Autor Wątek: Lilciowe coś niecoś :3  (Przeczytany 2341 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LilithBlade

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 981
  • Reputacja: 1001
  • Płeć: Kobieta
  • Carpe Noctum
Lilciowe coś niecoś :3
« dnia: 14 Kwiecień 2012, 22:31:16 »
Ależ byłem w gaju mój Samuraju
Może nieco na haju, ale widziałem zające
Wzajemnie się gryzące i kopulujące



Tak, wiem jestem zajebista :P

Offline Nessa

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 2744
  • Reputacja: 3261
  • Płeć: Kobieta
  • Nuda :(
    • Karta postaci

Odp: Lilciowe coś niecoś :3
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwiecień 2012, 22:37:56 »
Cytuj
Tak, wiem jestem zajebista :P
Chyba pijana <3

Forum Tawerny Gothic

Odp: Lilciowe coś niecoś :3
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwiecień 2012, 22:37:56 »

Offline Eric

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 6260
  • Reputacja: 7717
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pay respect, minor peasant!
    • Karta postaci

Odp: Lilciowe coś niecoś :3
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Kwiecień 2012, 22:40:50 »
Prawie haiku.

Offline Patty

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7406
  • Reputacja: 7093
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wszechwiedzy nie mam, lecz wiem różne rzeczy
    • Karta postaci

Odp: Lilciowe coś niecoś :3
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Kwiecień 2012, 22:50:36 »
Ależ byłem w gaju mój Samuraju
Może nieco na haju, ale widziałem zające
Wzajemnie się gryzące i kopulujące
Niewątpliwie już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, iż autorka jest minimalistką, minimum formy, maksimum treści, o czym doskonale świadczą tylko trzy wersy. Ukazuje to autorkę w roli kobiety wyemancypowanej, wolnej od niewolniczych stereotypów kobiety - kury domowej. Autorka jest kobietą, która wie, czego chce. Już sam rzut oka na wiersz doskonale o tym świadczy.
Ależ byłem w gaju
Pierwsze słowa pierwszego wersu świadczą o dużym przywiązaniu autorki do przyrody, co nieczęste w dzisiejszych czasach, gdzie coraz większa rola uprzemysłowienia i urbanizacji wyklucza ten, jakże ważny, element z życia człowieka. Autorka jest jednak nonkonformistką, nie poddaje się istniejącym wzorcom czy regułom. Warto też zauważyć, iż jest to przykład liryki bezpośredniej, podmiot liryczny ukazuje się w słowie "byłem". Może to sugerować, że podmiotem nie jest sama autorka.

mój Samuraju
Tutaj z kolei wyraźnie widać motyw orientalizmu, jakże popularny w okresie romantyzmu, teraz przywracany przez autorkę wiersza. Wskazuje to na silne zafascynowanie kulturą orientu, odmiennymi zwyczajami, może też monotonią codziennego życia, chęcią zmiany. Podmiot liryczny jest tutaj ukazany jako wyraźnie niespokojna dusza, pragnąca przygody, nowości, niedostępnej w monotonii życia codziennego.

Może nieco na haju
Pozornie można rzec, iż podmiot liryczny jest pod wpływem środków psychotropowych. Szybko jednak możemy wykluczyć tę tezę ze względu na słowo-klucz "może". Podkreśla to, iż podmiot wcale nie jest, jak to obrazowo określono, "na haju", lecz po prostu cieszy się życiem, światem, przyrodą go otaczającą. Obcowanie z otoczeniem wprawa podmiot w stan niemal nie do opisania, doskonałego samozadowolenia czy spełnienia. Można śmiało stwierdzić, iż podmiot jest osobą skorą do uniesień.

ale widziałem zające
Kolejny wyraz zachwytu nad otaczającą podmiot przyrodą, której nieodłączną częścią są oczywiście zające, przedstawiciele królestwa zwierząt. Ukazuje to wspomniany wcześniej gaj jako coś doskonałego, spełnionego, zawiera w sobie wszelkie elementy, których ideał wymaga, by tym właśnie ideałem być. Nie można powiedzieć, że przyroda jest doskonała bez zwierząt, które też są jej częścią.

Wzajemnie się gryzące i kopulujące
Wpierw zauważamy słowo "gryzące", co może odzwierciedlać niedoskonałość ludzkiej egzystencji, co szczególnie widać w zestawieniu z dalszą częścią zdania, z której dowiadujemy się, że owe zające kopulują ze sobą. ÂŚmiało można stwierdzić, iż oba te elementy są pewną stałą ludzkiego życia. Zarówno przemoc, jak i prokreacja są niezbędne w życiu każdego człowieka, by mógł on o sobie śmiało powiedzieć, że jest szczęśliwy.

Można wysunąć stwierdzenie, iż podmiot liryczny głęboko rozważa własną, ludzką egzystencję, waha się. Porównuje z otaczającą go przyrodą, której przecież jest częścią. Może to też refleksja nad ideałem.




Powinienem iść spać...

Offline LilithBlade

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 981
  • Reputacja: 1001
  • Płeć: Kobieta
  • Carpe Noctum
Odp: Lilciowe coś niecoś :3
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Kwiecień 2012, 22:57:55 »




Powinienem iść spać...



jes ju szud ;p


Rajciu, nie wiedziałam, że na podstawie trzech linijek można tyle powiedzieć O.o

Offline Adaś

  • Podskarbi Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 7907
  • Reputacja: 8331
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Lilciowe coś niecoś :3
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Kwiecień 2012, 12:52:34 »
Rajciu, nie wiedziałam, że na podstawie trzech linijek można tyle powiedzieć O.o
Kobito to jest Nif. Czy ty to w ogóle rozumiesz?

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Lilciowe coś niecoś :3
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Maj 2012, 22:40:22 »
Cytuj
Tak, wiem jestem zajebista :P
Nie jesteś.

Nif - powinieneś sprawdzać matury z polaka :D

Co do recenzji właściwej - nie wiem jak to nazwać - zaniemówiłem.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Lilciowe coś niecoś :3
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Maj 2012, 22:40:22 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top