Autor Wątek: Gry waszego dzieciństwa  (Przeczytany 7210 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cesc

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 118
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
Gry waszego dzieciństwa
« dnia: 10 Grudzień 2006, 17:01:47 »
Jak byliście w młodzszym wieku to napewno graliście w jakieś gry? Tutaj pochwalmy się w co graliśmy. Po wspomianjmy stare dobre gry.

Gry mojego dzieciństwa  .
Wymienie tylko te co mi przypadły do gustu.

Dungeon Kepper - gram w nią jeszcze dzisaj. Jak na tamte czasy została bardzo dobrze spolszczona.
Hercules: Action Game  - jak byłem mały to w nią grałem, gra była dobra i mam ochote w nią sobie dzisaj pograc.
Last Bronx - bijatyka, jak dla mnie jedna z najlepszych(, zagrał bym se w nią. Te przechodzenie każdą postacią ;].
FIFA 98,99 - lubie wszystkie części FIFY, ale te nie są takie złe, pamiętam, że w FIFIE 98, była dostępna gra na hali(to było coś).
Mortal Kombat 4 - niezła nawlanka, najbardziej lubiałem Reidena.

Grywało się w jeszcze inne gry, nawet dobre - ale zapomniałem jak się nazywały, a reszta mi nie przypadła do gustu.

Offline Boba Fett

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1566
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wolność jest nieśmiertelna
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Grudzień 2006, 17:07:47 »
Heh, poniżej wymienię tylko gry, w które grałem za młodu na kompie, bo jeśli miałbym wymieniać te z Pleya... Wolałbym nie.  
Ok, to gry, w jakie sę niegdyś zagrywałem:

Komar Barbarzyńca - Choć miałem tylko demo, tak mnie zafascynowało, że grałem w nie przy każdej okazji. Najgorsze było to, ze nie mogłem przejść trzeciej planszy w tym demie i zawsze przy każdej próbie odchodziłem od kompa z fiaskiem.   Czyli na moje nieszczęście nigdy nie poznałem zakończenia demka Komara Barbarzyńcy. ;(

Heroes 3 - Whooa! Odkąd dostałem tę grę, nie mogłem się posiąść ze szczęścia. Tyle godzin z mojego życia poszło na długie rozgrywki w trzecią odsłonę hirołsów... Cóż, gra naprawdę wciąga i do tej pory w nią gram i robię z przyjemnością własne mapki.  

Rollercoaster - Kolega, który ma tu nick Anaconda, był dla mnie doby i pożyczył mi swoją złotą wersję rollera (czyli peelkę z dodatkowymi misjami i atrakcjami   ). Oj, przy tej grze też bardzo długo zasiadałem, wciągała ta samo mocno jak powyźsi herosi. Ech, takie miłe wspomnienia jeszcze mam...  

Forum Tawerny Gothic

Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Grudzień 2006, 17:07:47 »

Offline Elrond Ñoldor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 17213
  • Reputacja: 14987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Grudzień 2006, 17:16:06 »
Gdy miałem 6 lat tata kupił mi Pegazusa i była dołączona do niego gra Mario Bros, to była
 moja ulubiona gra,Grałem w nią kilka godzin ale dochodziłem tylko do przed ostatnij rundy  ,
 bardzo szybko przy niejmijał czas.
Później grałem w Mortal Kombat z którymś numerem którego nie pamiętam.
Miałem  fajne wyścigi samochodowe, pamiętam jak co jakis czas nad laskiem koło drogi
przelatywał Supermen, zawsze czekałem na ten momęt  ( nazwy nie podałem bo szeże nie pamiętam).

Offline mejdej

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Grudzień 2006, 17:48:05 »
Komputer mam od dość dawna. Pamiętam wiele moich pierwszych gier, ale niestety nie mam pojęcia jak się nazywały. Jestem pewien co do:

Twister (chyba) - bardzo fajna giera. Była to taka nietypowa samochodówa, w której samochody są wyposażone w niesamowite bronie. W grze nie chodzi o wyścigi, a o to, żeby rozwalić przeciwników. Gra jest dość stara i z tego co wiem chodzi tylko pod Windows 98 i 95.
HoMM I i II - te gry pamiętam doskonale. Jestem fanem serii HoMM i grałem w każdą część.
NFS - bardzo słabo ją pamiętam
Dungeon Keeper 1 i 2 - przy tych grach spędziłem dużo czasu.
Z - nie sądzę, by wiele osób z forum wiedziało co to za gra. Jednak Ci, którzy wiedzą o co chodzi pewnie poprą mnie w tym, ża ta strategia była piękna.
Age of Empire 1 i 2 - spoko gry...
Duke Nuken - nadal pamiętam te kwadratowe krople krwi  .
Mortal Kombat - ...

Tych tytułów było zapewne więcej, ale jak już wspomniałem nie pamiętam ich...
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2006, 17:48:47 wysłana przez mejdej »

Offline Arkhan

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1117
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Grudzień 2006, 18:11:33 »
Za młodu zaczynałem na Pegazusie - ofc mario i wiele innych gierek. Aż Nagle świat sie zmienił odkąd dostałem swojego dużego PSX'a...o jej, co tam była za rzeź. Wiele pięknych histori przeszło przez me ręce, które dziś zostały zapomniane. Podziele sobię je na dwie kategorie.

PSX

Medival & Medival II - wspaniała zręcznościówka w której kierowaliśmy poczynaniami zabawnego szkieleta.

Metal Gear Solid - tytułu chyba nie muszę przedstawiać dla koneserów FPS...

Duke Nukem : Time to Kill - rewelacyjna strzelanka jak na tamte czasy, fabuła niczego sobię, ale gra była trudna.

Medal of Honor - pamiętam tą pierwszą misję jak sie czołgaliśmy i trzeba było zasadzić headshota niemcowi :D.

I wiele innych legend, poprostu legend.

PC

Dark Earth - wspaniała przygodówka opisująca dzieje Arkhana, gwardzisty Ognia, którzy przez spisek na życie kapłanki Słońca stracił zdrowie stając w jej obronie. Fabuła niczego sobie, grafika na bardzo wysokim poziomie, poprostu kolejny rewelacyjny hit przewyższający Gothic'a pod względem fabuły i to jak! Niestety...zpomniany, jedynie garstka pamięta o tej świetnej grze.

Heart Of Darkness - poruszająca historia chłopca który zgubił psa w wirze czasprzestrzennym. Niebanalna fabuła, multum wrogów, trudne zagadki. Coś dla maniaków PC'ta!

Metal Gear Solid - kontynuacja mojej gry z PSX.

I wiele, wiele innych, tytułów które dziś zyskałyby ogromną ilość fanów.

Z wyrazami szacunku...



Offline Khaleb

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 3
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Grudzień 2006, 18:19:53 »
No to ja chyba wymienię same klasyki, w które grało pewnie wiele osób.  

Tytuł pierwszy nosi nazwę:

Need for speed II :D. Klasyka gatunku wyścigów samochodowych, pamiętam jak to się śmigało moim McLarenem... Oj to były czasy.

Kolejnym hit nosi tytuł:

Age of Empires II. Przy tej grze w wieku kilkunastu lat (10?) mogłem zarywać całe nocki. Pierwsza gra tego typu, która mnie tak wciągneła. Dalej w sentymentm ją wspomniam.

Numer 3 is:

Heroes I, II i III- nie muszę dużo pisać... Choć teraz ta gra wydaje mi się chlernie nudna.

No i więcej już nie będe pisał. Wymieniłem kilka kultowych jak dla mnie tytułów.

Offline Eron

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Grudzień 2006, 18:24:38 »
Gry z dziecinstwa hmmm...... troche tego bylo no jakos napisze ale jak wiekszosc osob napisala na poczatku startowalem od pegazusa :D wypisze tylko moje ulubione gierki z mlodosci hehe

1. Oczywiscie Heros 3 jedna z najlepszych czesci tej uroczej sagi :D
2. Teraz kolej na Diablo i jedynke i dwojke ktorej jestem wielkim fanem przechodzilem ja tzle razy ze sam juz nie pamietam lol
3. Soldier of Fortune jedyneczka fajna :D
4. Turok oj nagralem sie przy tej girece

No to wsio z tych ulubionzch. Pozdrawiam

Offline Sir_William

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 771
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • I tak w koło, Macieju...
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Grudzień 2006, 18:20:39 »
Moimi grami z dzieciństwa są... Hmm... Tak! Mam takich kilka. Pamiętam jaki był szał kiedy dostałem pierwszy komputer. Oprócz Office były na nim zaraz po premierze dwie gry...


Heroes II - Pamiętam jak przechodziłem po kilka razy każdą kampanię. Wszystkie mapy nie były dla mnie przeszkodą. Górowałem w wynikach w całym domu... Ach te piękne czasy...

Star Craft - Uwielbiałem wydawać komendy i słuchać ich akceptacji po angielsku. Chodziłem wszędzie i powtarzałem "Yes, Sir" albo "I've done that!"... Co mi się najbardziej podobało? Był to ekran kończący misje z takim człowiekiem uzbrojonym w kombinezon i jakąś broń.

Dark Colony - Akcja dzieje się na Marsie. Ludzie muszą zniszczyć UFO. Podobała mi się tajemnicza muzyka i wiele opcji jakie można było zrobić. Intro było (jak teraz patrzę z biegiem lat) abyt dyrastyczne jak na 10. letniego chłopca.


Hopkins FBI - Nigdy jeszcze jej nie przeszedłem. Nigdy! Z tego co pamiętam zawsze zacinałem się w niebie i nie mogłem nic dalej zrobić. Bardzo podobało mi się w tej grze, że fabuła oprowadzała nas po najróżniejszych zakątkach miasta. Od starego i zagrzybiałego basenu po ustrojne miejsce, gdzie rzeczka sobie płynęła spokojnie...

Offline Crisis

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1177
  • Reputacja: 412
  • Płeć: Mężczyzna
  • What are you waiting for! Get to work!
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Grudzień 2006, 22:14:01 »
Ahh... pierwsze moje gry, trochę dawno to było bo aż 10 lat temu, nie dziwic się mam 19 lat, to dlatego . Cóż ja pierwszego kompa zdobyłem w lecie 1996 roku , a dzień później miałem już kilka gierek całkiem fajnych. Oto te gry (tylko się nie śmiać ):
- Doom 1 - pierwszy Doom jaki wyszedł, szaleństwo
- Wolfenstein - klasyka zawsze rządzi
- Fifa 1996 - moja pierwsza miłoś do gry, ja pamiętam co to było u mnie z Fifami. Oderwać się nie mogłem, w tę grę grałem, aż do 1997 roku.

Trochę czasu  grania w Fife 96 i  zdobyłem Fife 97 i zamieniłem. Trochę później zdobyłem pierwszego TES-a, Arenę Pamiętam to jeszcze, ja nie mogę szaleństwo na maksa. Tak się zaczęły moje pierwsze przygody z grami...

Pozdrawiam

Offline DODO

  • Myśliwy
  • ***
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Grudzień 2006, 22:44:23 »
Moją pierwszą grą była:

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny"

Do tej pory pamiętam ten moment. Od dawna czekałem na komputer, prosiłem rodziców chyba z miesiąc, by mi go kupili  W końcu udało się. Tata pojechał i złożył zamówienia na sprzęt. W pierwszy dzień przywiózł: monitor, klawiaturę i myszkę. Siedziałem bezmyślnie gapiąc się w monitor i naciskając klawisze na klawiaturze. Po 5 dniach dostałem swój upragniony sprzęt, który mam do tych czas ( oprócz karty graficznej ponieważ mi się spaliła ). Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem, było oczywiście zainstalowanie gry. Sięgnąłem po płytkę i włożyłem do CD-ROM-u, Nie znając się jeszcze na instalacji błądziłem dość długo zanim udało mi się zainstalować pierwszą grę w moim życiu. Uruchomiłem ją z czerwonymi policzkami oczekując kolejnego loga twórców  Muszę przyznać, że szło mi dość dobrze w grze, gdyż wcześniej miałem Play Station  Od początku zafascynowała mnie oprawa graficzna ( która jak na tamte czasy nie była zła ) oraz dźwięk. Tak więc nie rozpisując się dalej muszę powiedzieć, iż byłem bardzo zadowolony z tej gry

Offline zaj

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Grudzień 2006, 23:27:54 »
Cytuj
Gdy miałem 6 lat tata kupił mi Pegazusa i była dołączona do niego gra Mario Bros

O chłopie ile ja życia zostawiłem przy telewizorze grając w Mario albo Contre :D Potrafiłem całymi dniami grać w te gierki(więcej już nie pamiętam, bo to było daaawno...), potem był pecet, a gierek nie pamiętam(prócz Prince of Persia I,II), bo komp chodził jeszcze na Dos'ie i grałem tylko w platformówki

Offline Garret

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Grudzień 2006, 12:43:24 »
Heh, gdy miałem 4 lata, tata kupił kompa. Od razu zacząłem grać w różne stare ale fajne gry. Kilka z nich (większości nei pamiętam) to:

-Doom l i ll -strzelaj do wszystkiego co się rusza, coś dla mnie.

-Wolfenstein 3D -chyba każdy wie co to za gra.

-Jazz Jackrabbit 1 i 2  -świetna gierka, zręcznościówka.

-Dosyć stare Star Wars:Phantom Menace.

-Skyroads -w to zawsze graliśmy w szkole kiedy nic innego nie było, ale niezła zręcznościówka.

-Prince of Persia 1 i 2 -najlepszy był limit czasu, można było nerwicy dostać :D.

-Z -gra którą warto powspominać, okropnie wciągająca.

-No i oczywiście Qake l i ll

Troche później, na odpowiedni lepszym kompie grałem w:

-Heroes l-lll -każdą kampanie po kilka razy, po kilku z kumplami, po prostu super.

-Medal of Honour:AA ,SPearhead i Breakthrough -do dziś gram w to przez neta.

-NFS:Porche Unleashed -według mnie najlepsza część, może dlatego że sąw niej same porszaki...

-Gothic l -fabuła najlepsza z wszystkich częsci (trójka prawie jądogania), gdy pierwszy raz zagrałem, nie      odszedłem od kompa przez, bodajże 11 godzin.

Iwiele innych gier na pc, jak i na pegazusa.

Garret
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień 2006, 22:18:08 wysłana przez Garret »

Offline Fix

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Grudzień 2006, 16:23:02 »
Need for Speed: Porshe Unleashed - z biegiem czasu stwierdzam, że albo mam przewrócone w głowie, albo gry robią się coraz gorsze. Wspaniała gra, świetny model jazdy, tryb kariery z uwzględnieniem przypływu lat. Grałem bite 3 miesiące i wcale mi się NFS nie nudził :) Jakoś nowe gry ze znaczkiem NFS nie mają już tego czegoś.. :)

Offline Aurora

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Grudzień 2006, 16:44:28 »
Moje gry z dzieciństwa, hmmm....

Rayman 2 - pamiętam jak lubiłam tę grę i samego bohatera. Przypominał mi pieska ( a może nim był ).
Ogólnie bardzo fajna gra. Prosta, ale dawniej była dla mnie trudna.
Croc 2 - fajna gierka była. Sympatyczny krokodylek...
Mario - pamiętam jak graliśmy w to w podstawówce na starych blaszkach.  
« Ostatnia zmiana: 22 Grudzień 2006, 17:11:50 wysłana przez DODO »

Offline Metztli

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 938
  • Reputacja: 379
  • Płeć: Kobieta
  • Is it hot in here, or is it me?
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Grudzień 2006, 17:25:49 »
Wydawać się może że to było tak dawno... mOje ukochne gry to były
- Heroes 3-Jejciu, potrafiłam godzinami grać w tą gre z moją kumpelą albo bratem. Nasz rekord to ok 14 godz. gry  
- Sims- To piękna gra była, potrafiłam grać w nią godzinami, teraz zresztą też ale w 2
- Rayman2- Super gierka, ale jak byłam młodsza to była dlamnie strasznie trudna  
- Harry Potter- Oh... jak ja się zachwycałam grafiką tej gry(lol)
-

Offline Dziqu

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Grudzień 2006, 19:53:06 »
Moja przygoda z grami zaczęła się osiem lat temu. Wtedy to, jeszcze na kompie brata, grałem w World Cup 98. Ciągle wybierałem Brazylię, wygrywając po 25:0 na najłatwiejszym poziomie, później grałem razem z bratem. Oczywiście, gdy mistrzostwa wygrała Francja, porzuciłem grę.   Dwa lata później kupiono mi mój własny sprzęt. Zaczął się Rayman 2 oraz Need for Speed - Porsche 2000. NFS to pierwsza gra, w którą grałem nałogowo. Na raz przechodziłem całą erę w karierze. Model jazdy był wspaniały, samochodów dostatek. Jak widać, nie ja jeden zachwycałem się tą grą.

Offline ÂŚlimaczek

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 97
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Grudzień 2006, 20:06:41 »
Settlers II (którego nadal uważam za najlepszego spośród całej serii), Warcraft II (najlepszy RTS tamtych czasów), Heroes 2 (wspaniała zabawa z multi, myślę że każdy grał w tą grę), Duke Nukem 3D (kiedyś uważany za najlepszego FPSa) no i jeszcze FIFA '97.

Offline Azuredragon

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Grudzień 2006, 20:27:45 »
Zabrzmi brutalnie, ale gry mojego dzieciństwa to Doom, Wolfenstein 3D, Might and Magic IV, Hexen i Alone in the Darkness. Jako jedyna osoba w zerówce wiedziałem co to jest Imp i Zombie. :-D Potem doszły Heroes of Might and Magic I-III, Quake II, Baldur's Gate.

Offline Wrath

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Devils never cry
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Grudzień 2006, 20:38:59 »
Moje gry z dzieciństwa no zastanówmy się :
Croc- przyjemna zręcznościówka która opowiada o historii małego krokodylka załatwił mi ją wujek bo nie miałem w co grać

Rayman 2- podobał mi się głównie bohater i gra sama w sobie.

Jak widać obydwie gry to zręcznościowe bo byłem bardzo mały 5-6 lat to niezbyt dużo ale potem zapamiętałem zupełnie inne gry

Max Payne- moje pierwsza "brutalna" gra miała to co mnie najbardziej ciągnie do gier czyli grywalność i fabuła w tej kolejności gdyż według mnie grafika to nie najważniejsza rzecz w grach.

i ostatnia

The Longest Journey Najdłuższa Podróż- według mnie ideał przygodówki jej kontynułacja czyli Dreamfall był bardzo dobry lecz i tak nie przewyszył pierwowzoru.

Offline Gonzo

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Reputacja: 0
Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Styczeń 2007, 17:11:28 »
Gratki dla tego, co założył temat, bardzo fajny. po Kolei:


Sir_Wiliam napisał:
Dark Colony - Akcja dzieje się na Marsie. Ludzie muszą zniszczyć UFO. Podobała mi się tajemnicza muzyka i wiele opcji jakie można było zrobić. Intro było (jak teraz patrzę z biegiem lat) abyt dyrastyczne jak na 10. letniego chłopca.

Dark Colony Yyy Sir_Wiliam, pamiętasz te głowy (tak właściwie to czachy   ) ludzi ponabijane na pale, jak się grało Obcymi, albo scena rozwałki obcych (głowa kolesia wybucha i wycieka sie zielony śluz   ). Mocne to było, miałem chyba 9 latek, ale dla mojego kuzyna to była super gra <skubany miał 12 lat ;/ > Pamiętam, że mama trochę za mnie w to grała xD

Knight's & Merchant's  Do dzisiaj sie nie spotkałem z równie fajną strategią, która by mi tak bardzo do gustu przypadła. Miałem z mamą układ, ja jej przechodziłem misje, gdzie sie prowadzi wojska, a ona te bardziej ekonomiczne   . Grafa była rewelacja jak na tamte czasy <Dziś może nie zachwycać, ale nie jest taka zła>, ludzie chodzili i żarcie dostarczali, najemnicy, konnica itd, itp.

Star Wars Episode I: Pfantom Menace  Kiedy dostałem kompa to była pierwsza gra od wujka   . Bardzo mi sie podobała, bo miała dialogi, parę misji można było rozwiązać pokojowo i na wiele sposobów. Miała wiele wspólnego z filmem ( w końcu na licencji była) się z filmem.

Comondore 64 xD To były fajne minigierki, Mario, Flinston'owie, wyścigi itd.

Arline Tycoon Pierwsza moja oryginalna gierka od mamusi ( kocham mamusie    za te wszystkie razem przegrane gry xD). Bardzo fajna gierka z przyjazna grafiką, ciekawymi zadaniami i naprawdę dobrymi rozwiązaniami. Otóż zostajemy szefem linii lotniczej, układamy połączenia, zwalniamy i zatrudniamy pilotów, projektujemy samoloty, nawet gramy aukcjami na giełdzie <niby trudne, ale dobrze im wyszedł ten aspekt gry   >

To chyba wszystkie te z pierwszych. Pamiętam tez, że dostałam Heros of Myth & Magic pierwszą częśc, ale mi do gustu nie przypadła. Dopiero, jak z kuzynem rozpracowaliśmy to graliśmy całymi dniami między sobą.

PzDrO :].
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2007, 17:16:23 wysłana przez Gonzo »

Forum Tawerny Gothic

Gry waszego dzieciństwa
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Styczeń 2007, 17:11:28 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top