Autor Wątek: Gwiezdne Wrota  (Przeczytany 4159 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hagmar

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 15659
  • Reputacja: 16508
    • Karta postaci

Gwiezdne Wrota
« dnia: 23 Lipiec 2011, 23:41:15 »
Skoro to dział o fantastce to znaczy że i coś z science fiction pojawić się musi. Saga(?) Gwiezdne Wrota obejmuje trzy filmy pełnometrażowe (Gwiezdne wrota, Stargate: The Ark of Truth, Stargate: Continuum), trzy seriale telewizyjne (Gwiezdne wrota, Gwiezdne wrota: Atlantyda i Gwiezdne wrota: Wszechświat), nieco o fabule opowie nam ciocia wiki:

Dr Daniel Jackson (James Spader)(w serialiu Michael Shanks, obaj są bardzo podobni do siebie), to znakomity, choć roztargniony archeolog. Za swoje teorie o czasie powstania egipskich piramid oraz ich przeznaczeniu (jako lądowiska dla statków obcych, oryginalne wiem ale jak fajnie podane) zostaje zdyskredytowany w akademickim światku. Z pomocą przychodzi mu Catherine Langford (Viveca Lindfors), która zatrudnia dra. Jacksona do rozszyfrowania symboli z kamiennej pokrywy artefaktu (Gwiezdnych wrót) odkrytym w Gizie w 1928 roku. Daniel odkrywa, że owe symbole nie są słowami do przetłumaczenia, lecz obrazkami reprezentującymi poszczególne gwiazdozbiory. Sześć z nich odpowiednio wybranych wyznaczy punkt docelowy. Siódmy symbol jest punktem wyjścia, potrzebnym do wyznaczenia kursu. W ten sposób Daniel Jackson odkrywa tajemnicę podróżowania przez wrota.

Pułkownik Sił Powietrznych USA Jack O'Neill (Kurt Russell)(w serialu Richard Dean Anderson, pan Russell się nie zgodził czego podobno żałował potem) prowadzi wraz z doktorem Jacksonem ekspedycję na planetę Abydos. W filmie istnieje tylko dwoje Wrót, łączących Ziemię z Abydos. Celem misji jest sprawdzenie czy Ziemi grozi zagrożenie ze strony Abydos, a jeśli tak to zniszczenie Wrót na Abydos za pomocą bomby atomowej. W serialu Stargate SG-1 wyjaśniono jednak, że istnieje cała, galaktyczna sieć Wrót.

Na Abydos zespół wpada w konflikt z obcym, udającym egipskiego boga słońca Ra. Kontroluje on ogromne rzesze niewolników, którzy pracują w jego kopalniach. Zmusza ich do niewolniczej pracy, a strachem i terrorem wymusza posłuszeństwo. Niewolnicy są potomkami ludzi przetransportowanych ze starożytnego Egiptu na Abydos przez wrota, aby wydobywać w tutejszych kopalniach minerał naquadah, który jest podstawą technologii Ra. Ekipa O'Neilla zaprzyjaźnia się z mieszkańcami Abydos, a Daniel zakochuje się w Shau'ri, która najpierw zostaje jego żoną, jako wyraz szacunku tubylców. Ziemianie tłumaczą mieszkańcom Abydos oszustwo Ra i wzbudzają powstanie przeciwko niemu.

Gdy część zespołu wpada w ręce Ra, O'Neill decyduje się odpalić bombę. Jednak głowicę wcześniej ukradł Ra i wzbogacił ją o minerał, z którego zbudowane są wrota, zwiększając jej moc 100-krotnie, z zamiarem przesłania jej na Ziemię. O'Neill odzyskuje bombę, ale nie mogąc jej rozbroić, wpada z Danielem na pomysł przesłania jej na statek Ra, który odleciał z Abydos. Głowica wybucha zabijając Ra i niszcząc jego statek. Ludzie na Abydos zostali wyzwoleni.

Zespół O'Neilla wraca na Ziemię, ale Daniel Jackson postanawia zostać na Abydos, by żyć ze swoją żoną. Po powrocie pułkownika O'Neilla z misji na Abydos, Gwiezdne wrota zostały wyłączone i przechowywane były w bazie Cheyenne w poblizu Colorado Springs w stanie Colorado, USA. Rok później Wrota aktywowały się i wyszła z nich grupa obcych zwanych Goa'uldami, która napadła na bazę. Jej dowódca, gen. Hammond. poprosił pułkownika O'Neilla o powrót do służby i pomoc w poprowadzeniu kolejnej misji na Abydos. Na miejscu ekipa z Ziemi spotkała doktora Jacksona, który został na planecie po pierwszej wyprawie. Odkrył on, że w galaktyce istnieje cała sieć Gwiezdnych wrót. Oznaczało to, że skoro obcy nie przyszli z Abydos, mogli wrócić na którykolwiek z tysięcy adresów. Kolejny atak obcych, tym razem na mieszkańców Abydos, umożliwił Ziemianom odnalezienie i uratowanie porwanych.

Na planecie Chulak zdobyli uznanie jednego z obcych – Teal'ca, który postanawia się do nich przyłączyć. Wtedy w bazie Cheyenne zostaje utworzone dowództwo Gwiezdnych wrót – SGC. Kilkanaście drużyn SG, w tym SG-1 w składzie: pułkownik Jack O'Neill, kapitan Samantha Carter, doktor Daniel Jackson i Teal'c, podróżuje przez Wrota badając inne światy i technologie, które umożliwią im walkę z Goa'uldami.

Przez 8 sezonów serialu Ziemianie i ich sprzymierzeńcy (m.in. Asgard, małe szare ludziki) walczą z Goa'uldami (i innymi zagrożeniami, np. Replikatorami, owado podobnymi maszynami), aż do obalenia ich władzy nad galaktyką. W 9 sezonie pojawia się nowy wróg – zły odłam Pradawnych, nazywający się Ori. Chcą oni nawrócić wszystkich w naszej galaktyce na ich wiarę, podając się za jedynych, prawdziwych bogów. ÂŚwiaty galaktyki mają wybór – albo będą czcić Ori, albo zostaną zniszczone. SGC szuka sposobów do walki z kapłanami Ori, jednocześnie próbując przekonać mniej rozwinięte planety, że moc Ori nie pochodzi z boskiej magii, lecz z technologii. Serial ogólnie mocno nawiązuje do naszych legend, zwłaszcza mitologi Egiptu i Skandynawii.

Tak wyglądają same wrota.


 




Offline Adaś

  • Podskarbi Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 7907
  • Reputacja: 8331
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipiec 2011, 10:46:11 »
ja bardzo z tej sagi lubie serial stratgate atlantis wg mnie to jest najlepszy serial sf jaki istnieje :D

Forum Tawerny Gothic

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipiec 2011, 10:46:11 »

Offline Hagmar

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 15659
  • Reputacja: 16508
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lipiec 2011, 16:13:44 »
Ja też go bardzo lubie, może ze względu na młodszą ekipę i lepsze efekty.

Offline Adaś

  • Podskarbi Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 7907
  • Reputacja: 8331
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lipiec 2011, 16:33:11 »
wogule też są lepsi przeciwnicy bo ja osobiście wole widma i ich technologie :D

Offline Hagmar

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 15659
  • Reputacja: 16508
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lipiec 2011, 16:46:14 »
Z widmami to jest w ogóle ciekawa historia, ja ich od razu z wampirami skojarzyłem. Ich technologia niby taka super a okręty osłon nie mają.

Offline Mogul

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 5092
  • Reputacja: 5863
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bu!
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lipiec 2011, 17:16:21 »
o całej Sadze słyszałem dosyć dawno, pamiętam jak oglądałem kilka odcinków tego. Ogólnie odcinki były spoko ale nie wsciągnęły mnie. Możliwym powodem jest to że nie oglądałem od początku. hm, może warto zacząć to oglądać, ale tym razem od początku. Co polecasz najpierw? film czy serial?

Offline Hagmar

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 15659
  • Reputacja: 16508
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipiec 2011, 17:22:23 »
Serial, w pierwszym odcinku wszystko wyjaśnione jest. Ja właśnie kończę oglądać tą serie po raz czwarty wszystkie odcinki tu masz.

Offline Mogul

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 5092
  • Reputacja: 5863
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bu!
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipiec 2011, 17:28:21 »
Ok, obczaje jak wejde na kompa:-D

Offline Hagmar

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 15659
  • Reputacja: 16508
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lipiec 2011, 17:30:49 »
No troche tego jest, ale radzę po kolei oglądać.

Offline Adaś

  • Podskarbi Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 7907
  • Reputacja: 8331
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lipiec 2011, 19:42:18 »
 Aragorn a któty bohater jest twoim ulubionym? bo ja mam 3 Ronon Daniel i McKay :D

Offline Hagmar

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 15659
  • Reputacja: 16508
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lipiec 2011, 19:44:50 »
Z Atlantis to Teyla oczywiście, Ronon jeszcze ujdzie, i polubiłem Todda nie wiem czemu.

Offline Adaś

  • Podskarbi Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 7907
  • Reputacja: 8331
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lipiec 2011, 19:47:47 »
nom todd to był jedyny można powiedzieć wporządku z "wraight" a ktory odcinek ci się najbardziej nie podobał?

Offline Hagmar

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 15659
  • Reputacja: 16508
    • Karta postaci

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lipiec 2011, 19:58:17 »
Nie było takiego.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Gwiezdne Wrota
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lipiec 2011, 19:58:17 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything