrać nowego Kanclerza. Obecnie mamy 2 kandydatów. Elfiego aktywistę Euthnoelfhijnda oraz nikomu nieznanego Rengara. Którego jednakże często widuje się z królem na spotkaniach w Bella Toscana - a byle kto tam nie jada - Tak czy inaczej…. panowie poważnie? Podatki? Na Valfden ich nie ma, owszem opłaty, czynsze i inne można uznać za podatki ale na Bogów! Podatków dochodowych nie ma, Pan Euthnoelfhijnd proponuje - uwaga - prohibicję. A czy pan Euthnoelfhijnd zastanowił się nad konsekwencjami gospodarczymi? Nie mówiąc o uderzenie w krasnoludzką tożsamość kulturową? Oczywiście że nie pomyślał. Rengar zaś chce zmniejszyć opłaty za gorzelnie i dofinansowywać małe zakłady. Sami drodzy czytelnicy oceńcie co jest lepsze. A walka z alkoholizmem? Prohibicja i zakazy nic nie dadzą, spowoduje to tylko wzrost przestępczości. Edukacja. Społeczeństwo trzeba edukować, a uzależnionych leczyć. Dlatego też kandydatom proponujemy debate wyborczą!

Yaroslaw aep TuskForum Tawerny Gothic

Goniec Valfdeński (Wieści krajowe i ze świata)
« dnia: 22 Styczeń 2022, 17:19:42 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top