Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście?  (Przeczytany 2398 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Eric

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 6260
  • Reputacja: 7717
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pay respect, minor peasant!
    • Karta postaci

Co ostatnio czytaliście?
« dnia: 01 Lipiec 2014, 21:03:56 »
Fakt, że tematów o książkach na forum jest już kilka (ale dobrej literatury nigdy dość), jednak żaden z nich nie cieszy się jakąś wielką popularnością z racji tego, że są albo zbyt ogólne, albo zbytnio skupiają się na jednej sferze czytelnictwa.

Jestem przekonany, że znajduje się na tym forum dość obszerne grono czytelników, którzy być może chcieliby podzielić się wrażeniami ze swoich lektur na łamach Tawerny, bo jak wiadomo lepszego miejsca na (a jakże!) twórczą, barwną i merytoryczną dyskusję nie ma. W tym temacie możnaby więc po krótce (lub też przeciwnie - rozpisując się niemożebnie) podzielić się swoją opinią na temat niedawno przeczytanych książek.

Zacznę więc ja, bo w sumie sam pomysł na temat naszedł mnie chwilę po tym, jak dziś zakończyłem jedną z moich półkowych pozycji. Było to mianowicie "Czarodzicielstwo" Pratchetta, do którego podchodziłem już zdaje się po raz 3 i książka niezawodnie przywołuje uśmiech na moją twarz. Jest to jedna z pierwszych części jego ÂŚwiata Dysku, więc jej charakterystycznym znamieniem jest perfidne i bezpardonowe parodiowanie typowego fantasy. W przeciwieństwie do późniejszych pozycji cyklu, konstrukcja powieści jest dość prosta. Nie dotyka żadnych zjawisk społecznych, cywilizacyjnych, kulturowych czy technologicznych, które w kolejnych książkach zapożycza z naszej historii i odtwarza w realiach swojego pogmatwanego świata, a opowiada szaloną, często absurdalną i absolutnie przezabawną historię beznadziejnego maga, który po raz kolejny musi oderwać się od uwielbianej (bo dającej bezpieczeństwo) nudy i ruszyć na ratunek świata, na co niespecjalnie ma ochotę. W książce wracają starzy znajomi z poprzednich części, ale pojawiają się też nowe, nader barwne, sympatyczne i zabawne postacie, które niejednokrotnie zezwalają autorowi na wprowadzenie zniewalającego humoru sytuacyjnego czy też słownego, zawartego w dialogach. Nie będę udawał, że fabularnie książka jest jakimś arcydziełem. Historia opowiadana przez Pratchetta jest do bólu prosta i przewidywalna, ale nie przeszkadza to w żaden sposób w cieszeniu się z żywiołowej, rezolutnej i błystkotliwej narracji pisarza. Dzieje się natomiast w książce bardzo dużo (jak w większości jego dzieł), a samo dzieło opiewa na ledwie 290 stron, więc całość przybiera dość intensywną formę i czytelnik właściwie cały czas bombardowany jest jakimiś wydarzeniami, bez znaków przestankowych. Dla niektórych może to być męczące, szczególnie że jak zwykle opowieść jest rwana i rozdziały przeskakują po różnych zakątkach Dysku i opowiadają losy postaci często daleko od siebie oddalonych, ale dla mnie to żaden problem. Raz, że jestem już do tego przyzwyczajony - dwa, że chaotyczna natura narracji oddaje takąż naturę opowiadanej historii, jak i zresztą groteskowości całego ÂŚwiata Dysku. Lektura minęła mi w mgnieniu oka (a szkoda, bo bawiłem się wyśmienicie, jest to jedna z tych książek Terry'ego, przy której nie sposób zmazać uśmiech z twarzy), bo też ciężko się przy niej jakkolwiek zaciąć. Arcyzabawne sceny starć heroski, która pragnie zostać fryzjerką, ale nie może, bo dziedziczy bohaterskość po Cohenie Barbarzyńcy, niedoszły bohater, który uczy się fachu z podręcznika z gatunku "Zrób to sam" i nosi wełnianą bieliznę, bo łatwo się przeziębia, kufer na setkach małych nóżek, który upija się przez niespełnioną miłość i pijaccy jeźdcy Apokalipsy to niewątpliwe atuty tej książki, przy których nie sposób się nie uśmiechnąć. Koniec z tym potokiem słów obnażającym moją miłość do Pratchetta, bo powoli zaczynam przesadzać. Po prostu sami ją przeczytajcie, ja się nie zawiodłem i pewnie jeszcze nie raz po nią sięgnę przy okazji odświeżania sobie ÂŚwiata Dysku.

Milten2000

  • Gość
Odp: Co ostatnio czytaliście?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpień 2014, 23:56:10 »
Ja ostatnio czytałem Ulyssess Moore taką serię książek przygodowych. Bardzo ciekawe, ale jeżeli się przeczyta np. 5 tom nie czytając poprzednich to się nie zrozumie o co chodzi. Tomów jest 12 i sprzedają je w empiku za bodajże 21.50. W każdym razie ja je za tyle kupywałem niektóre tomy były po 23 złote, ale to chyba chwilowe wachania cen.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Co ostatnio czytaliście?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpień 2014, 23:56:10 »

Offline Κεαηυ

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 170
  • Reputacja: 241
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ur mom gay
    • Karta postaci

Odp: Co ostatnio czytaliście?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lipiec 2016, 00:45:24 »
"Achaja" Znakomita trylogia, mogąca śmiało konkurować z twórczością Sapkowskiego. Posoka ciecze strumieniami, a trupy ścielą się gęsto. Fabuła jak fabuła. Jak to się mówi dupy nie urywa, ale da się ją polubić. Zwroty akcji zachęcają do dalszego czytania, a niektóre akcje są po prostu obłędne i zapadają w pamięć na długi czas. Gorąco polecam.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Co ostatnio czytaliście?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lipiec 2016, 00:45:24 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything