Autor Wątek: Mafia  (Przeczytany 3055 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arkhan

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1117
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...
Mafia
« dnia: 27 Styczeń 2008, 16:53:56 »
Mafia: The City of Lost Heaven

Większość komputerowych wyjadaczy zna ten chwalebny tytuł, a że jest tylko temat o Mafii 2, i jedynie krótkie wspomnienia to postanowiłem rozpocząć wątek.

W wielkim skrócie, akcja gry rozgrywa się w latach 30 w mieście Lost Heaven [coś na wzór New Yorku i Chigago]. Nasz bohater nazywa się Tommy Angelo i jest taksówkarzem. Pewna noc, zmienia jego życie na zawsze...

a) Zalety

Mafia jest geniuszem jedynym w swoim rodzaju. Ten kto grał, to wie że historia przedstawiona przez czeskich programistów jest godna mianem najwyższej gangsterki. Mafia to tytuł który zdobył uznanie na całym świecie i nie tylko ze względu na fabułę, ale również przepiękny soundtrack który ubogaca całą rozgrywkę.

Ci którzy nie grali w Mafię, mają czego żałować ale nigdy nie jest za późno aby poznać historię która bywała nie raz dramatyczna. Mafia to gra która UCZY ZYCIA, pokazuje że w pewnym momencie można być na szczytach, ale na drugi dzień taplać się we własnym gównie.

I nie jest to gra moim zdaniem dla wiernych fanów GTA. Ta gra wymaga cierpliwości. Przedstawię w  punktach najważniejsze aspekty.

1. Misje/Fabuła - misje w mafii nie ograniczają się do "pojedź, zabij, wróć". Los bardzo często nie lubił sprzyjać głównemu bohaterowi, co fani gry doskonale pamiętają. Zaskakujące zwroty akcji,  
w misjach takich jak ÂŚmietanka na Kawie, Bon Apetit, Szczęściarz, czy Robota na Boku sprawiały, że gracz co raz bardziej topił się w tym niesamowitym klimacie. To tylko przykłady, każda misja była oryginalna i inna od poprzedniczki. To główna zaleta tej gry.

2. Otoczenie - Lost Heaven to ogromne miasto a w zasadzie metropolia która składa się z kliku wysepek. Miasto zostało przez twórców doskonale odwzorowane na lata 30. Nie mogę nie wspomnieć o kilkudziesięciu modeli samochodów z tamtych lat! Niektóre to prawdziwe cacuszka i perełki. Każda misja z samochodem różni się od siebie. Sterowanie samochodem do łatwych nie należy, grając w Mafię czuć ciężar tego samochodu. Nad miastem ponadto jeździ pociąg, dzięki któremu można dostać się w najważniejsze rejony Lost Heaven.
Moim zdaniem warto również wspomnieć o Policji. Mafia to gra oryginalna co świadczy o tym chociażby fakt, że stróże prawa karają mandatami za niszczenie znaków drogowych, stłuczki, przekroczenie dozwolonej prędkości (60 km/h). A jeśli będziemy poszukiwani, nie łatwo będzie zgubić pościg policji. To jedyna gra w mojej dotychczasowej karierze, w której policja to prawdziwi stróże prawa i całkiem nieźli strzelcy. Chodzi tu oczywiście tylko w sprawach samego głównego bohatera, pomijając kontakty z mafią i ogólną korupcję.  .

3. ÂŚcieżka Dzwiękowa - Gra posiada wspaniałą oprawę muzyczną. W zależności od miejsca i akcji graczowi towarzyszą inne dźwięki. ÂŚcieżkę dźwiękową należy podzielić na dwie części. Pierwsza to kompozycje autorstwa czeskiego kompozytora VladimĂ­ra ŠimĂšnka. Trzeba przyznać że, utalentowany twórca nie próżnował i stworzył muzykę na najwyższym poziomie. W utworach słyszymy wyraźną dominację sekcji smyczkowej, co sprawia, że są one raczej łagodne i spokojne. Oczywiście nie ma mowy o monotonii. Podczas kiedy na ekranie rozgrywają się bardziej dramatyczne sceny, muzyka natychmiast przechodzi w bardziej dynamiczne rytmy z wykorzystaniem instrumentów dętych i perkusyjnych. Jednak mimo to słyszymy dominację skrzypiec i wiolonczeli. Utwory wykonuje 45 osobowa Bohemia Symphonic Orchestra pod batutą Adama Klemensa. Drugą część soundtracku stanowią jazzowe przeboje Ameryki lat 20-tych i 30-tych, idealnie tworzące klimat gry osadzonej w realiach przestępczego światka chicagowskiego z tamtych lat. Tak więc w tle słyszymy utwory samego Django Reinhardta, The Mills Brothers, Louisa Primy czy Lonnie Johnson. Same perełki jazzu z tego okresu.

Muzyka z gry Mafia została uhonorowana nagrodą GameSpot, jako najlepsza ścieżka dźwiękowa wśród gier PC w 2002 roku. Główny motyw z gry zdobył również nominację do nagrody Game Audio Guild Network, w kategorii Best Instrumental Song. Muzyka z gry doczekała się koncertowego wykonania przez Czeską Narodową Orkiestrę Symfoniczną na Symphonic Game Music Concert w 2003 roku.*

*źródło: <a href="http://www.rmfclassic.pl/index.html?a=gry&p=mafia" target="_blank">http://www.rmfclassic.pl/index.html?a=gry&p=mafia</a>

4. Możliwości

W tej grze urozmaiceń jest dość sporo. Możemy dla przykładu u najlepszych mechaników samochodowych pobierać nauki otwierania zamków w autach. Ponadto po skończeniu gry mamy do wyboru możliwość "wolnej jazdy" czyli wykonywania pomniejszych zadań etc. To już prawdziwy raj dla modderów. Ponadto, w opcjach mamy niezłą prezentację auto-encyklopedii z każdym dostępnym samochodem występującym w grze z dokładnymi statystykami!!!

b) Wady

Animacje postaci dla przykładu w pociągu - pasażerowie siedzą w bezruchu. Wygląda to dosyć dziwacznie.
Ponadto wielkim błędem ze strony twórców jest nie możliwość wejścia do praktycznie większości budynków. Szkoda, że nie ma więcej kasyn, sklepów czy pubów gdzie by tętniło życie towarzyskie, jak w końcu przystało na lata 30.

Podsumowanie

O czymś z pewnością zapomniałem, albo jeśli w czymś się pomyliłem to mnie poprawcie. Mafia to bez wątpienia czeski geniusz który został ciepło przyjęty i jeszcze cieplej zapamiętany. Historia jest nie banalna, pełna zwrotów akcji, a to wszystko jest otoczone tajemniczością i wspaniałą oprawą dźwiękową. Dziś gra kosztuje 20 zł, tak więc zachęcam do kupienia. Mafia da wiele godzin wspaniałej rozrywki, a poprzez kupno szanujemy wysiłek ludzi którzy tą grę stworzyli. Pomimo wad, które można policzyć na palcach jednej ręki ta gra ma masę zalet a przesłanie które płynie z niej jest dobijające do końca -
Cytuj
że w pewnym momencie można być na szczytach, ale na drugi dzień taplać się we własnym gównie z kulką w głowie.

Mam nadzieję że zachęciłem nie wtajemniczonych gangsterów :P. I pamiętajcie jedną ważną zasadę - jeśli już poznałeś mafię i ją przeszedłeś do końca to NIE JEDNOKROTNIE do niej powrócisz.

Pzdr i życzę miłej gry.
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2008, 11:07:24 wysłana przez Arkhan »

Offline flake

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 0
Mafia
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Styczeń 2008, 18:06:58 »
Ojej...mafia to super gra! Szczególnie podoba mi się klimat lat 30! W którym mafiozi chodzili w garniturach, szanowali kobiety i mieli wyrzuty sumienia(oczywiście chodzi o gre a nie o realia).
Grafika stoi na wysokim poziome nawet 5 lat po premierze, a oprawa muzyczna po prostu boska.
Grając w mafie wypadałoby posiadać umiejętności prowadzenia samochodu (ja czasami nawet podłączałem moją kierownice). Skoro mowa o autach to ich wybór jest ogromny! Jedynym minusem jest to, że odblokowuje się je stopniowo w trakcie gry...trochę mało realne.

Mafia uzależnia i tak jak wspomniał kolega, jeżeli ktoś w nią raz zagra, będzie do niej wracać bardzo często.

Co przemawia na korzyść Mafi w starciu z serią GTA?

-Fabuła, Fabuła, Fabuła
-Większy poziom trudności
-Klimat!
-Nie chodzimy chamskim wieśniakiem :/
-Dłuuugie, dopracowane misje.

Forum Tawerny Gothic

Mafia
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Styczeń 2008, 18:06:58 »

Offline Orcrist

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Mafia
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Styczeń 2008, 19:13:09 »
Według mnie mafia jest lepsza od  GTA SA. Ma kiepską grafikę, ale wynagradza jej wspaniała fabuła. Bardzo spodobał mi się klimat lat 30. Najbardziej spodobało mi się dopracowanie prawa. W gta to wystarczyło zderzenie to zaraz gliny do ciebie strzelały i chciały cię za wszelką cenę. A w Mafii najpierw cię ścigali, byś zapłacił mandat (tak było kiedy np. jechałeś zbyt szybko) lub wsadzić cię do więzienia. NAWET GTA NIE WCIÂĄGNEÂŁO MNIE TAK JAK MAFIA.

       

Offline Dragas

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Mafia
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Luty 2008, 10:34:26 »
To teraz ja się wypowiem mym zdaniem Mafia to najlepsza gra z "gangsterek" gdy mafiozi chodzili w garniturach i szanowali kobiety,miałem okazje przejść całą Mafię i zajęło mi to miesiąc tak mnie wciągała że oglądałem wszystkie filmiki i przechodziłem poboczne misje u Lucasa Bertone,szczerze mówiąc ta gra ma swój oryginał żadna beznadziejna strzelarka typu GTA nie podskoczy mafii,dodatkowo są wprowadzone elementy realistyczne czyli tankowanie samochodu,nie znajdowanie broni byle gdzie na ulicy.Z każdą misją poziom trudności wzrasta także i długość wykonywanego zadania.Pamiętam jak pierwsze trzy misje przeszłem w 30 minut a czasem jedną w 3h,ta gra tak mnie wciągnęła że szok nigdy nie będzie takiej drugiej gry jak Mafia.Pozwolę sobie na zamieszczenie paru screenów z gry by inni zobaczyli że to gra godna podziwu.






Offline Nokturnal Storm

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Mafia
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Luty 2008, 17:37:47 »
Jak na dzisiejsze czasy to grafika nie jest za dobra, ale nie zmienia to faktu, że gra jest świetna. Bardzo dobrze obmyślona fabuła, strzelaniny jak dla mnie na średnim poziomie. Rzecz, która najbardziej mi się spodobała to pojazdy. Różne rodzaje, włamywanie się, możliwość siedzenia w wozie nie tylko jako kierowca, choć jak nie jest to celem misji tylko sami wsiądziemy to nic nam zbytnio nie daje, no ale zawsze jest ten dodatkowy smaczek. No i oczywiście pościgi samochodowe. Sam miód ;]

Offline MrCzarnymen

  • Kopacz
  • **
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 0
Mafia
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Luty 2008, 19:38:44 »
Powiem tka grafika nie jest brzydka tylko specyficznie fotorealistyczna, spójrz na twarze i ich mimikę. Moja ulubiona misja to "dziwka"(nie że względu nazwy wy banda świń:P). Trzeba obszukać cały hotel, spotyka się babcię z shotgunem(to jest usa w końcu). Później się wysadza biuro dyrektora i biega po dachach aby uciec do kościoła na... pogrzeb faceta którego się zabiło. Jest się powitanym śrutem i innym przetworzonym ołowiem po czym uciec. Bardzo ciekawa jest również ta na statku gdzie trzeba znaleźć strój marynarza, zabrać pistolet z pod umywalki( tutaj pistolet z największym odrzutem, najmniejszą celnością i z najmniejszym kalibrem) którym mamy zabić kandydującego na prezydenta grubasa od Morellego. Gra jest świetna. Dużo broni, zwrotna fabuła, długie i wielowątkowe misje oraz niesamowity klimat mafii lat 30 XX wieku który podkreśla jazz lecący z głośników radia. Według mnie ta gra jest jak film, przerywniki filmowe i to wspaniałe zakończenie. Według mnie 10+/10.
-Pozdrowienia od pana Salieri...

Offline Thorus15

  • Kret
  • *
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 0
Mafia
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Luty 2008, 20:31:16 »
Grałem u kuzyna, gierka zwyczajnie słaba ;/ Takie nieprzerbione GTA. Ale gra, widać że ma dużo fanów.  Jakoś do mnie nie trafiła, może dam jej jeszcze jedną szanse.

Offline Anmarius

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 646
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kanter Strajk
Mafia
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Luty 2008, 08:31:25 »
Tak, Mafia to wspaniała gra. Gdyby nie bracia, nie pograłbym sobie w nią i niemiałbym takiej radochy ^^! Jest sama w sobie świetna. Jak mówił Arkhan, jest to najlepsza gra gangsterska, jaką kiedykolwiek grałem. Możliwości ma bardzo dużo, nawet jak skończymy rozgrywkę, twórcy zaoferowali nam jeszcze misje po ukończeniu ;). Fabuła jest super, mega, hiper, elo, pro ziom, lepszej gangsterskiej chyba nie widziałem. Lata 30, Tommy jest taksówkarzem, a właśnie ta jedna noc, zmienia jego życie na zawsze ;]. Ale najbardziej podoba mi się z tego wszystkiego ścieżka dźwiękowa. W odpowiednich momentach, spokojna, w innych, szybka, w innych wesoła, itp. Soundtrack jest po prostu genialny. To tyle, fajna giera, polecam każdemu ;).

Forum Tawerny Gothic

Mafia
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Luty 2008, 08:31:25 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything