Autor Wątek: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego  (Przeczytany 9301 razy)

Description:

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Jagusiaa

  • Myśliwy
  • ***
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 547
  • Płeć: Kobieta
  • Se onr sverdar sitja hvass!
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Maj 2012, 14:44:07 »
Ja nie lubię zbyt dużej ilości dialogów. Jeśli brakuje opisów, to jestem zagubiona, bo przecież paroma słowami nie da się opisać pomieszczenia i go sobie wyobrazić. Dlatego lepiej jak jest więcej opisów.

Offline Patty

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7406
  • Reputacja: 7093
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wszechwiedzy nie mam, lecz wiem różne rzeczy
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Maj 2012, 15:27:21 »
p.s. rozumiem, że przeczytałeś wszystkie książki z w/w sag, a nie pare stron pierwszych książęk? Pamiętam jak nie podobał ci sie Pratchett. Przeczytałeś JEDNÂĄ książke i stwierdziłeś, że reszta, czyli jakies 50? jest ble i że wjeje niedojrzałością. I tutaj bowiem niedojrzałością poszczyciłes sie ty, bo wziąłeś jego książke dla dzieci - przez co twoja opinia była (zarówno) zatrważająco trafna i mylna. ^^
Nif rzadko zalicza takie monumentalne faile, więc zapisałem to sobie w moim kalendarzyku i teraz regularnie celebruję to jako święto wagi narodowej (tj. TG!). :D
Na początek.
Dyum, możesz już wykreślić.
Mebo - przeczytałem od tamtego czasu także takie pozycje jak: "Kolor Magii", "Na glinianych nogach", "Kosiarz", "Księga Nomów", "Dywan". I zdania nie zmieniłem, nadal Pratchett mi nie wchodzi. Po prostu jego styl nie jest dla mnie.

Cytuj
Uważasz coś za złe bo własnie tych twoich wymagań nie spełnia. Ja osobiście nie uważam tego za dzieła szczególne (ot, zwykłe książki dla zabicia czasu), ale dzieła szczególne są trudniejsze w czytaniu, dlatego ich nie poleciłem.
Trudny w czytaniu byłby np. "Lód" Dukaja - dlatego jej nie polecam, przynajmniej póki co, obyje się z literaturą, wtedy owszem.
Nie sądzę natomiast, że Tolkien czy Sapkowski są trudnymi lekturami. Przecież nie wciskam jej na siłę Etyki Nikomachejskiej czy Wyznań św. Augustyna - to są, owszem, trudne pozycje. Fantasy nigdy bardzo wymagające nie było, trzeba to niestety przyznać.

Cytuj
W sumie u pani Rice te wampiry też nie są takie, jakie moim zdaniem być powinny. Są trochę zbyt dramatycznie ukazane, narrator jakby użala się nad ich losem. Wywiad z Wampirem był całkiem fajny, choć powiewał nudą, za to klimat był całkiem niezły. Jeśli o wampiry chodzi, to pewnie "Dracula" byłby dobry, chociaż sam go nie czytałem, no ale w końcu klasyk nad klasykami.
Zasadniczo ostatnimi czasy nie zwykłem oceniać kreacji wampirów, bo wszystkie są jednakowo niefajne - zarówno te marantowe, jak i te pani Rice. Cenie Mayer za to, że wyłamała się i zrobiła z nimi coś, czego w zasadzie niewielu zrobiło. A raczej pozbierała to, co jej się spodobało i umieściła w swoich książkach. Bo owszem, wampiry chodzące po słońcu były - vide Wiedźmin; wampiry pijące ludzką krew też - Louis; itp. itd.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Maj 2012, 15:27:21 »

Offline Eric

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 6260
  • Reputacja: 7717
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pay respect, minor peasant!
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Maj 2012, 15:37:02 »
Na początek.
Dyum, możesz już wykreślić.
Mebo - przeczytałem od tamtego czasu także takie pozycje jak: "Kolor Magii", "Na glinianych nogach", "Kosiarz", "Księga Nomów", "Dywan". I zdania nie zmieniłem, nadal Pratchett mi nie wchodzi. Po prostu jego styl nie jest dla mnie.
Trudny w czytaniu byłby np. "Lód" Dukaja - dlatego jej nie polecam, przynajmniej póki co, obyje się z literaturą, wtedy owszem.

:(
Cholera. Sprawiłeś mi przykrość, draniu. Nie mniej jednak szanuję Twoje spojrzenie na Pratchetta. Nie każdemu musi przypaść do gustu jego wesołość. Lód w swej trudności faktycznie kilkukrotnie przerasta Władcę, tam niektóre zdania nawet są zbudowane tak zawile, że trzeba cofnąć się o parę linijek, przeczytać znów i dopiero jarzy się o co chodzi. Poza tym poruszane są tam tematy logiki dwuwartościowej, trójwartościowej, potem zresztą fikcyjnych minerałów i różnych skomplikowanych mechanizmów z nimi związanych. ÂŁatwo się w tym wszystkim pogubić.

Nie sądzę natomiast, że Tolkien czy Sapkowski są trudnymi lekturami. Przecież nie wciskam jej na siłę Etyki Nikomachejskiej czy Wyznań św. Augustyna - to są, owszem, trudne pozycje. Fantasy nigdy bardzo wymagające nie było, trzeba to niestety przyznać.

Zgodzę się. Generalnie fantasy to głównie książki rozrywkowe i nawet jeśli mają jakieś głębsze przesłanki, to ciągle trudno je nazwać szczególnie wymagającymi. To znaczy może nie do końca, jest jeden bardzo ważny wymóg - wyobraźnia, ciućki.

Zasadniczo ostatnimi czasy nie zwykłem oceniać kreacji wampirów, bo wszystkie są jednakowo niefajne - zarówno te marantowe, jak i te pani Rice. Cenie Mayer za to, że wyłamała się i zrobiła z nimi coś, czego w zasadzie niewielu zrobiło. A raczej pozbierała to, co jej się spodobało i umieściła w swoich książkach. Bo owszem, wampiry chodzące po słońcu były - vide Wiedźmin; wampiry pijące ludzką krew też - Louis; itp. itd.

Za to, że zrujnowała ich wizerunek krwiopijczych, żądnych mordu bestii owianych poniekąd wiatrem mistyki i przebrzmiewających nutą klimatu arystokracji z najwyższego szczebla klasy i majętności? :P

Offline Patty

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7406
  • Reputacja: 7093
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wszechwiedzy nie mam, lecz wiem różne rzeczy
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Maj 2012, 15:49:08 »
Za to, że zrujnowała ich wizerunek krwiopijczych, żądnych mordu bestii owianych poniekąd wiatrem mistyki i przebrzmiewających nutą klimatu arystokracji z najwyższego szczebla klasy i majętności? :P
Licentia poetica, mości Dyumie. Miała prawo to zrobić i zrobiła to. Zresztą, mi też średnio się to podoba :P

Poza tym, w wampirach pani Rice najbardziej podobał mi się Magnus, a on z arystokracją zdaje się wiele wspólnego nie miał. Nigdy nie traktowałem wampirów jak arystokracji, dla mnie to zawsze były bestie - bystry, lub przynajmniej pamiętliwy zauważy, że tak własnie prowadziłem postać za v2.

Offline Jagusiaa

  • Myśliwy
  • ***
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 547
  • Płeć: Kobieta
  • Se onr sverdar sitja hvass!
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Maj 2012, 16:52:36 »
Szczerze mówiąc teraz już się pogubiłam, które książki są dobre.. :(

Offline Dragosani

  • Król
  • ***
  • Wiadomości: 13737
  • Reputacja: 11794
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chwalmy Tawernę!
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Maj 2012, 17:32:55 »
Szczerze mówiąc teraz już się pogubiłam, które książki są dobre.. :(

ÂŻe tak sparafrazuję jednego z moich wykładowców.

"Dobra książka to taka, która ci się podoba."

Z tym, że on mówił o winie, ale myśl ta idealnie nadaje się też do literatury.

Tak, żeby wredny El Rond się nie czepiał (bo jak powszechnie wiadomo to jest jego życiowym celem) o offtop, napiszę co nieco o podmiocie tego tematu. Dawno temu przeczytałem pierwszy tom tegoż cyklu. ÂŚredniak. Czytałem znacznie lepsze, a i miałem styczność z gorszymi. Dobra, wystarczy. Przejdę teraz do tego, co chciałem napisać.

Oto kilka pozycji, które mogę polecić dla początkującej czytelniczki fantastyki. Od razu zwracam się z prośbą do Nifa, aby darował sobie ewentualną krytykę, gdyż nie ma ona raczej sensu. Nie twierdzę, że poniższe wszystkie pozycje są dobre, a jedynie to, że mogą być odpowiednie dla osoby młodej, a i nie tylko takiej. Postaram się przy tym pominąć oczywistości w postaci sagi wiedźmińskiej, czy Władcy.

- Cykl "Kłamca" Jakuba Æwieka: Nie jest to typowe fantasy, lecz niewątpliwie fantastyka. Osadzona w klimatach mitologii nordyckiej, chrześcijańskiej z elementami innych. Cztery tomy cyklu są lekkie, łatwe i przyjemne, w dodatku polskiego autora, więc nie zawierają debilizmów w tłumaczeniu.

(Wybacz Nif)
- "Trylogia Czarnego Maga" Trudi Canavan i kilka innych serii tejże autorki: Typowe fantasy. Książki mocno przeciętne, lecz jakąś tam "wartość" mają. Prosta fabuła, brak poważnego przekazu, według mnie nadająca się dla młodej czytelniczki fantastyki.

- Seria "Dragonlance" i "Forgotten Realms": Obie te serie opierają się na grach "papierowych" RPG spod znaku Dungeos & Dragons. Bardzo typowe fantasy, ale całkiem przyjemnie się czyta. Przynajmniej część z książek tych serii ma świetny klimat świata "Lochów i Smoków". Lektura prosta, lekka i przyjemna.

- "Pan Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza: Seria może na nieco późniejszy etap przygody z fantastyką. Bardzo ciekawe pomieszanie fantastyki naukowej, jak i takiej "zwyczajnej". Książki według mnie całkiem dobre, wypełnione świetnymi postaciami, ciekawą fabułą i ociekające wspaniałym klimatem. ÂŚwiat przedstawiony posiada elementy stylizowane na skandynawskie, a także japońskie, co jest dość nietypowym połączeniem, lecz mimo to wszystko razem świetnie współgra.

 


Offline Eric

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 6260
  • Reputacja: 7717
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pay respect, minor peasant!
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Maj 2012, 21:01:10 »
(Wybacz Nif)
- "Trylogia Czarnego Maga" Trudi Canavan i kilka innych serii tejże autorki: Typowe fantasy. Książki mocno przeciętne, lecz jakąś tam "wartość" mają. Prosta fabuła, brak poważnego przekazu, według mnie nadająca się dla młodej czytelniczki fantastyki.

Drago jest skrytym fanbojem Trudi!!!11oneone! <patyk>

Offline Dragosani

  • Król
  • ***
  • Wiadomości: 13737
  • Reputacja: 11794
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chwalmy Tawernę!
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Maj 2012, 10:10:41 »
Drago jest skrytym fanbojem Trudi!!!11oneone! <patyk>

Kto jest  bez grzechu niechaj pierwszy rzuci kamień.

Offline Eric

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 6260
  • Reputacja: 7717
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pay respect, minor peasant!
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Maj 2012, 14:58:18 »
Kto jest  bez grzechu niechaj pierwszy rzuci kamień.



;[

Offline Jagusiaa

  • Myśliwy
  • ***
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 547
  • Płeć: Kobieta
  • Se onr sverdar sitja hvass!
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Maj 2012, 16:04:14 »
A możecie mi doradzić, czy warto przeczytać Trylogię husycką Sapkowskiego ?

Offline Elrond Ñoldor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 17213
  • Reputacja: 14987
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #30 dnia: 23 Maj 2012, 17:32:49 »
Trylogia husycka jest bardzo fajna. Polecam.

A właśnie. Polecacie tyle książek. Macie jakieś pokroju Wieśka?

Offline Rakbar Nasard

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 4493
  • Reputacja: 4124
  • Płeć: Mężczyzna
  • I will find you anywhere you go.
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #31 dnia: 23 Maj 2012, 17:37:21 »
Ok, Nif, szanuje twoje zdanie.

Dochodze do wniosku, że rozmowa jest na poziomie: który kolor jest najładniejszy? Każdy lubi coś innego i pragnie czego innego (w książce), dlatego słuchawnie innych jest błędem. Wszystkie książki wybierałem na podstawie przeczytanego fragmentu książki (czy to w internecie czy w empiku), nie patrzyłem na recenzje czy oceny bo to zawsze wpłynie na nas, na to jak ją będziemy postrzegać po i przed czytaniem.

Zamiast zadawać setne pytanie, powinnaś przeczytać fragment i zobaczyć czy pasi, a nie mieszać w wiadrze bez dna i wiecznie szukać.
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2012, 18:08:57 wysłana przez Mebo »

Offline Arya

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 531
  • Reputacja: 543
  • Płeć: Kobieta
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #32 dnia: 21 Wrzesień 2013, 15:45:49 »
Dopiero niedawno przejrzałam na oczy, że ta seria jest okropna. Nic w zasadzie oryginalnego. Dobre na początek czytania fantastyki i to najlepiej na osób w moim wieku albo młodszych.
Wyidealizowane postacie mnie tak irytują, na przykład taka Arya (tak, mam taki nick, dlatego że mi się podoba to imię. No i nie tylko dlatego, ale o tym nie tutaj.  :D ). Jest elfem a one są takie...cudowne. Nic tylko: patrzcie ludzie, my jesteśmy piękne, silne, nie to co wy, możecie nam nakichać na buta tylko.
No ale kończę, długo mogłabym tak pisać. :)

Za wszystkie poprzednie posty wychwalające tą serię przepraszam. Nawet nie chce mi się czytać, co tam pisałam. :D

Offline Κεαηυ

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 170
  • Reputacja: 241
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ur mom gay
    • Karta postaci

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Lipiec 2016, 10:05:27 »
Cykl dziedzictwo. hmmm... Przebrnąłem przez to z trudem. Schemat bardzo powtarzalny. Wielkie zło, którego nikt i nic nie pokona. I nagle znajduje się cudowne remedium, które bez problemu wyśle go na tamten świat.
O wiele lepszym zakończeniem byłaby śmierć śmiałków, to było jedyne wyjście które pozwoliłoby Paoliniemu zachować fason. Niestety z niego nie skorzystał.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Cykl "Dziedzictwo" Ch.Paoliniego
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Lipiec 2016, 10:05:27 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything