Autor Wątek: "Oko jelenia"  (Przeczytany 2602 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szarleǰ

  • Krwawe Kruki
  • ***
  • Wiadomości: 2553
  • Reputacja: 3462
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

"Oko jelenia"
« dnia: 07 Lipiec 2011, 17:09:57 »
Andrzej Pilipiuk - "Oko jelenia"


Zacznę od tego, że na książkę natrafiłem zupełnie przypadkiem, ponieważ nasza biblioteka publiczna w swoich zasobach nie posiadała nic innego wartego uwagi. Pożyczyłem pierwszą część, przeczytałem i.... wow. Niesamowicie wciągająca, świetnie napisana opowieść o Marku, nauczycielu informatyki w warszawskim liceum. Zaczyna się "z grubej rury", bo od końca świata. Później jest już tylko gorzej - dziwne, nadludzkie stworzenie ratuje mu życie, pod warunkiem oddania się w jego niewolę. Marek zostaje rzucony w XVI wieczną Norwegię, z zadaniem odnalezienia czegoś, co zwie się "oko jelenia", oraz odnalezienia niejakiego Sebastiana Alchemika. Pomimo, że nie wie nawet co to jest, ani gdzie tego szukać, rusza by wykonać misję. Na pocieszenie do pomocy dano mu polską szlachciankę, która również została uratowana przez tą dziwną istotę zwaną Skratem, zgadzając się zostać jego niewolnikiem, gdy umierała w podpalonym przez Rusków dworku rodzinnym, przebita bagnetem. Rzuceni w ten świat nie omijają kłopotów, brutalna rzeczywistość, z którą sami muszą się zmierzyć zdecydowanie z nimi wygrywa, dziewczyna zostaje zniewolona w miejskim burdelu i regularnie "przygotowywana" do zawodu przez swojego oprawcę, Marek ledwo wyrabia na życie rozbierając całymi dniami doszczętnie zniszczoną podczas niedawnego pożaru katedrę, wcześniej cudem przeżywając wydany na niego wyrok zatłuczenia przez gromadę wieśniaków kijami, za herezję. Za marne grosze. Na dodatek, jako ich przewodnika mają istotę uratowaną przez Skrata na innej, odległej planecie, która kompletnie nie rozumie ludzkiej kultury i zachowań, a warto powiedzieć, że wymaga strasznej dyscypliny, przez co czują się jak w zakładzie karnym o podwyższonym rygorze. Wymaga również bezwzględnego wykonywania zadań, nawet jeśli każde rozbić głowę swojej towarzyszki siekierą. Na dodatek "kapo" jest pod postacią łasicy, by jak najlepiej wpasować się w ten świat, a technologia jej ludu zdecydowanie przewyższa ludzką, więc bez najmniejszego problemu może się znęcać nad swoimi niewolnikami jeśli są nieposłuszni. ÂŚwietnie oddany średniowieczny klimat XVI wiecznej Norwegii, w to wszystko wplątana walka chrześcijan z protestantami, oraz świetnie przemyślany, wykorzystany w 100% i zgrabnie wpleciony w otaczającą bohaterów brutalną rzeczywistość element fantasy.

W skład sagi wchodzi obecnie 5 tomów, liczących sobie mniej-więcej 400 stron każda. Andrzej Pilipiuk, jak na mój gust, osiągnął bardzo wysoki poziom w swoim kunszcie pisarskim, co nie trudno zauważyć na kartach jego świetnej powieści.

W skład cyklu wchodzą następujące tytuły:
I. Droga do Nidaros
II. Srebrna ÂŁania z Visby
III. Drewniana twierdza
IV. Pan Wilków
V. Tryumf Lisa Reinicke
VI. Sfera armilarna (jeszcze nieistniejąca, lecz najprawdopodobniej wydana będzie w tym  roku)


Myślę, że warto sięgnąć po ten tytuł, przede wszystkim dlatego, że jest mistrzowskim zabijaczem czasu, można na prawdę utożsamić się z bohaterem, gdyż pisany jest w pierwszej osobie. Ogólnie rzecz biorąc tę pozycję bez wahania polecam każdemu, kto lubi zamknąć się w pokoju i zanurzyć w fikcyjnym świecie na długie godziny.

Pozdrawiam.

Forum Tawerny Gothic

"Oko jelenia"
« dnia: 07 Lipiec 2011, 17:09:57 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything