Autor Wątek: Crusader Kings II [dyskusja]  (Przeczytany 9609 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Crusader Kings II [dyskusja]
« dnia: 09 Kwiecień 2015, 11:58:07 »
Temat służy do dyskusji o grze Crusader Kings.


Crusader Kings II świetna strategia. Pogrywam sobie od czasu do czasu, nawet po dłuższych przerwach powracam do gry. Strategia z tych długofalowych. Pilnujemy nie tylko tego co jest teraz ale i tego co zostawimy swoim potomkom i jak silne państwo otrzymają po naszej śmierci. System dyplomacji ma niezły rozmach. Podoba mi się jak w umiejętny sposób można sobie zaskarbić przychylnosć ościennych władców tworząc tak zwane państwa bufory w przypadku konfiktów zbrojnych ze strony innowierców itp. Podoba mi się również system gospodarki, ponieważ jak na skrypt blisko mu do prostych zasad zachodzących w życiu. Nie trudno o zysk w przypadku inwestycji, ponieważ szybko zwraca nam się złoto z podatków. Fajnie odwzorowano problem ekspansywnośći. Ktoś kto ma hajs na armię nie będzie miał hajsu na rozwój infrastruktury i gospodarki, dlatego pokłada przychody jedynie w kolejnych podbojach. Niestety takie państwo szybko czekają rozłamy, kiedy staniemy na granicy królestwa nie do podbicia. Dokładnie to dzieje się ze starym imperium rzymskim. Zaczynając grę przed 1000 rokiem mamy zaszczyt obserwować to na własne oczy. Chociaż muszę przyznać, że w mojej aktualnej rozgrywce trzymają się nadwyraz dobrze. Mam już ponad 1200 rok, czyli jakieś 300 lat gry i germanie dają radę. Co prawda jest to już tylko cień starego imperium z prawem wolych wasali, gdzie cesarz praktycznie nie ma nic do gadania, a wspólny jest tylko kolor i herb na mapie. Co innego moje ukochane Imperium Wendyjskie, co prawda w kwestii prawnej zakrawa o tyranię ale dzięki temu jest wolne od wojen dowomych, spisków, zaś wszelkie spory rozwiązywane są sprawiedliwie. Jakby ktoś grał w CKII chętnie pogadam. Mam jeszcze wiele pytań co do niektórych mechanizmów gry.

Offline TheMo

  • Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 5519
  • Reputacja: 4478
    • Karta postaci

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Kwiecień 2015, 13:11:11 »
Skończyłem grę mając dwa cesarstwa i 9 królestw pod sobą. A zaczynałem plemieniem Polan. I nie podbiłem wszystkiego militarnie. Wykorzystywałem też mariaże i spiski. Dynastia zyskała dwa kolejne cesarstwa, a ród Piastów stał się najpotężniejszy w Europie.
Obecnie gram w mod The Witcher Kings.
Jak ktoś ma problem to śmiało pytać, jeśli będę mógł to pomogę.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Kwiecień 2015, 13:11:11 »

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Kwiecień 2015, 13:35:17 »
Jak grałem za pierwszym razem rodem Piastów udało mi się podbić praktycznie wszystko poza północną Afryką. Niestety ciężko panować nad takim terenem i miewałem wiele buntów. Aktualnie ogarniam sobie jedno porządne impeirum starając się włączać nowe tereny z rozwagą. Zdecydowanie wolę oddać dane, odległe królestwo mojemu dziedzicowi i uczynić jego kraj niepodległym niż męczyć się z problemami drugiego krańca Europy. :P

Ustawiłem się tak mając Piastów za królów Galicji, Akwitanii, Grecji oraz wchodząc w sojusze wysyłając córy aby zostały królowymi Węgier, Anglii, Danii, Bizancjum. Jestem ustawiony mając wiele buforów w razie ataku. Jedyne czego aktualnie się obawiam to najazdu mongołów, ponieważ pierwsze komunikaty zaczeły już zwiastować ich nadejście.

Z kwestii dyplomatycznych zastanawia mnie potrzeba tworzenia tytułów. Poza punktami przyczyniają się do minusów, bo każdy chce Twój tytuł. Usuwałeś może kiedyś tytuły aby zmniejszyć nienawiść poddanych? Aktualnie mam jeden tytuł cesarski, z 9 tytułów królewskich i 4 książęce. Zawsze staram się rozdawać tytuły książęce synom aby wasale nie czepiali się o zbyt duża liczbę tych tytułów. Tu mnie zastanawia. Usuwałeś może tytuły książęcę zostawiając sobie jedynie te królewskie? Jak zachowywali się wtedy wasale? W przypadku władzy absolutnej wychodzili z żądaniami po tytuł mając odpowiednią ilość hrabstw w posiadaniu? Bo jeśli siedzą cicho i nic nie tworzą według mnie korzystniej pousuwać księstwa pozostając jedynie przy królestwach. Mniej burdelu w kraju, a tak to zawsze ktoś chce być księciem czegoś. :P

Offline TheMo

  • Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 5519
  • Reputacja: 4478
    • Karta postaci

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Kwiecień 2015, 14:08:30 »
Używałem przekazywania wasali. Wkurzających książąt oddawałem królom w celu poprawy relacji, ale szybko z tego rezygnowałem, gdyż przy buncie mieli więcej terenów. Potem przestałem tworzyć księstwa na podbitych terenach, a wasale sami je uzurpowali dopóki nie ustaliłem absolutyzmu. A przy nadawaniu tytułów należy zaznaczać, aby były razem z podegłymi im tytułami.

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Kwiecień 2015, 14:10:46 »
Ano, czyli opłaca się nie robić księstw. Bo od kiedy mam absolutyzm praktycznie nie tworze księstw i mam święty spokój. Przeżyłeś może najazd mongołów? Mają rozmach?

Offline TheMo

  • Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 5519
  • Reputacja: 4478
    • Karta postaci

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Kwiecień 2015, 16:44:45 »
 ...Skurwysyny. Od kiedy pojawili się na mapie zbierałem hajs. Na początku ładnie muzułmanów kosili, ale potem przeszli na Islam i zrobiło się nieco gorzej. Sunęli ba zachód aż zapukali do Węgier. Ja, jako sojusznik pomogłem im. Musiałem rozwalić ze 4 armie po 100tys woja. Poszła cała drużyna królewska i złoto na najemników. Ale po tym zwycięstwie nieco odpuścili i zajęli się gnojeniem Bizancjum.
Potem pojawił się gorszy Ilkhanat. Ci jakimś cudem przeszli na Szyizm i w ciągu jakiś 150 lat podbili większość wschodu i toczyli regularne wojny ze Złotą Hordą. Tych już trudniej powstrzymać i nawet przy wsparciu papieża i reszty Europy odbili mi Izrael i inne ziemie zdobyte na krucjatach. Tak więc jeśli się pojawią to uważnie monitoruj ich religię i to z kim walczą. Spiski i zabójstwa khana nic nie dają.

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Kwiecień 2015, 01:58:49 »
Tyle mi wyszło z tego monitorowania. :P Ani się obejrzałem a z żadnej prowincji pod wpływem mongołów nagle utworzył się Ilchanidzi. Z tury na turę, nie spodziewałem się ich tak jak Hiszpańskiej inkwizycji.


Udało mi się odeprzeć pierwszą falę ataku. Całe szczęście miałem przygraniczne armię i jak tylko wypowiedzieli mi wojnę wygrałem co się dało aby dobić do 100% i zmusić mongołów do kapitulacji. Mam 10 lat spokoju. :D Skromnie teraz moje imperium przy nich wygląda.

Offline TheMo

  • Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 5519
  • Reputacja: 4478
    • Karta postaci

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Kwiecień 2015, 00:28:09 »
Cóż, ja parłem bardziej na zachód (bogatsze tereny) i miałem teren buforowy dzięki poganom, którzy często się tam buntowali.

Mam pytanie, jak najlepiej zmienić kulturę i religię danego regionu?

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Kwiecień 2015, 08:24:51 »
Ostatnio stwierdziłem, że rozwale hordę i muzlimów. Przy okazji zrobił mi się mały burdel, bo mój następca został cesarzem więc do cesarstwa dołączyła akwitania, następnie dziwnym trafem moim wasalem zostało Bizancjum, ponieważ mój stryj będący królem Grecji utworzył cesarstwo. Nie lubię takiego chaosu. O ile w europie środkowej mam święty spokój o tyle w tym Bizancjum panuje burdel. W dodatku masa prawosławnych wasali. Pousuwałem księstwa ale potworzyli kilka z nich na nowo. Chyba wczytam sobie zapis sprzed tego zdarzenia, pousuwam księstwa wychodzące poza Bizancjum i Akwitanie oraz nadam im niepodległość. W ogóle w prawie jest wiele błędów. Niby mając absolutny autorytet korony ziemie nie mogą wyjść poza koronę. Nawet w wyniku dziedziczenia na obcych wasali. No nie zawsze to działa. Orientujesz się coś w tym temacie?


Mam pytanie, jak najlepiej zmienić kulturę i religię danego regionu?
Dbam o to aby w każdej prowoncji budować świątynie. Wtedy automatycznie kapłan głosi swoją religie w prowonjci. Zmianie kultourowej sprzyja taki współczynnik w technologii oraz to jakiej narodowości i wyznania jest władca danego hrabstwa. Każdy dąży do tego aby jego poddani wierzyli w tego samego boga i szerzy swoją kulturę.

Offline Kohrke

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 1
Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwiec 2018, 14:05:58 »
Nie mogę się doczekać aż wydadzą nowe (ostatnie?) DLC!
Wreszcie bedą poprawione wyprawy krzyżowe.

Cytuj
W ogóle w prawie jest wiele błędów. Niby mając absolutny autorytet korony ziemie nie mogą wyjść poza koronę. Nawet w wyniku dziedziczenia na obcych wasali. No nie zawsze to działa. Orientujesz się coś w tym temacie?
A przypadkiem ziemie te nie należą do innego de_Jure terytorium, które ma inne prawa?

Forum Tawerny Gothic

Odp: Crusader Kings II [dyskusja]
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwiec 2018, 14:05:58 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything