Autor Wątek: Saga "Metro"  (Przeczytany 4234 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julian

  • Redakcja
  • ***
  • Wiadomości: 5679
  • Reputacja: 6657
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie tykaj stopy!
    • Karta postaci

Saga "Metro"
« dnia: 25 Sierpień 2011, 16:57:54 »
Ktoś z was czytał? Ja otrzymałem i zacząłem czytać w grudniu zeszłego roku obydwie części - "Metro 2033" i "Metro 2034".
Bardzo mi się spodobały, to było pierwsze moje podejście do fantastyki. Odkryłem w sobie zamiłowanie do fantastyki post apo.
Dimitry Gluchovsky bardzo dobrze odwzorowuje rozkład i podział społeczeństwa po globalnej katastrofie. Seria została bardzo dobrze przyjęta w Polsce i na świecie. Co prawda Gluchowsky skończył z "Metrem", ale w świecie metra powstają kolejne powieści, na przykład: "Piter", który będzie opowiadał o Petersburskim metrze, w którym również schronili się ludzie.

Offline Nessa

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 2744
  • Reputacja: 3261
  • Płeć: Kobieta
  • Nuda :(
    • Karta postaci

Odp: Saga "Metro"
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Sierpień 2011, 19:07:00 »
Po Strugackich przyszedł czas na kolejnego Rosjanina. Niestety czytałam jedynie "Metro 2033", ale na pewno w wolnej chwili sięgnę po "Metro 2034", chociaż słyszałam kilka opinii zawiedzionych fanów Dmitrija. Ale ja nie o tym. Pierwszy utwór z tej postatomowej serii ma klimat i ciekawie ukazanego człowieka w obliczu zagłady. Przyznaję, miałam wrażenie, że autor staje się banalny i zbyt patetyczny, ale końcówka wynagrodziła mi wszystko i zupełnie zmieniła moje zdanie. W sumie wydaje mi się, że powinnam sięgnąć po "Metro 2033" jeszcze raz, a na pewno inaczej spojrzę na tę książkę.

Ja dorwałam jedynie fragment "Pitera" niestety.

O! Właśnie, graliście może w grę? Nie są to moje klimaty, więc się nie zabierałam, ale jestem ciekawa opinii.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Saga "Metro"
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Sierpień 2011, 19:07:00 »

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Saga "Metro"
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Luty 2012, 18:10:15 »
Rosyjska literatura od zawsze wypuszczała bardzo dobre książki.

Glukhovsky's Metro 2033 było książką świetną. Genialny wprost świat przedstawiony, postapokaliptyczne metro, i to rosyjskie metro, z rosyjską duszą, duszą pełną skrajności. Książka mnie urzekła. Metro 2034 zaś - było dosyć wtórne. Jeśli mam być szczery - nie doczytałem do końca, znudziła mnie. Potem sięgnąłem po "Piter", Wrońskiego. I ta była nie tak dobra, jak Metro 2033, ale o wiele lepsza od 2034-ki. Może nawet kniżka Wrońskiego pod pewnymi aspektami jest lepsza. Może bardziej głęboka od 2033-ki. A już na pewno - bardziej zaskakująca. Chociaż trochę męczyła zbyt urywaną i zbyt pierwszoosobową narracją.   

Metro 2033 patetyczna i banalna? Raczej okrutna, zła, brudna i śmierdząca wszechobecną śmiercią, zgorszeniem, zniszczeniem i beznadzieją egzystencji. Jak każda wielka książka literatury rosyjskiej. I właśnie dzięki temu - świetna.

Offline Eric

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 6260
  • Reputacja: 7717
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pay respect, minor peasant!
    • Karta postaci

Odp: Saga "Metro"
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Maj 2012, 07:17:15 »
Książka osadzona w niezwykle interesującym uniwersum. Pomysł z pozoru banalny okazał się być istnym strzałem w dziesiątkę - klimat, klimat tego postapokaliptycznego świata zwala na kolana! Ludzkość chroniąca się w tunelach moskiewskiego metra przed promieniowaniem i tałatajstwem, które się z jego powodu zrodziło, to wizja niezwykle mrocznej, ale i pasjonującej ścieżki, na którą zstąpił człowiek. Kozłow ma rację - to właśnie zło szerzące się na każdej stacji, okrucieństwo, bezwzględność czyni tę powieść tak interesującą. Kto by pomyślał, że człowiek, który ledwo przez głowice rakietowe został pozbawiony normalnego życia, tak wcześnie znów będzie prowadził wojny, na dodatek we wnętrzu metra. Cóż mogę powiedzieć - książkę czyta się na jednym tchu, może główny bohater wydaje się czasami dość wyobcowany, jakby ciągle jeszcze tkwiło w nim dziecko, mimo że nie jest przecież aż tak młody, ale zmiany jakie w nim zachodzą gdy coraz bardziej i bardziej zagłębia się w mroki podziemnych kondygnacji obserwuje się z przyjemnością. Fabuła może nie obfituje w jakieś szczególne zwroty akcji, ale i tak nie pozwala czytelnikowi się oderwać. Bardzo duży plus. Na dodatek zakończenie nieco przypominające mi "Grę Endera" Orsona Scotta Carda mocno nakręca na sequel. Szkoda tylko, że jak widzę, większość nie jest zadowolona po jego przeczytaniu.

Offline Kozłow

  • Magnat
  • ***
  • Wiadomości: 1717
  • Reputacja: 382
  • Płeć: Mężczyzna
  • Acid Rain!
Odp: Saga "Metro"
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwiec 2016, 01:43:54 »
Po lekturze kilku innych części wydawanych spod znaku "Universum Metro 2033", dochodzę do wniosku, że Głuchowski napisał książki o wiele słabsze niż inni pisarze (np. "Do ÂŚwiatła", Diakowa - świetna rzecz), piszący w tym uniwersum. No ale, możliwe, że najtrudniej jest właśnie wpaść na pomysł oryginalnego świata, który zapewniałby odpowiedni klimat dziejących się w nim historii i dlatego Głuchowskiemu jednak należy oddać co głuchowskie.

[odświeżanie starych tematów - proceeding... ... ... ]

Offline Κεαηυ

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 170
  • Reputacja: 241
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ur mom gay
    • Karta postaci

Odp: Saga "Metro"
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lipiec 2016, 23:16:47 »
Mam za sobą wiele powieści z tego ciekawego uniwersum i mogę powiedzieć, iż większość naśladowców nie dorasta Glukhovskiemu do pięt. On potrafił sprawić, by ten świat żył. Ludzie zgnębieni przez samych siebie, chronią się w podziemiach. Ale żyją i trzymają się tego daru ze wszystkich sił. W innych książkach tego nie ma.
Orginalna jest także włoska powieść. "Korzenie niebios" ma ciekawy klimat i skłania do refleksji, dodatkowo czarny humor jest na wysokim poziomie, jednak czegoś mimo wszystko brakuje.
Warto także wyróżnić polską "Dzielnicę obiecaną" która zdobyła mój szacunek w związku ze swoją niebanalną fabułą.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Saga "Metro"
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lipiec 2016, 23:16:47 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything