Autor Wątek: Cieniostwory  (Przeczytany 2067 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pan Mroku

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 119
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Cieniostwory
« dnia: 16 Czerwiec 2008, 19:39:06 »
Cieniostwory

Cieniostwory są najbardziej rzadkimi że wszystkich stworzeń Khorinis. Mają około 2 metry długości i półtora metra wysokości. Są uzbrojone w ogromne kły które rozszarpują ludzi. Poza tym mają róg który jest dobrą bronią i jest bardzo cenny. Ich szpony są długie i ostre. Mają ciemne ubarwienie, które pozwala im wtopić się w otoczenie, w którym występują. Samce są większe od samic i są bardziej agresywni.

ÂŻyją samotnie, w jaskiniach, lasach, kotlinach i we wszystkich ciemnych miejscach. Najczęściej wybierają jaskinię koło lasu, rzek i strumieni, gdzie mają pożywienie i wodę. Jedzą głownie mięso ścierwojadów i wilków w lasach, jak i również topielce w pobliżu rzek. Młode karmią jajkami ścierwojadów i rożnymi robakami lub insektami, by młode przyzwyczaiły się do smaku rożnych mies. Chodź są to dość prymitywne stworzenia, ich struktora społeczna jest bardzo rozwinięta. Samce walczą o terytorium, z innymi, za pomocą rogów (jak u nosorożców). Samicę wybierają samców po długości ich rogu i masy ciała. Samce są grubsze, by w lato dawać samicą jeszcze większy cień, a w zimę,by dawać ciepło :)Potrafią rozszarpać każde stworzenie, w tym ludzi i orków.

Gody są jesienią, kiedy samce wydają rożne dźwięki, które zwabiają samicę. Ciąża trwa 2 miesiące. Pod wiosnę młode rodzą się i pozostają przy boku matki tydzień. Po tym tygodniu zaczynają same polować i wyruszają na świat.

Najlepsi z myśliwych polują na cieniostwory. Dają one dużo mięsa, róg za który dają ludzie dużo kasy, kły i ich skórę.

Legena głosi że Beliar stworzył cieniostwory, by je wykozystac w wojnie z Innosem. Na podstawię tej legendy, w czasie wojny ludzi i orków, wykozystano je jako broń. Ludzie lepiej sobie z nimi radzili, więc uwięzili parę i w czasie bitwy wypuścili na orków.
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2008, 21:42:53 wysłana przez Pan Mroku »

Offline Patty

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7406
  • Reputacja: 7093
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wszechwiedzy nie mam, lecz wiem różne rzeczy
    • Karta postaci

Odp: Cieniostwory
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Czerwiec 2008, 19:43:59 »
Całkiem dobre, ale po przecinku lub kropce jest spacja. Ale jest dobre jako treść, zawartość bardzo dobra. Przyjemny efekt daje, że są różnego rodzaju opisy, typu legendy. Okres godowy to też cenna informacja, o tym nie wiedziałem.
Zapomniałem, ocena: 4/5
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2008, 20:04:47 wysłana przez Dexter666 »

Forum Tawerny Gothic

Odp: Cieniostwory
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Czerwiec 2008, 19:43:59 »

Offline Pan Mroku

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 119
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cieniostwory
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Czerwiec 2008, 19:50:07 »
Te odstepy dalem kiedy zmienialem glowna fabule tresci np. gody,mysliwy,legenda


Offline Airyx

  • Myśliwy
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Reputacja: -2
  • Płeć: Mężczyzna
  • D'hara!
Odp: Cieniostwory
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Czerwiec 2008, 19:55:36 »
Całkiem fajna praca. Ciężko się czyta ze względu na brak spacji, ale treść jest w miarę dobra. Osobiście wydaje mi się, że to zazwyczaj samice wydają dźwięki godowe, a samce walczą i starają się o partnerkę, ale może u cieniostworów jest na odwrót. ;D Ogólnie fajne, ocena 4/5 - obniżona za małe niedociągnięcia.

Offline Pan Mroku

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 119
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cieniostwory
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Czerwiec 2008, 21:44:06 »
Zrobilem poprawke z ta spacja (nie wiedzialem ze tu tak sie robi)
Zachecam do oceniania ponownie przez to a innych zachecam by ocenili tez.

Edit.
Najpierw powiem ze nigdy nie chodzilem do polskiej szkoly i moglem sie nauczyc gramatyki i interpunkcji tylko z tego co czytalem i zapamietalem.
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2008, 13:42:34 wysłana przez Boba Fett »

Offline Boba Fett

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1566
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wolność jest nieśmiertelna
Odp: Cieniostwory
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Czerwiec 2008, 22:23:34 »
Ostatecznie mogę Ci ocenić Twoją pracę. I zrobię to jak krytyk, a nie jak przyjaciel bądź wróg. Więc ocena będzie jak najbardziej podyktowana tym, jak napracowałeś się nad swoim dziełem.

Na sam wpierw powiem, iż prędzej pasowałoby to do Encyklopedii, jednakże, jak można zauważyć, sporą część informacji sam wymyśliłeś. Jest to zarazem plus jak i minus. Plus dlatego, że wprowadzasz jakąś innowację, pokazujesz, jak Ty postrzegasz te zwierzęta. Minus, bo zapewne wiele faktów mija się z prawdą, co dla fanów Gothic'a nie jest zbyt ciekawą perspektywą (może wręcz wprowadzać w błąd).
Tekst ten to czysta i średnio rozbudowana definicja, w której są momenty, kiedy użyłeś złych słów bądź sformułowań (po prostu nie pasowały i psuły ostateczny efekt, co diametralnie zmienia ocenę). Jeśli opierałbyś się na samych prawdziwych faktach, to byłbym rad ujrzeć takie opisy w Encyklopedii (jak na razie swoimi hasłami w Encyklopedii nie zabłysnąłeś...), ale... To twórczość własna, nie mogę się tego za bardzo czepiać.

Kolejną częścią będzie pisownia/gramatyka. No cóż, mogę od razu stwierdzić, że należysz do tej grupy twórców, którzy piszą na czas i nie mają nawet chwili, by przejrzeć swoje dzieło przed wstawieniem. Po czym to wnioskuję? Ano, chociażby przez same nie wstawianie polskich literek. Najczęściej nie było ,,ó", tylko o, a w niektórych słowach bez problemów wstawiałeś tę literę. Pośpiech? Nieuwaga? Lenistwo? Małe potknięcia Mistrza Ortografii? Sam sobie odpowiedz, ja jadę dalej z wytykaniem błędów. Oczywiście nie dziwi mnie również fakt występowania co jakiś czas literówek, co ponownie świadczy o tym, że stawiasz na szybkość, nie na jakość (czego, niestety, bardzo nie lubię, gdy czytam jakieś prace pisemne). Jeżeli chcesz dojść do doskonałości i potrafisz przyjąć krytykę i dobre słowo, na przyszłość powinieneś bardziej się pilnować i korzystać podczas pisania np. z Worda (lub ewentualnie skorzystać z FireFoxa, który podkreśla błędy np. podczas tworzenia postów na forum); wtedy na pewno ,,byki" zostaną wyeliminowane, a ponowne przejrzenie pracy przed jej wystawieniem na widok publiczny stanie się jeszcze bardziej efektowne.
Czas napomknąć również o powtórzeniach. Tych za to wyłapałem niemiłosiernie dużo, przez co czytanie Twojego dzieła stało się mniej przyjemne, jak w rzeczywistości było w Twoich, jak i moich zamierzeniach. Uwierz mi, iż używanie znacznie większej liczby synonimów i komponowanie zdań tak, by nie powtarzało się ciągle np. słowo ,,który" (itp.) o wiele mocniej wpłynęłoby na estetykę tego tekstu (oczywiście w pozytywnym kierunku) - dlatego radzę Ci albo uzbroić się w porządny słownik synonimów (o ile masz jeszcze w zamierzeniach pisać coś), albo dać komuś obeznanemu z gramatyką i słownictwem do korekty. (Bądź też więcej czytać książek.) Rzecz jasna były powtórzenia jeszcze innych słów, ale pominę ich wypisanie (to zadanie należy już do Ciebie), wolę przejść do dalszej części, czyli do interpunkcji.   Z tą jest słabo. Wprawdzie podstawowe zasady wstawiania przecinków znasz, jednakże spotkałem się z takimi momentami, gdzie wręcz sam mogłeś, logicznie myśląc, umieścić przecinek, gdyż zdanie samo się o to prosiło. Nad tym także powinieneś popracować, bowiem interpunkcja to jedna z najważniejszych części pisowni, a jej braki lub złe wstawianie mocno szkodzi tekstowi i często zdania tracą swój sens. A jeśli mam jeszcze wspomnieć o tym, że rzekomo nie oddzielałeś spacją miejsc, gdzie zdanie kończyło się kropką lub gdzie był przecinek... Hmm, mogę Ci tylko poradzić czytać więcej książek bądź jakichkolwiek definicji.
Czas zdania, które były pozbawione sensu. Tych również kilka przyuważyłem, przez co niekiedy musiałem przejrzeć po dwie linijki kilka razy, by zrozumieć w pełni dany fragment tekstu. Wybacz, ale to również wskazuje na to, iż nie przeczytałeś swojej pracy przed jej opublikowaniem - tego typu błędy zasadniczo wpływają na ocenę, gdyż sam tekst musi być czysty i zrozumiały dla odbiorcy.
Zdarzył się też z jeden błąd ortograficzny, lecz tego omówienie już pominę, w zasadzie wszystko to, co najważniejsze i to, co chciałem Ci przekazać, masz powyżej.

No i gwoli sprawiedliwości należy się ocena.
Mocnym plusem jest to, iż jest to definicja, z którymi zazwyczaj można się spotkać tylko w Encyklopedii. Jest ona dosyć rozbudowana (choć można by jeszcze tam sporo rzeczy dodać...) i zawiera wiele informacji. Minusami jest gramatyka i pisownia, nad czym musisz koniecznie popracować, jeżeli masz zamiar nie kończyć swojej ,,kariery" pisarskiej. W ostatecznym rozrachunku mogę Ci wystawić porządne 4-/10 - lecz nie powinieneś się zrażać, a przyjąć me słowa krytyki w spokoju i przemyśleć je. Próbowałem Ci poradzić - czy z tego skorzystasz, Twoja sprawa.

Ocena: 4-/10

Ps Radzę porównać sobie Wasze oceny z moją.  :D I muszę szczerze przyznać, iż tyle, co ja napisałem, to jest tylko 1/3 tego, co chciałem tutaj zamieścić. Czasu mi zabrakło, by się bardziej rozpisać (za co przepraszam tylko i wyłącznie autora zamieszczonego tekstu, który dane mi było ocenić). Heh, kiedyś to były oceny... A teraz? Lenistwo. Totalne lenistwo.  :D

Offline Robben

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1143
  • Reputacja: 97
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cieniostwory
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Czerwiec 2008, 15:13:04 »
Całkiem przyjemnie się czytało i uważam, że jest to dobra opowieść o cieniostworach. Gdyby nie błędy w niektórych zdaniach (np. ,,o'' zamiast ,,ó''), to dałbym 4/5, a tak tylko jest 3/5. Ale i tak powinieneś się cieszyć, bo Boba Fett dał ci 4-/10 ;).

Offline Pan Mroku

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 119
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cieniostwory
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Czerwiec 2008, 16:09:52 »
Nie mam polskich liter wiec skorzystalem z programu...
Tam gdzie sie dalo sie zrobily
Ale widac ze jak jest ,,o,, a powinno byc ,,u,, tylko z kreska to wiadomo ze o to chodzilo mi tam

Forum Tawerny Gothic

Odp: Cieniostwory
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Czerwiec 2008, 16:09:52 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top